Sadaļas Sadaļas

Par Valsts valodas likuma pārkāpumiem varēs ziņot mobilajā lietotnē

Lai koptu valsts valodas lietošanu publiskajā telpā un ikviens varētu paziņot par nepareizu latviešu valodu izkārtnēs un ielu reklāmās, Valsts valodas centrs izveidojis mobilo lietotni “Valodas draugs”. Saziņa ar valodas inspektoriem būšot raitāka un ērtāka.

Valsts valodas centra speciālisti atzīst – ja runā par publisko un vizuālo informāciju, pārkāpumu skaits neesot liels, iespējams, tāpēc, ka daudzas lietas paliek nepamanītas. Valsts valodas likuma pārkāpējus centrs vispirms konsultējot un sodot tikai tikai tad, ja pārkāpumi nav novērsti vai notiek atkārtoti.

Ziņu par nepareizi uzrakstītu izkārtni, sludinājumu vai citu nosaukumu tagad var nosūtīt, izmantojot mobilo lietotni “Valodas draugs”. Klāt var pievienojot fotogrāfiju vai īsu video.

“Darba dienas laikā izskatīsim, vai tur ir kaut kas, dosim ziņu, ka pieņem. Un, ja ir – pateiksim paldies šim cilvēkam. Ja būs vajadzība, mūsu inspektori veiks pārbaudes un attiecīgais cilvēks uzzinās, kas notiek,” skaidro Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš.

Vienlaikus lietotne paskaidro, kas jāzina par valsts valodas lietošanu, kādos gadījumos var runāt par likuma pārkāpumiem un būtu jāziņo valodas inspektoriem.

“Ja es kādai valsts iestādei rakstītu iesniegumu elektroniski, kamēr uzrakstu e-pastu vai aizsūtu elektronisko parakstu un gaidu atbildi, piemēram, 30 dienas vai divas nedēļas, tas ir garš ceļš. Šajā gadījumā aplikācija man ir telefonā. Nav nekas jāgatavo, jāraksta, varu uzreiz uzrakstot aplikācijā, aizsūtīt pieprasījumu. Un, tiklīdz ir kādas izmaiņas, to uzreiz redzu. Man kā Latvijas iedzīvotājam liekas, ka tas ir daudz ērtāks veids, kā sazināties ar valsts iestādēm,” norāda lietotnes izstrādātāja “WhiteDigital” pārstāvis Andis Cīrulis.

Ikviens var nosūtīt arī labas prakses piemērus, kas varētu motivēt uzņēmējus pareizi lietot valodu. “Ārkārtīgi veiksmīgu ideju, kā nosaukt jaunu uzņēmumu, teiksim, tā pati “Kūkotava”. Mēs varam diskutēt, vai tas ir labi vai slikti, bet tas ir vismaz asprātīgi. Viņš var dalīties arī ar šādām ziņām. Es gribu akcentēt, ka tas rīks nav tikai, lai ziņotu ko sliktu,” uzsver Baltiņš.

Uzslavu gadījumā Valsts valodas centrs pateiksies informācijas iesniedzējam, kā arī uzslavas saņēmēji varētu tikt izvērtēti akcijā “Latviešu valodai draudzīga vide”, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pastāstīja Valsts valodas centra Valodas kontroles departamenta valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna.

Mobilā lietotne “Valodas draugs” Valsts valodas centram izmaksāja 7000 eiro. Līdzīgas lietotnes jau izmanto Valsts vides dienests un Rīgas pašvaldības policija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt