Par valsts darbinieku algu publicēšanas kārtību būs jālemj valdībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeima ceturtdien, 16.novembrī, otrreizējā caurlūkošanā pieņēma grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas deleģē valdībai tiesības noteikt, cik plaša informācija par iestāžu amatpersonu un darbinieku algām būs jāpublisko.

Grozījumi paredz, ka valsts un pašvaldību institūcijas informāciju par amatpersonu un darbinieku algām publiskos likumā noteiktajā kārtībā. Likums neparedz, ka būtu jāpublisko arī darbinieku vai amatpersonu vārds un uzvārds.

Saeima jau 22. jūnijā galīgajā lasījumā nolēma, ka valsts un pašvaldību iestādēm būs jāpublicē visu darbinieku atalgojums ar vārdiem un uzvārdiem internetā, bet prezidents šos grozījumus nodeva otrreizējai caurlūkošanai.

Tagad Saeima noteica, ka to, cik plašu informāciju no nākamā gada 1.janvāra publiskos, noteikts Ministru kabinets, informēja Saeimas Preses dienests.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņa”) iepriekš norādīja, ka “priekšlikumi tika apspriesti un risinājumi meklēti gan diskusijās plašā ekspertu lokā, gan arī darba grupā, [..] un to, kas un kādā apjomā tiks publicēts internetā par valsts iestādēs strādājošo darba samaksu, uzticēts noteikt valdībai”.

Iepriekš atbildīgās komisijas deputāti, iepazīstoties ar citu Eiropas valstu pieredzi atalgojuma publiskošanā, secināja, ka nekur citur publiski nav pieejama tik plaša informācija par darbinieku darba samaksu kā Latvijā. Tādējādi komisija lēma aicināt Ministru kabinetu apsvērt iespēju valsts pārvaldē strādājošo atalgojumu publiskot vienu reizi gadā, norādot personas vārdu un uzvārdu, tāpat, kā tas tiek darīts par valsts amatpersonām.

Tāpat komisija aicināja noteikt, ka jebkura persona datus par interesējošo darbinieku var iegūt, attiecīgajā iestādē iesniedzot pamatotu iesniegumu, un tos izmantot, ievērojot personas datu aizsardzības nosacījumu.

Eiropas Parlamentārās pētniecības un dokumentācijas centra sniegtā informācija liecina, ka Nīderlandē, Vācijā, Beļģijā, Francijā atalgojumu publicē tabulā, neidentificējot personas, Slovākijā vārdi un uzvārdi jānorāda tikai augstākajām valsts amatpersonām, bet Čehijā publicē tikai amatu atalgojuma skalu.

Lielā daļā valstu paredzēta iespēja ikvienam iegūt informāciju par citu personu ienākumiem, iesniedzot pamatotu pieprasījumu, un šādos gadījumos par to tiek informēta attiecīgā persona vai arī tai tiek lūgta atļauja kādam citam sniegt ziņas par saņemto atalgojumu.

Valsts pārvaldes iekārtas likuma normas Saeimā pārskatīt otrreiz aicinājis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, norādot, ka šī gada jūnijā pieņemtās likuma grozījumu redakcijas par kārtību, kādā tiek publiskota informācija par amatpersonu un darbinieku algām, ir savstarpēji pretrunīgas un tās nav vērtētas kontekstā ar personas datu un privātās dzīves neaizskaramības principu. Tāpat prezidents uzsvēris, ka likuma grozījumi par darba samaksas publiskošanu ir pretrunā ar izmaiņām Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti