Panorāma

Policija novērš tiesu izpildītāja nolaupīšanu

Panorāma

Zolitūdes krimināllietā veiks papildu ekspertīzi

Pusaudži kļūst arvien nevaldāmāki

Par trešdaļu pieaudzis nepilngadīgo pastrādāto pārkāpumu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Aizvadītajā gadā par vairāk nekā trešdaļu pieaudzis nepilngadīgo pastrādāto pārkāpumu skaits, liecina Rīgas pašvaldības policijas apkopotā statistika.

Bērnu un pusaudžu pārkāpumi galvenokārt saistīti ar smēķēšanu, alkohola lietošanu, klaiņošanu naktīs un sīko huligānismu. Kopumā pašvaldības policija pērn fiksējusi 1554 nepilngadīgo pastrādātus administratīvos pārkāpumus. Tas ir par 37% vairāk nekā gadu iepriekš. Turklāt kārtības sargi norāda, ka patiesie apmēri varētu būt vēl daudz lielāki.

“Cipari runā paši par sevi, un esmu vairāk kā pārliecināts, ka šī ir tikai aisberga redzamā daļa. Kas notiek ārpus policijas redzesloka, tā ir latentā daļa, ar ko vairāk jāstrādā vecākiem, pedagogiem, un es gribētu viņus aicināt uz to," teicis Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass.

Arī Valsts policijas apkopotā statistika uzrāda līdzīgu tendenci – pērn nepilngadīgie pastrādājuši 870 noziegumus, kas ir par 103 vairāk nekā 2017. gadā. Vienlaikus policisti uzsver, ka bērnu un pusaudžu pārkāpumus nedrīkst norakstīt tikai uz nelabvēlīgu ģimeņu rēķina. Bieži konfliktā ar likumu nonāk nevis sociālā riska jaunieši, bet gan šķietami labvēlīgu un pat turīgu ģimeņu atvases.

Eksperti pusaudžu noziedzības tendences skaidro ar to, ka vecākiem trūkst laika, ko pavadīt ar bērniem. Turklāt skolas nespēj pievērst pietiekamu uzmanību audzēkņu psiholoģiskajai un emocionālajai labklājībai. "Droši vien arī vecāki šobrīd izjūt tādu pietiekami lielu spriedzi, saistībā ar to, ka ir liela slodze darbā un nav viegli atrast laiku arī vecākiem, kuri to labprāt vēlās," teica "Centrs Dardedze" klīniskā psiholoģe Daina Dziļuma.

Savukārt Pusaudžu resursu centra vadītājs Nils Konstantinovs pauda uzskatu, ka pusaudžu un jauniešu garīgā veselība šobrīd ne tikai Latvijā, bet visur Eiropā piedzīvo dramatiskas grūtības. "Visticamāk viens no trim vai viens no četriem pusaudžiem sastopas ar garīgās veselības grūtībām. Iemesli protams ir daudz un dažādi. Par tiem ne vienmēr ir skaidrība. Tas saistās ar prasību pieaugumu, sabiedrības digitalizāciju," norādīja Konstantinovs.

Eksperti arī uzsver, ka pusaudžu destruktīvas uzvedības problēmas nebūs iespējams atrisināt bez investīcijām viņu garīgās veselības stiprināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti