Dienas ziņas

Sāks restaurēt Elejas muižas parka apbūvi

Dienas ziņas

Balvu novada muzejā durvis ver Ziemeļlatgales kultūras mantojumam veltīta ekspozīcija

Latvijā trūkst elektronikas un IT speciālistu

Par spīti pieprasījumam darba tirgū jaunieši kūtri apgūst elektroniku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētie projekti paredz daudzus desmitus jaunu darbavietu. Tomēr pastāv risks, ka to aizpildīšanai pietrūks vajadzīgo speciālistu. Ja biznesa projekti neizdodas un darbavietas netiek aizpildītas, pastāv risks, ka Eiropas līdzfinansējums būs jāatdod. Ventspilī šobrīd speciālisti varētu pietrūkt tieši elektronikas un informāciju tehnoloģijās.

Trešdien Ventspilī tika ierakta kapsula kārtējam rūpniecības uzņēmumam, kas izvietosies jaunajā tehnoloģiju parkā, bet pirms mēneša turpat blakus līdzīgu vēstījuma kapsulu nākamajam paaudzēm ieraka Ventspils elektronikas parka jaunajai ēkai.

Šajos uzņēmumos būs vajadzīgi vismaz 100 speciālisti, un aptaujātie studenti par  nākotni  īpaši neraizējas. „Darba tirgus pārsvarā ir tikai divos reģionos - tuvāk pie Rīgas un Ventspilī. Jo Ventspilī attīstās visa elektronikas rūpniecība, top jaunā fabrika un darbavietas, cik man zināms, tur būs,” pārliecināts ir Ventspils Augstskolas maģistrantūras students Jānis Dalbiņš.

„Ir vajadzīgas ļoti labas priekšzināšanas tiem amatiem, kuros ir vakances, tāpēc es negribētu teikt, ka tas ir tik vienkārši un jebkurš varētu iet strādāt jebkurā amatā,” jau piesardzīgāks ir Ventspils Augstskolas students Ģirts Muižnieks.

Darba devēji, kas investē rūpnīcās Ventspilī, savus speciālistus vispirms meklē Ventspils Augstskolā. Nereti studenti sāk strādāt jau pirmajos kursos. „Tās ir nozares, kur vienmēr būs darbavietas un kur darbavietas ir arvien grūtāk piepildīt, jo trūkst speciālistu. Viena no šīm nozarēm ir elektronika, kur mums katrs absolvents, katrs students jau tiek izķerts studiju laikā. Tātad darba devēji stāv rindā pēc šiem studentiem,” saka Ventspils Augstskolas rektore Gita Rēvalde.

Valsts nodarbinātības aģentūras Ventspils filiālē apliecina, ka elektroniķus un informācijas tehnoloģiju speciālistus vakanču vidū neatrast. Tieši Ventspilī un Rīgā augsto tehnoloģiju uzņēmumi strauji attīstās, bet eksakto zinību absolventu trūkums ir jūtams joprojām. „Latvijā tās augstskolas, kurās tiek mācīta elektronika, ir palikušas ļoti maz: ir Rīgas Tehniskā universitāte, Ventspils Augstskola, vēl Transporta sakaru institūts,” atzīst Ventspils Augstskolas inženierzinātņu nodaļas vadītājs Māris Ēlerts.

Ja datorzinību specialitāte kļūst arvien populārāka, tad elektroniku studēt izvēlas daudz retāk. Arī Ventspils Augstskolā, uzsākot mācību gadu, piepildīt pat budžeta vietas šajā fakultātē esot bijis sarežģīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti