4. studija

Kurš atbildīgs par ielās pavirši atstātajiem elektroskūteriem?

4. studija

4.studijas viesis - ārsts reanimatologs Pēteris Kļava

Ja kaimiņi naktīs trokšņo... Vai likums aizstāv tiesības uz naktsmieru?

Par trokšņošanu skaļus kaimiņus Rīgā vairs nesoda, bet var sākt lietu par huligānismu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem nereti nākas sastapties ar situācijām, kad trokšņojošu kaimiņu dēļ neizdodas vakarā bērnus nolikt savlaicīgi gulēt, kā arī izgulēties pašiem. Rīgā par trokšņošanu pēc plkst.23.00 jau vairākus gadus sodīt nevar, taču policija trokšņotājus brīdina un var sākt lietu par sīko huligānismu. Savukārt novados, kur nav pašvaldību policijas, bērnu tiesību eksperti iesaka vērsties pie Valsts policijas, noskaidroja LTV raidījums “4. Studija”.

ĪSUMĀ:

  • Bērnu tiesību inspekcija: Likumā noteiktās bērna tiesības uz naktsmieru ir primārās.
  • Rīgas pašvaldības policija: Pēc ST sprieduma sodīt par trokšņošanu nevaram.
  • Pašvaldības policija gan trokšņotājus brīdina.
  • Ja trokšņotājs neapklust, pēc atkārotā izsaukuma Rīgā sāk lietu par sīko huligānismu.
  • Kur nav pašvaldību policijas, VBTAI iesaka vērties Valsts policijā.
  • Tiesībsarga birojs: MK noteikumos aprakstīti pieļaujamie trokšņu līmeņi.
  • RPP: Izmērīt troksni gan var tikai ilgstoši un sertificēta laboratorija.

Trīsgadīgās Adrianas tētis Alvis raidījumam atzina, ka šādas situācijas mēģina atrisināt savstarpēji ar kaimiņiem, “aiziet pie kaimiņiem un sarunā, ka viņi beidz trokšņot, bet, ja netiek galā, tad jau nākamais ir pašvaldības policija”.

Trīs meitu mamma Liene stāstīja, ka viņai “ir bijuši kaimiņi, kas traucējuši ikdienu, kas ir biedējuši bērnus, lauzuši koridorā atstāto inventāru un atstātos ratus”. “Nu, kaimiņus neizvēlas, mēs sadzīvojām, varbūt es viņiem kādreiz esmu traucējusi ar saviem bērniem, bet – ir jāsadzīvo, ir jāprot sarunāties,” sprieda Liene.  

Savukārt rīdziniece Inga šādās situācijās nedara neko. Gulēt gribas, “bet tā ir pilsētas dzīve, un nav jau tā, ka mēs paši esam klusākie dažkārt”, atzina Inga.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas juriskonsults Sindijs Logins skaidroja, ka  Bērnu tiesību aizsardzības likumā ir pateikts, ka

bērna tiesības un intereses ir prioritāras, un gan fiziskām, gan juridiskām personām tās ir jāievēro, tai skaitā bērna tiesības uz naktsmieru.

Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Ruta Siliņa savukārt skaidroja, ka valdības noteikumos ir noteikti pieļaujamie trokšņu līmeņi konkrētajās stundās – dienā, vakarā un naktī, un arī konkrētajā vidē – “vai tie ir privātmāju rajoni, vai tās ir daudzstāvu mājas, tur ir atšķirīgi trokšņu līmeņi”.

“Bet ja mēs runājam par kaimiņiem, šeit ir jāņem vērā, pirmkārt, līdz cikiem ir šis troksnis, otrkārt, ja kādam traucē un šķiet, ka ir par skaļu, ir jāvēršas pašvaldības policijā, un pašvaldības policija brauc un šo situāciju risina,” norādīja Logins.

Taču Rīgas pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciālists Toms Sadovskis atgādināja, ka nu jau vairākus gadus Rīgas domes saistošajos noteikumos ierobežojums trokšņot pēc pulksten 23.00 vakarā nav, jo to atcēla Satversmes tiesa.

Līdz ar to policistiem tīri par trokšņošanu nav pamata sodīt nevienu.

Sadovskis gan stāstīja, ka pašvaldības policisti uz šādiem izsaukumiem dodas jebkurā gadījumā, un “veic pārrunas ar trokšņotājiem un pirmajā reizē pabrīdina”. Ja tajā pašā vakarā saņemts atkārtots izsaukums, tad jau policistiem “ir pamats saukt pie atbildības par sīko huligānismu, jo šī persona jau ir brīdināta, informēta par to, ka citiem traucē, un tas nozīmē to, ka šī persona klaji ignorē šīs prasības un tur jau ir šis sīkā huligānisma sastāvs”, skaidroja Sadovskis.

Par pieļaujamā trokšņu līmeņa normatīvu pārkāpumiem pašvaldības policijā norāda -   šis noteikumu punkts attiecībā uz sadzīviska rakstura trokšņošanu ir bez reāla seguma, jo to noteikt tiesības ir tikai sertificētām laboratorijām, turklāt mērījumi jāveic ilgstošā laika posmā.  

Vēl paliek atklāts jautājums, ko šādās problēmsituācijās situācijās darīt to Latvijas novadu iedzīvotājiem, kuros pašvaldības policijas nav.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas juriskonsults Sindijs Logins iesaka šādos gadījumos par trokšņošanu, kas traucē sabiedrisko mieru un kārtību, vērsties Valsts policijā – zvanīt nekavējoties, jo ir pārkāptas bērna tiesības uz naktsmieru, un policijai ir jāatbrauc uz notikuma vietu un jāizvērtē lietas apstākļi, un nepieciešamības gadījumā jāuzsāk arī administratīvā lietvedība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti