Panorāma

Sākusies atbalstu izmaksa energocenu kompensēšanai

Panorāma

Panorāma

Iedzīvotājiem daudz jautājumu par jauno poligonu

Par Sēlijā iecerēto jauno poligonu vietējiem iedzīvotājiem daudz jautājumu

Aizkraukles un Jēkabpils novadu iedzīvotājiem arvien ir daudz jautājumu par bruņoto spēku jauno poligonu Sēlijā. Tā kopējā teritorija būs ap 25 000 hektāru. Vairāk nekā 1000 hektāru patlaban pieder uzņēmējiem un privātpersonām.

Dienas vidū Seces pagasta Kultūras nama zāle ir pilna. Iedzīvotājiem jautājumu par jauno poligonu ir daudz. Ieradušies zemnieki, mednieki, uzņēmēji un arī sēņotāji. Plašākās diskusijas izraisās par to, kā poligons ietekmēs īpašumu vērtību.

"Jautājums ir par poligona aizsargjoslu, tā ietekmi uz tam pieguļošajiem īpašumiem. Tas pieguļošajiem īpašumiem rada apgrūtinājumu, poligons rada arī piesārņojumu, samazina zemes vērtību. Šobrīd es vēlētos dzirdēt jūsu komentāru par šo ietekmi un tās kompensāciju," vaicāja kāds vietējais iedzīvotājs.

Ministrija norādīja, ka militārā bāze nozīmē lielāku ekonomisko aktivitāti reģionā, un līdz šim poligoni īpašumu vērtību cēluši. Uz daudziem jautājumiem atbildes ceturtdien, 27. oktobrī, izdevās rast, bet iedzīvotāji sacīja – jautājumu vēl ir daudz.

"Viss rajons runā, daudziem uzņēmējiem interesē, kādās būs darba iespējas, kādi būs iepirkumi, vai būs atjaunoti ceļi. Man personīgi, māsai pieder īpašums poligona centrā blakus dzelzceļam, interesē, vai jāiegulda nauda īpašumā, atsavinās vai neatsavinās. Konkrētas atbildes tā arī nevienas nav," atzina vietējais iedzīvotājs Jaroslavs. 

Pagaidām ministrija nevar atbildēt, kur tieši būs bāze un kāda infrastruktūra tiks atjaunota. Kartē vien iezīmēta teritorija, kura būs jāatsavina vispirms.

Tajā iekļauts arī vietējā iedzīvotāja Dzintara 150 hektāru ganību lauks. Atsavināšana viņa gadījumā nozīmētu saimniecības likvidēšanu.

"Pamatā jautājums ir, kāda ir attieksme Aizsardzības ministrijai pret vegānismu. Jo man ir gaļas lopi, pietiekoši liels skaits. Un šobrīd vizuāli tas ir burtiski centrā poligonam, tā visa saimniecības darbība. Problēma ir tā, ka tiem lopiņiem, 200 galvām, neder gabaliņš 200 vietās, viņiem jāganās kopā, tie ir bara dzīvnieki. Tad galvenā problēma ir, kur dabūt 100 hektārus? Fiziski Latvijā šobrīd tādi netiek īpaši piedāvāti."

Ar rūgtumu no zāles iziet arī mednieku kolektīvs. Viņi varēs medīt savās teritorijās arī tad, kad tās būs jau kļuvušas par poligonu, taču ar lieliem ierobežojumiem.

"Vienozīmīgi. Mēs, medību klubs "Gambija", būsim zaudētāji. Tikai nesaprotam, cik mēs būsim lieli zaudētāji. Ka būsim zaudētāji, tas ir skaidrs," sacīja medību kluba "Gambija" valdes loceklis Zigmunds Avens.

"Šī mednieku problēma nav tikai šeit. Tā ir bijusi arī visos pārējos poligonos, jo, jāatzīst, ka tie mednieki, kas iegūst medību tiesības mūsu poligonos, ir daudz ierobežotāki savā rīcībā," atzina Aizsardzības ministrijas (AM) valsts sekretārs Jānis Garisons.

Kopumā iedzīvotāji Sēlijas poligona izveidi vērtēja atzinīgi. Tas veicinās reģiona attīstību. Un to uzsvēra arī AM, norādot, ka jauna bāze radīs arī jaunas darbavietas. Bet uz konkrētiem jautājumiem par konkrētām teritorijām sola iedzīvotājiem atbildēt, kad būs zināms jau vairāk par vietām, kur poligona teritorijā plānots būvēt infrastruktūru un kādu.

KONTEKSTS:

AM plāno vēl vienu starptautisku militāro bāzi – Zalves militāro poligonu – izveidot Aizkraukles un Jēkabpils novados. Zalves poligona izveidei AM plāno pārņemt 81 zemes vienību 1072,78 hektāru platībā Aizkraukles un Jēkabpils novadu teritorijā, kas atzīta par piemērotāko jauna militārā poligona izveidei, izvērtējot vairākas iespējamās vietas.

Ministrijas plānotajās pārņemtajās zemes teritorijās turpmāk nevarēs veikt saimniecisko darbību. Atsavināšanas process notiks atbilstoši speciālam likumam. Lielākā daļa īpašumu, kuros plānots veidot militāro bāzi, piederot valsts AS "Latvijas Valsts meži". Militāro poligonu plānots izveidot turpmāko divu gadu laikā. 

Aizkraukles un Jēkabpils novadā veidos jaunu militāro bāzi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti