Panorāma

Nav testa, nav klātienes mācību

Panorāma

Jaunievēlētais Igaunijas prezidents: Latvija ir mūsu labākais draugs

Pagaidām nelemj par stingrākiem Covid-19 ierobežojumiem

Par spīti Covid-19 saslimstības pieaugumam vēl nepastiprina ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Līdz turpmākajam valdības lēmumam Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumi netiks pārskatīti, lai arī sasniegts 14 dienu kumulatīvais rādītājs – 120 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, otrdien lēma valdība.

Ekonomikas ministrijas sagatavotie grozījumi paredz epidemioloģiskas drošības pasākumu nepārskatīšanu līdz turpmākajam Ministru kabineta lēmumam un atstāt patlaban spēkā esošos noteikumus, kas paredzēti, ja kumulatīvās saslimstības līmenis nepārsniedz 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā.

Ierobežojumu pastiprināšanas slieksni Latvijā sasniedza otrdien, 31. augustā, kad saslimstības rādītājs pieauga līdz 122,1, pēc kā saskaņā ar valdības iepriekš lemto būtu jāpastiprina spēkā esošie ierobežojumi.

Kādi noteikumi ir spēkā

Tas nozīmē, ka arī turpmāk lielākajā daļā saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietu (tai skaitā skaistumkopšanas, labsajūtas, foto, psihologa u. tml) vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 10 kvadrātmetri no pieejamās telpas platības, savukārt tirdzniecībā – 15 kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju.

Pakalpojuma sniegšanas vietās, tostarp tirdzniecības vietās, kur vienam apmeklētājam publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par noteikto kvadrātmetru apmēru, vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs.

Tāpat sabiedriskajā ēdināšanā arī turpmāk spēkā būs līdzšinējie nosacījumi – iekštelpās pie viena galdiņa var atrasties ne vairāk kā 10 pilngadīgi cilvēki Covid-19 ar vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikātu, neskaitot nepilngadīgus bērnus (bet ne vairāk kā 20 personas kopā).

Savukārt ārtelpās pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā 20 pilngadīgas personas, neskaitot nepilngadīgus bērnus, bet ne vairāk kā 30 personas kopā.

"Vienlaikus atgādinām, ka drošam tirdzniecības, skaistumkopšanas un citu pakalpojumu sniegšanas procesam šobrīd īpaši svarīgi ir ievērot divu metru distanci starp pakalpojuma sniedzējiem un klientiem, visiem lietot sejas aizsargmaskas un regulāri izmantot dezinfekcijas līdzekļus gan roku higiēnai, gan telpu, virsmu un inventāra dezinfekcijai," pauda Ekonomikas ministrijā.

Prognozes par tuvāko nākotni

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule Latvijas Televīzijai sacīja: "Jāatzīst, ka vakcinācijas [pret Covid-19] aptvere, ko mēs varbūt gribējām sasniegt un kas mums dotu daudz drošāku sajūtu par šo rudeni, pašlaik ir neapmierinoša. Nav atbilstoša tam, kā mēs vēlējušies. Līdz ar to mums ir jāsāk domāt par citiem līdzekļiem, ja saslimstība kāps."

Neko nedarot, saslimstība ar Covid-19 jau septembra beigās var sasniegt tuvu 600 jauniem gadījumiem dienā un teju 50 slimnīcās nonākušo pacientu diennakts laikā.

Tādā tempā jau oktobra beigās slimnīcās var nonākt pusotra tūkstoša cilvēku, kad iestātos slimnīcu pārslodze, liecina Veselības ministrijas valdības sēdē nosauktās prognozes.

"Šī ir nevakcinēto slimība un nevakcinēto epidēmija, kas sāk jau ieiet mūsu slimnīcās un prognozējami radīs lielas grūtības, un vienīgais veids, kā to mainīt, ir vakcinējoties, nenonākot to cilvēku skaitā," par prognozēm izteicās valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Arī labklājības ministrs Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija), reaģējot uz jaunākajām saslimstības prognozēm, norādīja, ka ir jābūt izlēmīgākai rīcībai, lai nepieļautu pagājušā gada situāciju.

"Mēs, protams, zinām visus SAC [sociālās aprūpes centru] stāstus. Arī tur bija ļoti daudzi trauslie gadījumi, kuriem varbūt netika nodrošināta kvalitatīva medicīniska aprūpe. Es to saku tādā kontekstā ar trešo vilni – ka mums ir, nu, kaut kas ir jādara vairāk," pauda Eglītis.

Stingrākus Covid-19 ierobežojumus valdība plāno apspriest ar sociālajiem partneriem šo ceturtdien.

KONTEKSTS:

Iepriekš Veselības ministrijā pauda, ka lemjot par iespējamiem ierobežojumiem, jāņem vērā ne tikai saslimstības, bet arī hospitalizācijas un mirstības rādītāji.

Laikā, kad kumulatīvais saslimstības rādītājs ir zem 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā, cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu pulcēšanās ierobežojumu nav, tomēr arī privātos pasākumos jāuzrauga, vai visiem tie ir. Sertifikāta turētāji kafejnīcās un krogos drīkst sēdēt iekšā. Ēstuvju terasēm atcelts darbalaika ierobežojums, bet veikalos vienlaikus drīkst būt vairāk cilvēku. Cilvēki ar Covid-19 sertifikātu kolektīvos drīkst nevilkt masku, bet iedzīvotājiem bez tā maska jāvelk.

Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti