Panorāma

Strīdas par diferencēto neapliekamo minimumu

Panorāma

LTV cikls par bēgļiem «Svešie / Savējie»

Vjetnamiešu nelegālais ceļš pāri robežai

Par vjetnamiešu nelegālu pavadīšanu pāri robežai tiesas priekšā stājas «melnā darba darītāji»

Pie Latvijas – Krievijas robežas aizturēto nelegālo Vjetnamas imigrantu skaits šogad pārsniedzis divus simtus. Robežsargu rokās krituši arī viņu pavadoņi, kuri posmu pa posmam palīdz vjetnamiešiem veikt garo ceļu uz galamērķa valstīm – Poliju un Vāciju. Lielākoties gan tiesas priekšā stājas melnā darba darītāji, kamēr nelegālās migrācijas ķēdes galvenie posmi paliek neskarti. 

Alūksnieti Gati netālu no Latvijas - Krievijas robežas robežsargi aizturēja augusta sākumā pusnaktī kopā ar septiņiem nelegālajiem imigrantiem no Vjetnamas. Pēc sākotnējām liecībām, viņam un vēl kādam vietējam piedāvāti attiecīgi 100 un 200 eiro par vjetnamiešu pavadīšanu līdz auto, kas vestu tālāk – Lietuvas virzienā. Uz tiesu apsūdzētais Gatis Pamils-Pamiljāns ierodas jau ar citu versiju par notikušo.

“Es kā ogās gāju.. vakarpuse jau tā bija. Gāju uz to pusi un apmaldījos mežā. Nu un nāca jau nakts virsū, nācu atpakaļ un tādā veidā viņi man uzkūlās nejauši virsū. Tā kā es ar viņiem sarunāties neko nemāku, viņi man vilkās līdzi,” stāstīja Gatis.Vjetnamieši viņam esot sekojuši, “kamēr mani robežsargi noķēra”, bet tikt vaļā viņš no “pavadoņiem” neesot mēģinājis, vienkārši ātri gājis pa priekšu.  

Par vairāk nekā piecu personu grupas nelikumīgu pārvadāšanu pār robežu draud līdz pat septiņiem gadiem cietumā.

Pirmdien gan tiesas sēde nenotika, jo prokurors ir atvaļinājumā.

Kamēr neveiksmīgajam ogotājam sava tiesas sēde tagad jāgaida līdz oktobrim, nelegālajiem robežšķērsotājiem spriedums jau nolasīts. Tiesa, pēc krietni resursietilpīgāka tiesas procesa.

“Nav daudz Latvijā, kas vispār varētu tulkot no vjetnamiešu valodas... “ skaidroja Alūksnes rajona prokuratūras virsprokurors Vilnis Sliņķis.

Alūksnes prokuratūrā lēš, ka tieši tulka pakalpojumi, palīdzot nelegālajiem imigrantiem iepazīties ar lietas materiāliem, uz valsts budžetu spiež īpaši smagi.

“Tas ir dārgs pasākums, tas ir ļoti dārgs pasākums. Es domāju, ka šis process kopumā attiecībā uz vienu aizturēto personu valstij izmaksā ļoti dārgi,” sprieda prokurors.

Pašiem imigrantiem ieslodzījums parasti tiek piespriests vien uz dažiem mēnešiem, līdz viss sagatavots viņu transportēšanai atpakaļ uz Vjetnamu. Arī pārvadātājiem, kas ir nejauši izvēlēti melnā darba darītāji, maksimālais sods parasti netiek prasīts, stāstīja prokuratūrā.

“Viņš varbūt ir vietējais iedzīvotājs, kurš tur sēņojis, pazīst vidi tur, reljefu, viņš, protams, var pa taciņām aizvest līdz tam ceļam, kur jau gaida kas konkrēts. Tas ir tikai viens posms no tā visa, tas nav nozīmīgākais posms,” atzina prokurors.

Aizturēt pārvadātājus, kas autotransportā gaida jau ārpus pierobežas zonas, izdodas jau krietni retāk, bet tumšais posms ķēdē esot migrantu pavadītāji Krievijā, jo kaimiņvalsts vēl ne reizi nav atzinusi pašu robežšķērsošanas faktu. Un tomēr Latvijas – Krievijas robežas tuvumā šogad aizturēti jau 204 nelegālie imigranti no Vjetnamas.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti