Par spīti zemajam nomnieku pieprasījumam Rīgā ievērojami pieaug biroja platības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par spīti pandēmijai 2020. gadā Rīgā ievērojami pieauga biroju piedāvājums, tomēr jaunās platības ar nomniekiem piepildās samērā lēni, jo attālinātais darbs kļuva par realitāti ļoti daudziem uzņēmumiem. Arī šajā un nākamajā gadā Rīgā biroju telpu piedāvājums tikai pieaugs, jo ekspluatācijā tiks nodoti vēl vairāki vērienīgi biroju ēku projekti.

Par spīti zemajam nomnieku pieprasījumam Rīgā ievērojami pieaug biroja platības
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

Par spīti pandēmijai 2020. gadā Rīgā ievērojami pieauga biroju piedāvājums un ekspluatācijā tika nodoti teju 50 000 kvadrātmetru jaunas biroja plātības. Patlaban kopējā pieejamā biroju telpu platība Rīgā un Pierīgā sasniedz 640 tūkstošus kvadrātmetru. Nekustamo īpašumu kompānijas “Ober-Haus Real Estate Latvija” valdes priekšsēdētāja Diāna Frīdenberga norādīja, ka pērn pieaugums bija tādēļ, ka ekspluatācijā tika nodotas četras jaunas biroja ēkas – "Z-Tower", "Origo One", “Jaunā Teika” un “River Side”.

“Diemžēl visas šīs ēkas ar jauniem nomniekiem aizpildās ļoti, ļoti lēni. Tāpat kā visām pārējām biroja ēkām vēl joprojām [martā, aprīlī, maijā] uz biroju cilvēki atgriežas ļoti, ļoti lēnām. Daudzi ir nogaidošā pozīcijā. Daudzi interesējas par mazākām platībām, ja biroja apsaimniekotājs nav devis kādu atlaidi,” sacīja Frīdenberga. 

Nomas maksas atlaides biroja apsaimniekotāji pandēmijas laikā piedāvāja bieži,

tomēr pakāpeniski atlaižu apjoms samazinās, jo arī iznomātājiem šie ir grūti laiki un jāmēģina izdzīvot. 

Frīdenberga atzīmēja, ka pagaidām masveida migrācija un biroju telpu pamešana pavisam nenotiek. Tirgū kustības ir lēnas un nogaidošas. Nākotnē eksperte prognozē, ka telpu īpašnieki pieprasījuma sarukuma dēļ varētu arī samazināt nomas maksu. Tomēr situāciju, ka biroji paliks tukši pavisam, mēs nepiedzīvosim.

“Tas ko mēs redzam arī pasaulē, ka cilvēkam ir nepieciešama komunikācija, viedokļu apmaiņa, sabiedrība, socializēšanās un es domāju, ka biroji noteikti nepazudīs. Iespējams pazudīs tādi mazi kabinetiņi. Mainīsies struktūra, ka ir mainīgās darba vietas. Uzņēmējs, domājot vienu soli uz priekšu, birojā domās par zaļāku vidi, ar labāku gaisa kvalitāti, labāku biroja atrašanās vietu,” skaidroja Frīdenberga.

“Colliers” partneris un aģentūras vadītājs Ēriks Bergmanis stāstīja, ka 2020. gada pirmais pusgads bija klusuma periods un uzņēmumu interese par jauniem birojiem bija niecīga. 

Tāpat uzņēmumi sāka runāt, ka attālinātais darbs ir tas, ko viņi vēlētos praktizēt arī nākotnē, jo šādi ir iespēja samazināt izdevumus par telpu nomu un arī darbiniekiem šāds darba režīms patīk. 

Tomēr gada otrajā pusē parādījās jaunas vēsmas un interese par birojiem atgriezās, bet prasības attiecībā pret gaisa kvalitāti, darba vietu izvietojumu ir augušas un sasniegušas pavisam jaunu līmeni.

Bergmanis klāstīja: “Nomniekam šobrīd ir labākais laiks, lai atrastu sev labāko biroja risinājumu. Nomas cena ir tādā līmenī, kā bija pirms pandēmijas. Starpība ir tajā, ka papildus cenai ir vairāki citi nosacījumi, piemēram, ko iznomātājs iegulda telpu izbūvē, kādi ir nomas līguma nosacījumi. Nomnieki ļoti labi saprot, ka nevar plānot desmit gadus uz priekšu. Viņiem vajag elastību. Iznomātāji nāk pretim un ir gatavi investēt vairāk līdzekļus nomnieka telpu izbūvei.”

Bergmanis uzskata, ka jauno biroju ēku aizpildīšanās ar nomniekiem ir laika jautājums. Turklāt šajā un nākamajā gadā biroju telpu piedāvājums tikai pieaugs ar vēl vairākiem lieliem un vērienīgiem biroju ēku projektiem, piemēram, biroja kompleksu “Verde”, Preses namu, “Business Garden” un citiem. 

Biroju telpu attīstītāji gan saskaras ar būvniecības izmaksu pieaugumu un Bergmanis norādīja, ka tas var ietekmēt arī dažu attīstītāju plānus un tie nolems projekta realizāciju nedaudz piebremzēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti