Par spīti iebildēm Jūrmalas dome izsola Raiņa un Aspazijas Mellužu vasarnīcu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ar sākumcenu gandrīz 39 000 eiro apmērā Jūrmalas domē notika rakstveida izsole, kurā pašvaldība atbrīvojās no tai piederošas ēkas Salacas ielā 4. Nelielā māja pazīstama kā Raiņa un Aspazijas Mellužu vasarnīca jeb "Pēperkoku namiņš".

Iepriekš pret ēkas izsolīšanu iebilda Jūrmalas Aizsardzības biedrība. Vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki aicināja domi atbalstīt biedrības iniciatīvu ēku saglabāt pašvaldības īpašumā kā nozīmīgu Latvijas kultūrvēsturei. Jūrmala gan aicinājumu noraidīja.

Tikmēr Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde lēmusi ēku virzīt iekļaušanai Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, tādējādi vasarnīcu nedrīkstēs nojaukt.

Uldis Kronblūms: Jūrmalas dome izsolīja Raiņa un Aspazijas Mellužu vasarnīcu
00:00 / 01:02
Lejuplādēt

Īpašumu divu pretendentu konkurencē ieguvis četru soļu pieteicējs par nepilniem 50 000 eiro.

Jūrmalas Aizsardzības biedrības vadītājs un domes opozīcijas deputāts Uldis Kronblūms no “Tev, Jūrmalai” saraksta pastāstīja, ka biedrība ļoti cerēja, ka pašvaldība attapsies un pieņems piedāvājumu gan nomāt, gan atjaunot ēku, tomēr izsole notika.  

“Šobrīd apstrīdēt jau neko neapstrīdēsim, mēs rūpēsimies par to, lai šis pieminekļa statuss tiktu ievērots,” sacīja Kronblūms.

Jūrmalas domē tikmēr uzsvēra, ka deputāta paustā informācija nav korekta, apgalvojot, ka izsoles dalībnieki tikuši maldināti par ēkas saglabāšanu un apgalvojot, ka “uzvarētājs nevarēs realizēt droši vien to pārbūvi par privātmāju kā viņš bija iecerējis”.

"Gan domes lēmumā par izsoles organizēšanu, gan izsoles noteikumos dome bija noteikusi, ka namiņu aizliegts nojaukt un jaunajam īpašniekam objekts jāsaglabā un jāatjauno (jau pirms Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) lēmuma par kultūras pieminekļa statusa piešķiršanu). Informācija interesentiem par izsoli bija publiski pieejama izsoles noteikumos un domes lēmumā. Iepriekš, 2014.gadā, NKMP (tajā laikā – Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija) valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā ēku neiekļāva, taču pašvaldība, lai aizsargātu ēku, tai piešķīra kultūrvēsturiski vērtīgas būves statusu, kas nozīmē, ka ēka saglabājama vēsturiskajā veidolā. Turklāt vakar, 26.februāri, izsolē klātesošais pretendents deputātam Kronblūmam norādīja, ka neuzskata, ka kāds ir ticis maldināts par ēkas saglabājamību, jo informācija par noteikumiem ēku saglabāt vēsturiskajā veidolā bija skaidri zināma," pauda Jūrmalas domes pārstāve Zane Leite.

Papildus viņa informēja, ka dome ir saņēmusi vēstuli no tēlniekiem Gļeba Panteļejeva un Olgas Šilovas, ka viņi oficiāli atsauc savus parakstus no deputāta Ulda Kronblūma un Jūrmalas Aizsardzības biedrības organizētās vēstules. Tēlnieki norādījuši, ka aicinājumā parakstīt vēstuli bijuši “maldināti un dezinformēti par minētā īpašuma likteni un ar to saistītiem Jūrmalas pilsētas domes lēmumiem”.

KONTEKSTS:

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde 7. februārī lēmusi ēkai Jūrmalā, Salacas ielā 4, kur atrodas Raiņa un Aspazijas Mellužu vasarnīca jeb "Pēperkoku namiņš", piešķirt kultūras pieminekļa statusu. Tas nozīmē, ka namiņu nedrīkstēs nojaukt.

Jūrmalas dome bija lēmusi šo īpašumu izsolīt 26. februārī. Reaģējot uz pašvaldības ieceri, vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki aicinājuši Jūrmalas domi atbalstīt Jūrmalas Aizsardzības biedrības iniciatīvu saglabāt pašvaldības īpašumā Latvijas kultūrvēsturei nozīmīgo ēku Mellužos. Dome gan  ir noraidījusi ideju atļaut biedrībai restaurēt šo ēku par savu naudu.

 Par to, ka savulaik šajā ēkā četras vasaras pavadījis dzejnieks Rainis, liecina vien virs nama durvīm izkārtā plāksne. Ēka pieder Jūrmalas pašvaldībai, kas to ilgstoši nav atjaunojusi, nolēmusi, ka tā tai nemaz nav vajadzīga.

Vasarnīcas paskats ir bēdīgs - jumts apaudzis sūnām, tajā ir caurums, ēkai lūp nost zaļā krāsa, un pie lieveņa krājas pērn neaizslaucītās rudens lapas.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti