Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Palielinājies norēķinu skaits ar maksājumu kartēm

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Gaismas pastaiga iztraucē sikspārņu koloniju

Par sikspārņu traucēšanu vainotā Priekuļu pašvaldība neesot zinājusi par lidoņu koloniju

Priekuļu novada pašvaldības iecere Valentīndienā iepriecināt nelielā Liepas ciemata iedzīvotājus ar gaismas pastaigu izvērtusies par apdraudējumu vietējai sikspārņu kolonijai. Par notikušo Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sākusi administratīvo lietvedību. Tikmēr Priekuļu novada vadība skaidroja, ka pašvaldībai nav bijis zināms par sikspārņu koncentrēšanos smilšakmens veidojumā "Lielā Ellīte". 

13. februārī četru stundu garumā smilšakmens arkas un alas Priekuļu novada Liepas ciemā izgaismoja spožas gaismas skaļas mūzikas pavadībā. Par to liecina sociālajos medijos ievietotie vietējo iedzīvotāju video. DAP un sikspārņu pētnieks Viesturs Vintulis uzskata, šāda pašvaldības rīkota skaļa un izgaismota pastaiga ir apdraudējums sikspārņiem, kuri šeit ziemo.

"Pagājušā gada rudenī pētnieki alu apsekoja, un tad šeit bija 22 sikspārņi," stāstīja DAP Vidzemes reģionālās administrācijas vadītājs Rolands Auziņš. "Šajā gadījumā tas bija negaidīts troksnis, plus gaismas, tās gan nebija tieši alā, pie ieejas, bet tāpat jau izgaismojās, uzreiz tas ir stress, kaut kas tāds, kas pamodina," piebilda sikspārņu pētnieks Viesturs Vintulis.

Priekuļu novada domes vadītāja Elīna Stapulone  ("Latvijas attīstībai") skaidroja, ka pašvaldībai nav bijusi informācija, ka smilšakmens veidojums "Lielā Ellīte" ir nozīmīga sikspārņu ziemošanas vieta.

Šī teritorija ir pašvaldības īpašums un atrodas Gaujas Nacionālā parka neitrālajā zonā, tāpēc jebkādu pasākumu rīkošana šeit nav iepriekš jāsaskaņo ar DAP.

"Mēs nebijām informēti par sikspārņu koncentrēšanos šajā alā. [..] 30. decembrī mēs no DAP saņēmām vēstuli par vietējās nozīmes objektiem, kur gan minēti divi objekti, kuros mitinās sikspārņi, tos mēs zinām un sargājam, cik nu vien pašvaldība to var sargāt," skaidroja Stapulone.

DAP speciālisti jau drīzumā plāno tikties ar Priekuļu novada pašvaldību, lai administratīvajā lietvedībā veiktu izmeklēšanu.

"Mēs uzsākām administratīvo procesu, lai izmeklētu, cik bija pareizi vai nepareizi šādu pasākumu rīkot un, ja to nevajadzēja un ja tiešām sikspārņiem ir bijis būtisks traucējums, tad skatīsimies, varbūt jāpiemēro sods," sacīja DAP Vidzemes reģionālās administrācijas vadītājs. 

DAP gan šobrīd neņemas spriest par iespējamo soda apmēru.

Mūzikas un apgaismojuma iztraucēti, sikspārņi visdrīzāk centās rast drošāku paslēptuvi dziļāk alas spraugās. Taču, lai to paveiktu, mazajiem zīdītājiem nācās patērēt jau tā niecīgās tauku rezerves, skaidroja Vintulis.

"Var gadīties, ka pietiek līdz pavasarim, viss kārtībā, bet var būt, ka pēc šādiem traucējumiem izdzīvo līdz pavasarim, bet, kad paliek silts un jālido, vairs nav enerģijas, lai palidotu," sprieda sikspārņu pētnieks.

Viņš skaidroja, ka šī notikuma dēļ nākamziem sikspārņi alā var arī neatgriezties vai arī to skaits var būt krietni mazāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt