Par spīti kovida pacientu skaita kritumam mediķi piesardzīgi un gatavi reaģēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Situācija ar Covid-19 saslimstību šķietami stabilizējas, taču drošības nav ne par ko. Arī vairākās slimnīcās atzina – redzams Covid-19 pacientu skaita samazinājums, taču tie, kuri tur atrodas, biežāk ir smagā stāvoklī, vēstīja Latvijas Radio.

Par spīti kovida pacientu kritumam mediķi piesardzīgi un augstā gatavībā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kopš oktobra beigām četras nedēļas pēc kārtas bija Covid-19 saslimstības samazinājums, taču aizvadītajā nedēļā rādītāji atkal kāpuši par deviņiem procentiem pret iepriekšējo nedēļu. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja gan aicināja neizdarīt pārsteidzīgas prognozes, jo nesen aizvadīta valsts svētku nedēļa, kurā bija vairākas brīvdienas. Tāpat sāktas mācības klātienē, tātad sākta arī skrīninga testēšana.

Pētot saslimstības rādītājus nedaudz sīkāk, redzams – pozitīvo gadījumu īpatsvars izglītības iestādēs saglabājas samērā vienāds. Tikmēr, vērtējot saslimstību starp visiem iedzīvotājiem pa reģioniem, visur tā mazinājusies, taču Vidzemē arī aizvadītajā nedēļā saslimstības rādītāji bija virs vidējā.

"Mēs skatāmies arī konkrētāk šo reģionu. Nevarētu teikt, ka ir kādi lieli uzliesmojumi vai kaut kādi izdalīti atsevišķi lieli saslimšanas gadījumi. Ir protams, gadījumi, kas ir saistīti ar izglītības iestādēm, gadījumi ģimenēs,"

norādīja Arāja.

Analizējot vecuma grupas, aizvadītajā nedēļā virs vidējā saslimstības līmeņa bijuši septiņus līdz 19 gadus veci jaunieši un cilvēki vecumā no 30 līdz 49 gadiem.

Nedaudz mierīgāku situāciju no sava skatu punkta, salīdzinot ar oktobra sākumu, šobrīd saredz arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD). Tā pārstāve Ilze Bukša skaidroja: "Redzot saslimstības līkni, kas pamazām tomēr iet uz leju, arī dienestā situācija, salīdzinot ar oktobri, ir stabilizējusies un būtiski normalizējusies. Mums ir daudz vienkāršāk slimnīcās nogādāt pacientus, jo arī slimnīcās ir šīs iespējas uzņemt pacientus. Tātad rindas pie slimnīcām vairs neveidojas, kā tas bija oktobra sākumā. Tāpat arī mums ir mazāks zvanu skaits un izpildīto izsaukumu skaits tieši pie Covid-19 pacientiem, ņemot vērā, ka kopumā šī saslimstība ir mazinājusies. Bet jāsaka uzreiz, ka mēs esam ļoti, ļoti piesardzīgi, – ir daudz nezināmā, un nav skaidrs, kā situācija var attīstīties, arī ņemot vērā jauno vīrusa paveidu un mutāciju."

Kopumā mierīgākus laikus šobrīd saskata arī Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. Pacientu skaits ir mazāks, un daļa plānveida pakalpojumu atkal var tikt īstenoti, taču slimnīca esot gatava atkārtotam Covid-19 pacientu pieplūdumam.

Stradiņa slimnīcas pārstāve Janita Veinberga norādīja: "Ir 75 kovida pacientu gultas atvērtas slimnīcā, un diennaktī, protams, ir stipri mazāk jaunu pacientu ievesti. Tie ir divi, trīs… Šobrīd pie mums ir 91 [kovida] pacients. Tas, kas mūs dara uzmanīgus un bažīgus un kāpēc mēs nevaram atslābt, ir tas, ka salīdzinoši liels skaits no stacionētajiem pacientiem slimo smagi. Tātad tā ir intensīvā terapija vai pat reanimācija. Un tas cipars krītas ļoti, ļoti lēni."

Šobrīd mediķu slodze nedaudz, bet tomēr mazinās, taču tas nenozīmē, ka situācija nevar atkal kļūt smagāka. Mediķi gan esot tam gatavi.  Ņemot vērā, ka jau ir šāda pieredze, gadījumā, ja saslimstība atkal augs, pielāgoties tai būs vieglāk nekā pirmajā reizē.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti