Par skolotāju algu pieauguma grafiku IZM cer vienoties līdz martam; LIZDA no streika neatsakās

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piekrīt Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībai (LIZDA), ka vairāki likumi attiecībā uz finansējumu izglītības nozarei ir pārkāpti. Ministrija aicina arodbiedrību uz sarunām, lai vienotos par pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku. Tikmēr arodbiedrība netaisās pārtraukt streika procedūru, jo ministrijas atbildēs neredzot nekā jauna, un pārliecības par finansējumu nozarei joprojām neesot.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība pagājušajā nedēļā lēma uzsākt streika procedūru, izsakot ministrijai septiņas prasības. Tagad IZM arodbiedrībai ir aizsūtījusi savu atbildi.

Ministrija piekrīt, ka šobrīd netiek pildīti vairāki likumi, kas paredz katru gadu paaugstināt finansējumu izglītības nozarei. Augstākās izglītības un Zinātnes darbības likumi netiek pildīti jau vairākus gadus, un to izpildei nākamgad būtu vajadzīgi 90 miljoni eiro.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga atzīst, ka arodbiedrība saprot – tik lielas naudas valstij nav, taču ir jādomā, kā pārtraukt tiesisko nihilismu un ikgadēju likuma pārkāpšanu. Tikmēr izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile izvirzītās prasības sauc par populistiskām, jo uzstādītie mērķi ir nereāli.

Taču attiecībā uz Izglītības likumā paredzēto pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku Mārīte Seile aicina arodbiedrību uz sarunām. “Izglītības ministrija piekrīt, ka likums ir jāievēro, un aicina LIZDA tālākās sarunās jau sadarbībā arī ar Finanšu ministriju runāt par šī grafika izstrādi. Domāju, ka to nav iespējams izdarīt pāris nedēļu laikā. Tam ir vajadzīgs ilgāks termiņš. Mūsu ierosinājums ir to izdarīt līdz 1.martam,” saka ministre.

Galvenais domstarpību avots starp arodbiedrību un ministriju ir jaunais pedagogu algu modelis. Ministrija tam nākamgad ir lūgusi deviņus miljonus eiro, taču, iestrādājot modelī arodbiedrības prasības, būtu vajadzīgs divas reizes lielāks finansējums. Šādas naudas piešķiršana nav atkarīga tikai no ministrijas, saka Seile.

Tikmēr LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga ir pārliecināta, ka prasības attiecībā uz pedagogu algu modeli ir izpildāmas: “Es uzskatu, ka tās ir reāli izpildāmas, tās prasības. Šeit ir jautājums par politisko gribu, jo es norādu, ka šis modelis skar pedagogus,  sākot no pirmskolas un beidzot ar augstāko izglītību. Visas, pilnīgi visas pakāpes ir aptvertas, un tādēļ tas finansējums rodas tik liels.”

Vanaga stāsta, ka Izglītības un zinātnes ministrijas atbildēs arodbiedrība neredz neko jaunu. Tādēļ arodbiedrība turpinās streika procedūru. Tagad trīs dienu laikā ir jāizveido izlīgšanas komisija, kurā piedalīsies ministrija un arodbiedrība. Ja tad nesanāk atrast kompromisu, nākamais etaps ir samierinātāja meklēšana. Tikai pēc šiem soļiem arodbiedrība var pieteikt streiku. Inga Vanaga stāsta, ka arī Ministru prezidentes vadītā darba grupa šobrīd nepārliecina, ka kompromiss ir atrodams.

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile tikmēr atsakās vērtēt arodbiedrības lēmumu par streiku. “Es tiešām nekomentēšu  LIZDA lēmumus. Tā ir ļoti liela organizācija, es ceru, kas atbildīgi izvērtē savus lēmumus un rīcības. Man uzdevums ir pildīt likumā paredzēto. Man liktos, ka nav pareizi runāt tikai par prasībām, bet pilnīgi noteikti es sagaidītu, ka pedagogu organizācija ir arī aktīvs un konstruktīvs partneris, arī runājot par pedagogu pienākumiem.”

Skolotāju streiks varētu notikt oktobra beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti