Par spīti tehniskām problēmām Rīgā skolu ēdinātāji sola – pirmdien bērni būs paēduši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai gan jau pēc dažām dienām Rīgas skolās bērni pie pusdienām varēs tikt tikai tad, ja vecāki būs veikuši līdzmaksājumu, īstus pārbaudījumus šajās dienās piedzīvo jaunā bērnu ēdināšanas reģistrācijas sistēma "pusdienlaiks.lv". Vecāki tajā saskaras ar problēmām noslēgt distances līgumu ar skolu ēdinātāju un veikt līdzmaksājumu. Rīgas dome un Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija sola, ka pirmdien neviens skolēns ar tukšu vēderu nepaliks un siltas pusdienas būs visiem, kuri tās vēlēsies. 

Par spīti tehniskām ligām Rīgā skolu ēdinātāji sola – pirmdien bērni būs paēduši
00:00 / 04:33
Lejuplādēt

Pirmajās divās dienās platforma "pusdienlaiks.lv", kurā Rīgas skolu vecākiem jānoslēdz līgums ar ēdinātājiem, piedzīvoja dažādas problēmas.

"Problēmas bija, un tās bija ļoti dažādas. Sākotnēji ar iespēju vispār platformā ieiet. Reģistrācijas kārtībā uz mirkli atsevišķi soļi nedarbojās. Pēc mums pieejamās informācijas uzlabojumi arvien ir novērojami," Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas, ēdināšanas uzņēmuma SIA "Žaks" pārstāvis Jānis Meija tehniskās ķibeles saista ar īso laika sprīdi, kurā informācijas tehnoloģiju (IT) sistēma bija jāievieš, kā arī faktu, ka platformā šajās dienās reģistrējas apmēram 100 000 bērnu vecāku un, visticamāk, sistēma neizturēja slodzi.

Meija norādīja: "Mums tiešām ir cerība un pārliecība, ka ar katru dienu šīs platformas darbība būs aizvien labāka. Mums galvenā rūpe, lai bērniem punči būtu pilni, un par to esam droši, ka izdarīsim. Vēlamies arī nomierināt vecākus, lai nesatraucas: pirmdien bērni paēduši būs."

Latvijas Radio pārbaudīja, ka jau otrdien ap pusdienlaiku platformā reģistrēties varēja ātri un bez problēmām. Arī divu bērnu mamma Baiba Latvijas Radio stāstīja, ka distances līgumu noslēdza divu minūšu laikā par abiem bērniem, kuri katrs mācās savā skolā. Baiba pauda, ka veic līdzmaksājumu cerībā, ka šāda veidā uzlabosies ēdiena kvalitāte un maltīte nonāks bērnu vēderos, nevis miskastē, šādi neizšķiežot naudu un pārtikas produktus. 

Savukārt skolnieces mamma Anna nolēmusi neveikt līdzmaksājumu un izteica bažas, ka šāda veidā būtībā zaudē pašvaldības finansējuma daļu: "Es domāju, ka ir viens ļoti liels neatbildēts jautājums: ko šajā gadījumā ar manu naudu, kuru es kā rīdzinieks, nodokļu maksātājs esmu samaksājis, darīs pašvaldība, jo pašvaldības līdzfinansējums pienākas visiem. Šis ir diezgan netaisnīgs risinājums, lai gan ir brīnišķīgs risinājums – e-talons –, kur pašvaldībai būtu šis finansējums jāpārskaita, lai tās ģimenes, kuras izvēlas nepiemaksāt līdzfinansējumu, varētu nodrošināt, ka bērns tajos gadījumos var doties un nopirkt pusdienas pie ēdinātāja."

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Māris Krastiņš skaidroja, ka pašvaldības daļa nav pabalsts, un, ja vecāks līdzmaksājumu pusdienām nemaksā, tad nesaņem arī pašvaldības naudu – vienu eiro par skolas pusdienām.

Krastiņš atzīmēja: "Summa, ko pašvaldība piešķir ēdināšanai, šogad nemainās. Tikai vecākiem jāpiemaksā starpība, kas rodas no sadārdzinājuma. Lēmuma būtība ir nevis piešķirt katram vecākam naudas summu, bet nodrošināt to, lai bērnam izglītības iestādē ir iespēja paēst. 1.–4. klasēm šo iespēju solidāri nodrošina pašvaldība un valsts, bet 5.–12. klasēm pusdienas nodrošina vecāki kopā ar pašvaldību."

Rīgas pašvaldība pilnā apmērā ēdināšanu segs arī trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm, kā arī bāreņiem, bērniem ar invaliditāti un bērniem, kuru aprūpes pienākumu vecāki nepilda. Šī gada budžetā skolu un bērnudārzu audzēkņu pusdienām atvēlēts 21 miljons eiro. Vienas pusdienas skolā izmaksā 2,15 eiro, bet bērnudārzā bērna trīs ēdienreizes izmaksā 4 eiro. 

Latvijas Ēdinātāju apvienības un ēdināšanas uzņēmuma "Baltic Restaurants Latvia" valdes loceklis Guntis Bredovskis pauda, ka, lai arī pusdienu finansējums ir palielināts, tas tik un tā nenosedz inflāciju un energoresursu cenu pieaugumu.
"Ja pagājušajā gadā prasījām vairāk naudas, jo vairāk nekā astoņus gadus 1,42 eiro nebija mainīts, tad šobrīd 2,15 eiro ir tas pats, kas pērn 1,42 eiro. Tas šobrīd ir ielāps. Skatoties pārtikas produktu izmaksu pieaugumu, jāsecina, ka, salīdzinot pagājušā gada un šī gada jūniju, pārtikas produktiem cenas pieaugušas par 45%. Un tās turpina pieaugt," atzina Bredovskis.

Tāpat Bredovskis norādīja, ka pagaidām ir grūti prognozēt, cik daudz vecāku veiks līdzmaksājumu, bet, ja kritums būs vērā ņemams, tas būtiski ietekmēs ēdinātāju, jo daudzas fiksētās izmaksas nemainās no tā, vai jāizvāra 80 vai 100 litri zupas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti