Dienas ziņas

Rīgas domē maina ierobežojumus

Dienas ziņas

«Neredzamā bibliotēka» Pelčos

Pēc aknu transplantācijas jūtas labi

Par valsts naudu veiktās aknu transplantācijas pacients jūtas labi

Par valsts līdzekļiem veiktās aknu transplantācijas pacients jūtas labi, ir nācis pie samaņas, un visi rādītāji pēc garās un smagās operācijas ir apmierinoši.

Būdams vēl intensīvās terapijas nodaļā, vīrietis jau dzirdējis no sava ārsta, ka viss izdevies. "Pēc operācijas jau bija runājams. Jau tajā pašā dienā. Nedēļas nogali pavadījis labā stāvoklī. Jau ēd, dzer, jau ir atgriezies dzīvē," stāsta aknu transplantācijas veicējs ķirurgs Jānis Vilmanis.

Operācijā Latvijas kolēģiem palīdzējuši speciālisti no Kauņas Universitātes slimnīcas. Klāt bijis profesors, kurš veicis 100 šādas operācijas un kura vadītajā centrā gadā transplantē no 10 līdz 20 aknu.

Gadā valsts apmaksās septiņas aknu transplantācijas. Patlaban akūti jaunu orgānu gaida trīs cilvēki, vēl desmit ir ārstu redzes lokā un tiek novēroti. Ja slimu nieri var aizstāt ar aparātu un arī sirdi var stimulēt, tad aknu bojājums ir jānovērš pēc iespējas ātrāk. To īpaši skaidri sabiedrība izjuta, kad līdzcilvēki vāca naudu Baibas Barones operācijai. Tieši ilgā uzticēšanās, ka operāciju segs valsts, iespējams, maksāja Baibai dzīvību. Viņa bija pārāk novārgusi, kad saņēma donora orgānu, un mira jau drīz pēc operācijas, kuru veica par ziedotāju naudu. 

"Nierēm ir hemodialīze, aknu var aizvietot varbūt nedēļu, kas nedaudz uzlabo rādītājus. Ilgstoši tas nav iespējams. Var mākslīgo sirdi. Ar aknu ir - kad vajag jaunu orgānu, tad tūlīt," saka Vilmanis.

Viņš norāda, ka šī aknu donora dēļ bija iespējams izglābt vēl četrus cilvēkus. "Cilvēks, kuru vairs nevarēja glābt, aizejot izglāba četrus citus. Bez aknām no donora ieguva arī sirdi un divas nieres. Stradiņos veikta gan sirds pārstādīšana, gan nieru transplantācija diviem. Visi četri jūtas labi. Visi četri dzīvos," piebilst Vilmanis.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Zane Siliņa Latvijas Radio jau apstiprināja, ka pirmās valsts apmaksātās aknu transplantācijas pacients atrodas reanimācijā un viņa stāvoklis ir stabils.

Pirmā aknu transplantācija par valsts līdzekļiem slimnīcā notika piektdien.

Līdz šim aknu transplantācijas Latvijas iedzīvotājiem notika kaimiņos Igaunijā, Tartu Universitātes slimnīcā. No šā gada tās beidzot apmaksā valsts un aknu transplantācijas tiek veiktas Stradiņos.

Piektdien veiktā ir kopumā otrā Latvijā veiktā aknu pārstādīšana - pirms sešiem gadiem Stradiņa slimnīca kādam 46 gadus vecam vīrietim to veica par paša ieņēmumiem no pētnieciskā darba un sniegtajiem maksas pakalpojumiem.

No budžeta līdzekļiem valsts apņēmusies šogad apmaksāt septiņas aknu transplantācijas operācijas. Svarīgākais ir atbilstošs donors. Iepriekš šogad viena iespēja jau bija, taču donors neatbilda nevienam no pacientiem, kam vajadzīga transplantācija, - ne pēc auguma, ne svara.

KONTEKSTS:

Gadā Latvijā notiek 60-70 nieru transplantāciju, 2-4 sirds pārstādīšanas un sākta aknu transplantācijas programma. 

Latvijā plāno mainīt likumu, kas daudz striktāk noteiks – ja cilvēks nav kategoriski aizliedzis savus orgānus izmantot pēc nāves, viņš to ir atļāvis. Tas ir svarīgi, jo nereti tieši aizgājēja tuvinieki aizliedz orgānu pārstādīšanu.

Šobrīd divām sievietēm akūti nepieciešamas plaušas, un viņas cer, ka kuru katru dienu izdosies šo orgānu sagaidīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt