Panorāma

Jauno mācību gadu sāks vairāk nekā 3300 bērnu no Ukrainas

Panorāma

Panorāma

Ukrainas vēstniecība pateicas par ievainoto rehabilitāciju

Par spīti nopietnām traumām, Ukrainas karavīri no rehabilitācijas centra «Vaivari» ļoti vēlas izveseļoties

Karā gūtie ievainojumi ir smagi, un tieši rehabilitācija spēj palīdzēt atgriezties dzīvē smagi sakropļotiem karavīriem. Par šo un cita veida Latvijas palīdzību Ukrainai šodien īpašus pateicības vārdus teica Ukrainas vēstnieks Latvijā, veltot atzinību arī ārstiem, kas nereti spēj darīt brīnumus. 

Rehabilitācijas centrā "Vaivari" pašlaik ārstējas 12 ievainotie Ukrainas aizstāvji, kā arī civiliedzīvotāji. Šo atbalstu novērtē ne vien paši pacienti, bet arī Ukrainā.

Ukrainas vēstnieka Latvijā Oleksandra Miščenko uzruna rehabilitācijas centrā "Vaivari" sākās ar klusuma brīdi, pieminot pirmos, kas krituši, aizstāvot dzimteni. Vēstnieks izteica pateicību Latvijai, kā arī rehabilitācijas centra vadībai un tajā strādājošajiem speciālistiem, minot piemērus, kad izdevies palīdzēt ievainotajiem, kuriem sākotnēji nav dotas lielas cerības uz sekmīgu atveseļošanos.

"Šodien mēs varam redzēt šo atmosfēru, kur mūsu ievainotie karavīri ir priecīgi, ka Latvija sniedz tik augsta līmeņa ārstēšanu šeit Vaivaros. Viņi ir priecīgi, jo ir iespēja ārstēties, iet pie jūras, un viņiem sniedz emocionālus spēkus būt veseliem. Mūsu karavīriem pašlaik ir ļoti svarīgs emocionālais stāvoklis. Ja viņi ticēs ārstēšanai, viņi izārstēsies," sacīja vēstnieks.

Vairāki no karavīriem, kas pašlaik ārstējas Vaivaros, ievainojumus guvuši jau pavasarī. Latvijā viņi ieradušies augusta vidū un atgūstas ne vien miesā, bet arī garā. 

Rehabilitācijas centra vadītāja Anda Nulle norādīja, ka šeit ārstēto karavīru ievainojumi ir ārkārtīgi smagi:

"Politraumas, dažādu ķermeņa daļu sakropļojumi, neiroloģiski bojājumi, pārsvarā muskuloskeletālas traumas. Šautas brūces. Sprādzienu radīti ievainojumi. Katrā ziņā ļoti daudz darba, lai jaunie puiši atgūtu savas funkcijas un varētu atgriezties dzīvē."

Centra „Vaivari” ārste Zaiga Kalnbērza
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

Kopumā karavīru stāvoklis ir stabils un viņi ļoti vēlas izveseļoties. To Latvijas Radio atzīmēja rehabilitācijas centra "Vaivari" ārste Zaiga Kalnbērza. Viņa skaidroja: "Pacienti ir diezgan smagi – smagas traumas, traumu sekas –, bet tas pozitīvais ir tas, ka viņi ir ļoti paši vērsti uz rehabilitāciju.

Viņi grib atveseļoties. Viņi ir gatavi strādāt.

Tāpēc teiktu, ka viņiem ir tikai jāturpina viss, ko mēs iemācām. Protams, viņi vēlas atgriezties frontē, bet viņi jau saprot to, ka ir jāsaņem šī medicīniskā ārstēšana. Kā paši atzīmē, viņi ir gatavi darīt visu, lai atjaunotu savu stāvokli un funkcionēšanu un mazinātu arī tās sekas."

Ievainotais Radions pastāstīja: "Man lode caursita divus kaulus, sadragāja. Skāra nervu. Tāpēc man nefunkcionē pēda, nepilda visas funkcijas. Neceļas uz augšu un leju. Tagad sāku jau kustināt pirkstus, pēda pamazām sāk kustēties uz augšu."

Volodimirs uzsvēra: "Sanāca labāk, nekā mēs gaidījām. Patika jūsu attieksme, barošana, pilnīgi viss. Te ir ļoti labi rehabilitologi. Jūra patika."

Ievainotais Vladimirs Svatkijevskis
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

Savukārt ceļš līdz Vaivariem bijis ļoti smags, atzina Vladimirs Svatkijevskis, kurš karā guvis galvas traumu.

"Es domāju, ka mūsu draugi padarīs mūs stiprākus un tuvākajā laikā mēs strādāsim tā, kā strādājām pirms tam.

Man ir snaipera gūts ievainojums. Pēc tā es jau četrus mēnešus ārstējos un tagad rehabilitējos. Fiziski es vairāk vai mazāk jūtos labi, bet vēl slikti runāju. Te ir labi logopēdi un mākslas terapija. Daudz palīdz. Pēc izveseļošanās plānoju strādāt kā iepriekš. Līdz šim biju feldšeris," stāstīja vīrietis.

Pateicības vārdus par Latvijas atbalstu Ukrainai pirmdien izteicis arī Ukrainas prezidents, nolemjot ar Ukrainas pirmās pakāpes ordeni "Par nopelniem" apbalvot Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču ("Jaunā Vienotība").

"Tas ir visu mūsu kopējs nopelns un atzinības vērtējums," sacīja ministrs.

Šie ukraiņu karavīri Latvijā uzturas divas nedēļas, paredzēts, ka Ukrainā viņi atgriezīsies nākamnedēļ, kur turpinās ārstēšanos. Daļa no viņiem cer arī atgriezties ierindā. Tikmēr ārstēšanos sāks nākamie. Kopumā šīs programmas ietvaros iecerēts palīdzēt 50 militārpersonām. 

KONTEKSTS: 

Jau ziņots, ka "Vaivaros" ārstējas 12 smagi cietuši karavīri no Ukrainas

Austrumu slimnīcā jau augusta sākumā tika nogādāts 21 karā Ukrainā smagi cietis civiliedzīvotājs. Tāpat arī "Vaivaros" jau bijuši rehabilitācijā civiliedzīvotāji, kuri cietuši karā. "Vaivaros" iepriekš lēsa, ka varētu palīdzēt ap 100 karā cietušo.

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti