Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Insulta dienā nosaka savu risku

Par Uzvaras pieminekli lems darba grupa

Par Uzvaras pieminekļa nākotni lems darba grupa

Pēc vairāk nekā pusgadu ilgām diskusijām deputāti vienojušies Uzvaras pieminekļa nākotnes izšķiršanai veidot jaunu darba grupu. Tā otrdien, 29. oktobrī, kopsēdē lēma Saeimas Izglītības un Ārlietu komisijas deputāti. Pagaidām ticamākais variants ir mainīt Uzvaras pieminekļa nosaukumu un pie pieminekļa izvietot plāksnes ar informāciju par Latvijas okupāciju. Kad tas varētu notikt, gan nav zināms.

ĪSUMĀ:

  • Kā tieši laukumu pilnveidot un kam tas būtu jādara, deputātiem domas atšķiras.
  • Tāpēc nolemts veidot darba grupu, kas vērtēs, vai nepieciešamas izmaiņas likumos.
  • Par darba grupas uzdevumiem un sastāvu Ārlietu komisija sola lemt nākamnedēļ.
  • Pret izmaiņām Uzvaras laukumā iebilda tikai "Saskaņas" pārstāvji.

Šogad diskusijas par Uzvaras pieminekļa nākotni aizsāka vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju parakstītā iniciatīva par pieminekļa demontāžu, kas nodota vērtēšanai Saeimā. Deputāti gan lēmuši pieminekli nevis nojaukt, bet gan izveidot darba grupu, kas vērtēs, vai iespējams mainīt pieminekļa nozīmi.

Uzvaras pieminekļa jautājums ir sarežģīts tāpēc, ka to aizsargā Latvijas vienošanās ar Krieviju. Turklāt piemineklim ir neskaidrs juridiskais statuss un dažādos dokumentos tam piedēvēti atšķirīgi nosaukumu.

Deputāti jau ir atmetuši domu pieminekli nojaukt un drīzāk aicina to oficiāli pārdēvēt nosaukumā, kas norādītu uz Latvijas okupāciju, nevis Padomju armijas uzvaru karā.

Vēl pie Uzvaras pieminekļa plānots izvietot plāksnes, kas skaidros, ko Latvijai nozīmē 9. maijs.

"Vienai sabiedrības daļai tie, protams, ir svētki, otrai daļai tas nesa ļoti smagu okupācijas nastu. Mūsu pienākums būtu atrast veidu likumā, kā noteikt, kā var izvietot valsts aizsargātas piemiņas zīmes, kas skaidrotu šo notikumu jēgu gan Latvijas sabiedrībai, Latvijas jaunajai paaudzei, gan arī ārvalstu viesiem, kas atbrauc uz Latviju," teica Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība").

Lai izvietotu piemiņas zīmes vai kā citādi iekārtotu Uzvaras pieminekļa apkārtni, Krievijas atļauja neesot vajadzība, norādīja Ārlietu ministrija. Tomēr par to, kā tieši laukumu pilnveidot un kam tas būtu jādara, deputātiem domas atšķiras. Tāpēc nolemts veidot jaunu darba grupu Ārlietu komisijas paspārnē, kas arī vērtēs, vai nepieciešamas izmaiņas likumos. Cik ilgi Uzvaras piemineklis vēl būs līdzšinējā veidolā, atbildes pagaidām nav.

"Man nav kristāla bumbas rokās. Lai arī vadu Ārlietu komisiju, mēs koleģiāli pieņemam lēmumus, un šeit ne tikai Izglītības un Ārlietu komisijām, bet arī visai Saeimai kaut kādā veidā vajadzēs lemt par to, ko darba grupa izstrādās. [..] Man ir pārliecība, ka mēs nonāksim līdz konkrētam rezultātam. Iepriekšējais kolektīvais iesniegums par šo jautājumu tika diezgan ātri noairēts," klāstīja Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība).

Pret izmaiņām Uzvaras laukumā iebilda tikai "Saskaņas" pārstāvji.

"Man liekas, ka nevienam piemineklim nekādu nozīmi ar kādu dekrētu nevar izmainīt. Pieminekli var tikai iznīcināt fiziski, bet arī tajā gadījumā cilvēki nes vainagus un piemiņa saglabājas," sprieda Saeimas deputāts Nikolajs Kabanovs ("Saskaņa").

Par to, kādi tieši būs Uzvaras pieminekļa darba grupas uzdevumi un sastāvs, Ārlietu komisija sola lemt nākamnedēļ.

Darba grupā strādāšot ne tikai deputāti, bet arī ministriju un citu iestāžu pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt