Par vajāšanu turpmāk draudēs kriminālatbildība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Turpmāk vajāšana būs krimināli sodāma. Vajāšana ir viens no vardarbības veidiem, kas izpaužas kā vairākkārtēja vai ilgstoša personas izsekošana, novērošana, draudu izteikšana vai nevēlama saziņa ar šo personu.

Kriminālatbildību par vajāšanu paredz izmaiņas Krimināllikumā, kas ceturtdien, 8.jūnijā, trešajā galīgajā lasījumā pieņemtas Saeimas sēdē, informēja Saeimas Preses dienests.

Vajāšana ir izplatīta vardarbība partnerattiecībās, arī starp bijušajiem partneriem. Esošo vai bijušo partnerattiecību ietvaros vajāšana ir īpaši bīstama, jo varmākas rīcībā ir plaša informācija par upuri, tostarp zināmi viņa ieradumi, ikdienas gaitas, darba vieta u.c.

Par vajāšanu varēs piemērot īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Grozījumi Krimināllikumā paredz arī vairākiem noziegumiem noteikt pietiekami ilgu  noilguma periodu, lai ļautu uzsākt tiesvedību arī pēc tam, kad cietušais sasniedzis pilngadību. Ja noziedzīgs nodarījums vērsts pret nepilngadīgas personas tikumību un dzimumneaizskaramību, kriminālatbildības noilguma termiņš ir divdesmit gadi, un to aprēķina no dienas, kad cietusī persona sasniegusi 18 gadu vecumu.

Vienlaikus likuma grozījumi paredz atteikties no kriminālatbildības piemērošanas par vieglākiem pārkāpumiem maksātnespējas procesā, atbildīgos saucot pie administratīvās atbildības. Piemēram, paredzēts nepiemērot kriminālatbildību administratoram maksātnespējas procesā par informācijas nesniegšanu tiesai un kreditoru sapulcei. Taču krimināli sodāma joprojām būs tiesas vai kreditoru sapulces maldināšana.

Tāpat likuma grozījumi paredz ieviest kriminālatbildību par valstij piederošu senlietu nelikumīgu iegūšanu, glabāšanu, pārvietošanu, pārsūtīšanu, atsavināšanu vai par to nelikumīgu izvešanu ārpus Latvijas. Par šādām darbībām personu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Savukārt gadījumos, kad nelikumīgā ceļā iegūtas, glabātas, pārvietotas vai pārsūtītas valstij piederošas senlietas būs labprātīgi atdotas, personu no kriminālatbildības paredzēts atbrīvot.

Izmaiņas stāsies spēkā 2018.gada 1.janvārī.

Viens no pēdējā laikā publiski izskanējušajiem vajāšanas gadījumiem noticis Ogrē, kur policija ir apcietinājusi recidīvistu, kurš ilgstoši apdraudēja kādu sievieti un viņas mazgadīgo meitu. Viņš no cietuma iznāca pirms dažiem gadiem un abas vajāja jau kopš pavasara. Kopš atgriešanās brīvībā viņš ilgstoši draudēja ne vien kaimiņiem un Valsts policijai, bet arī pašvaldības un sociālā dienesta darbiniekiem. No viņa aprūpēšanas atteikušies 11 sociālie darbinieki, kuri sūtīti palīgā, ņemot vērā vīrieša fizisko invaliditāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti