Par senkapu postīšanu pirmoreiz trīs personas saņēmušas reālu sodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Alūksnes novadā ar piespiedu darbu soda mantračus, kas izpostījuši senkapus. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas speciālisti atzīst, ka šādu spriedumu tik pat kā neesot, jo parasti mantraču pēdas sadzīt ir sarežģīti, turklāt pārkāpumi lielākoties ir vien administratīvi sodāmi. Mantrači Alūksnes pusē izpostījuši kādus senkapus, no zemes izrokot arī senlietas.

Alūksnes novadā trīs mantračiem pirmo reizi piespriests notiesājošs spriedums par nelikumīgām darbībām jeb rakšanu Alsviķu pagasta Asaru senkapu aizsardzības zonā. Personas gan tiesātas tikai par kapu postīšanu, jo vietai vēl nebija kultūras pieminekļa statusa.

''Alūksnes rajona tiesa kā pirmā instance izskatīja krimināllietu, kurā apsūdzētas trīs personas pēc Krimināllikuma 228.panta 3.daļas par to, ka personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās izdarīja kapa apgānīšanu, kas saistīta ar tajā esošu priekšmetu nolaupīšanu. Noteikts sods katram piespiedu darbs 160 stundas bez mantas konfiskācijas,” stāsta Alūksnes rajona tiesas sēžu sekretāre Milvi Djomina.

Tiesa gan, spriedumu vēl ir iespējams pārsūdzēt 10 dienu laikā.

Apgānītie apbedījumi atklāti pērn rudenī, kad arheoloģiskās izpētes laikā atrasti vairāki vērtīgi senkapi. Postījumi šajā vietā veikti jau aprīlī, pastāstīja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Vidzemes reģionālās nodaļas valsts inspektore Sarmīte Dundure. Viņa pauž gandarījumu, ka vainīgie saņēmuši sodu – kaut neliela, tomēr tā ir jau uzvara.

''Tur bija vismaz simts rakumu – gan atsevišķi, gan veseliem laukumiem sarakņāts. Izceltās senlietas – gan audumu gabaliņi, cirvji, gredzeni, gan kaklarotas – datējamas iespējams, ar dzelzs laikmetu,'' saka Dundure.

Kopumā valstī šogad arvien fiksē pārkāpumus, rosina kriminālprocesus un administratīvo pārkāpumu lietas par nelegāliem izrakumiem. Taču bijuši vairāki neparasti liela mēroga postījumi, kā gada sākumā Latgalē, kur norakta lielākā daļa vēlā dzelzs laikmeta latgaļu uzkalniņu senkapu, kas līdz ar to lielākoties gājuši zudumā. Par to gan arī ierosināts kriminālprocess. Alūksnē nelegālo izrakumu vienmēr bijis daudz un arī apmēri pieaug, piebilda Dundure:

''Vidzemes reģionā pēdējos gados esam aptuveni 60 gadījumus konstatējuši, kur postīti dažāda veida arheoloģiskie pieminekļi. Vietām izskatās, ka pat ekskavators izmantots. Ja ir svaigi rakumi, tiek ziņots Valsts policijai, lietas krājas, tiek izmeklētas, ja ir kādu gadu veci rakumi, vairs neko nevar pierādīt.''

Alūksnes rajona tiesā panāktais spriedums ir īpašs, jo bieži policija saskaras ar problēmu, ka nelegāli izrakumi tiek konstatēti pēc kāda laika, kas krietni samazina iespējas atrast racējus, kur nu vēl sodīt. Arī normatīvi šajā jomā vēl ir uzlabojami, jo, piemēram, par senlietu tirgošanu vai par atradumu neziņošanu nevar sākt kriminālprocesu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti