Pusdiena

Toronto uzbrucējs skolā bijis kluss un agresiju neesot izrādījis

Pusdiena

Pusdiena 24.04.2018

Par spīti iebildēm atbalsta aizliegumu bērniem piedalīties Krievijas militārajās nometnēs

Par spīti iebildēm atbalsta aizliegumu bērniem piedalīties Krievijas militārajās nometnēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Par spīti iebildēm no vairākām ministrijām un Saeimas Juridiskā biroja, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien, 24.aprīlī, atbalstīja aizliegumu bērniem piedalīties Krievijas rīkotās militāra rakstura nometnēs.

ĪSUMĀ:

  • Priekšlikumu iekļaut Bērnu tiesību likumā aizliegumu piedalīties Krievijas militārajās nometnēs iesniedza deputāts Kārlis Seržants (ZZS).
  • AM un IZM iebilda, jo šobrīd detalizētāku aizliegumu izstrādā, lai iekļautu Drošības likumā.
  • Drošības policija: Šādas nometnes ir problēma.
  • Deputāti nevēlējās kavēties, jo tuvojas vasara.

Šādu priekšlikumu uz trešo lasījumu Bērnu tiesību aizsardzības likumā iesniedza Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Kārlis Seržants. Aizsardzības un Izglītības ministriju pārstāvji norādīja, ka šobrīd notiek darbs pie šādu grozījumu iestrādāšanas Nacionālās drošības likumā, taču deputāti nevēlējās kavēties.  

Seržanta priekšlikums grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā paredz, ka bērnu aizliegts iesaistīt ārvalsts organizētās militāra rakstura aktivitātēs, ja vien pasākums nenotiek Eiropas Savienības, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas vai NATO dalībvalstī, vai arī Austrālijā, Brazīlijā vai Jaunzēlandē.

Drošības policijas pārstāvis Ēriks Cinkus Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātiem norādīja, ka Latvijas bērnu dalība nometnēs Krievijā ir aktuāla problēma. Nometnēs notiekot bērnu ideoloģiska ietekmēšana, paužot tiem vēstījumus, kas atbilst Krievijas interesēm.

Drošības policija arī apstiprināja, ka šajās nometnēs ir dažādi militāri elementi, piemēram, ierindas mācība, nažu mešana un tiekot lietotas ieroču replikas.

Drošības policijas pārstāvis gan neminēja, cik bērnu no Latvijas šādās nometnēs piedalās, un no komentāriem Latvijas Radio atteicās.

Pret grozījumiem bija vairākas iebildes. Aizsardzības un Izglītības un zinātnes ministriju pārstāvji stāstīja, ka jau šobrīd strādā pie līdzīga aizlieguma Nacionālās drošības likumā.

Tikmēr deputāts Ringolds Balodis (Nacionālā apvienība) norādīja, ka Krievija likumu varēšot apiet, rīkojot nometnes citas valsts teritorijā.

“Šis labi domātais Seržanta kunga priekšlikums neizslēdz iespēju kādā trešajā valstī, kas ir pieļauts, rīkot pasākumu, kas ir prokrievisks Krievijas Federācijas interesēs,” norādīja Balodis.

Saeimas Juridiskā biroja pārstāve Sanita Ozoliņa deputātiem uzsvēra, ka priekšlikums ir iesniegts uz trešo lasījumu, tādēļ vairs nav laika to pilnveidot. Tāpēc Ozoliņa ieteica pagaidām to neatbalstīt.

“Ja notiek kaut kāds darbs pie šīs problēmas risināšanas kādā citā likumā, kur ir atzīts labāk grozīt citu likumu, nevis šo konkrēto, tad es nesaprotu, kāpēc tagad uz karstām oglēm jāpieņem kaut kas, lai kaut ko risinātu pa daļai, pēc tam atkal vērtu vaļā, secinātu, ka šeit atkal kaut kas ir jālabo. Manuprāt, tas nav īsti saprātīgi,” norādīja Ozoliņa.

Tomēr pieci no astoņiem klātesošajiem komisijas locekļiem Seržanta priekšlikumu atbalstīja.

ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis pēc sēdes norādīja, ka vairs nevar kavēties ar aizliegumu bērniem piedalīties Krievijas militārajās nometnēs, jo tuvojas vasara.

Viņš arī neslēpa dusmas par to, ka līdz šim iestādes pašas nav spējušas šādus grozījumus izstrādāt.

“Man ir liels jautājums – kāpēc līdz šim te nekas nav darīts, lai to grozītu? Ja ir vaļā bijis šis drošības likums, tad kāpēc neviens tur nav strādājis? Tagad nāk sezona, tūlīt būs nometnes. Neatbalstot to, paliek vecā kārtība. Pa vasaru te nekas nemainīsies likumdošanas jomā. Līdz ar to mēs atkal saņemsim veselu virkni informācijas, ka mūsu jaunieši būs iesaistīti tādās nometnēs, par kurām pēc tam rodas vesela virkne jautājumu,” sacīja Brigmanis.

Par aizliegumu bērniem piedalīties Krievijas militārajās nometnēs Saeimai vēl būs jābalso galīgajā lasījumā plenārsēdē.

KONTEKSTS:

Vairākus iepriekšējos gadus Latvijas skolnieku dalībai mācībās "Sojuz" bijusi pievērsta uzmanība arī Latvijā. Uz šo nometni aicina 14 līdz 17 gadus vecus pusaudžus no valstīm, kas kādreiz bija PSRS sastāvā. Starp nometnes mērķiem ir "jauniešu apvienošana pēc padomju cilvēku internacionālās draudzības piemēra", Eirāzijas savienības propaganda un Krievijas pozitīva tēla veidošana starp tās kaimiņvalstīm. Iespējams, tieši šī ir būtiskākā daļa, kas saskan ar Krievijas "maigās varas" īstenošanas principiem, savulaik vēstīja raidījums "De facto".

Par skolēnu dalību šajā nometnē savulaik ziņoja arī Drošības policija savā ikgadējā pārskatā, un jauniešu dalība militarizētajās nometnēs tika raksturota kā valsti apdraudošs fakts. DP tika atklājusi, ka jauniešiem no Latvijas tiek apmaksāta dalība militāra rakstura nometnēs Krievijā un to programmās tiek iekļauti Krievijas armijas paraugdemonstrējumi un ideoloģiska satura lekcijas, kas atstāj uz jauniešiem psiholoģisku ietekmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti