Panorāma

Panorāma

Panorāma

Pacienti lielajām slimnīcām parādā miljoniem eiro

Priesteris Zeiļa turpina darbu baznīcā

Par seksuālo izmantošanu aizdomās turētais priesteris Zeiļa turpina darbu baznīcā un pieņem grēksūdzes

Par dalību cilvēktirdzniecībā un garīgi atpalikušas personas seksuāli izmantošanu aizdomās turētais katoļu priesteris Pāvels Zeiļa devies pensijā un uzturas klosterī Viļānos, kas cilvēkiem no ārpuses nav pieejams. Tomēr, kā zina stāstīt vietējie, dažkārt viņš turpina vadīt dievkalpojumus un pat pieņem grēksūdzes par spīti aizdomās turētā statusam krimināllietā.

Katoļu priesteri Pāvelu Zeiļu kopā ar vēl diviem vīriešiem policija aizturēja pagājušā gada augusta beigās. Sākotnēji mācītājam tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, bet pēc mēneša viņš atbrīvots pret 5000 eiro drošības naudu. Apcietinājuma laikā Zeiļam esot pasliktinājusies veselība, tādēļ viņš pārvietots uz ārstniecības iestādi.

Tomēr, kā liecina LTV raidījuma “Panorāma” rīcībā nonākusi informācija, drīz vien pēc atbrīvošanas viņš atsācis darboties baznīcā.

Pagājušajā svētdienā, apmeklējot mises Rēzeknē un Viļānos, “Panorāmai” neizdevās sastapt priesteri Zeiļu. Tomēr vietējie iedzīvotāji atzīst, ka vēl nedēļu iepriekš krimināllietā aizdomās turētais mācītājs bijis baznīcā.

“Pagājušā svētdienā (..) viņš nevadīja Svēto misi, bet vesperes vadīja,” zina stāstīt rēzekniete Eleonora.

Zeiļa vadot ne vien vakara lūgšanas jeb vesperes, bet arī pieņemot grēksūdzes. “Viņš nevada dievkalpojumu, viņš grēksūdzi pieņem, sakramentu dod. Tā – katru svētdienu viņš baznīcā bija tagad šitās reizes,” stāsta rēzekniete Genoveva.

Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis stāsta, ka par priestera Zeiļas gaitām viņam neesot nekādas teikšanas, jo viņš piederot pie atsevišķas katoļu baznīcas struktūras. “Es nezinu neko par viņu. Viņš ir Mariāņu kongregācijā. Viņš jau nav Rēzeknes Aglonas diecēzes priesteris. Viņam ir izņemtas baznīcas no pakļautības. Kā, piemēram, Rēzeknes baznīca izņemta no bīskapa pakļautības,” saka Bulis.

Taujāts, vai baznīca veic arī savu pārbaudi par notikušo, bīskaps norāda: “Kaut ko jau tur darīja viņu priekšnieks. Viņiem ir sava priekšniecība. Viņš aptaujāja advokātus, cik es zinu no stāstītā, bet nu mēs jau paļaujamies uz policijas godprātību.”

Mariāņu kongregācijas Latvijas vikariāta priekšnieks līdz šim bija pats Zeiļa. Tagad viņu aizvieto vikārs Dainis Kašs, kurš no sarunas ar Latvijas Televīziju atteicās. Arī Zeiļa noraidīja aicinājumu uz interviju.

Savukārt bīskaps Bulis, kurš iepriekš apgalvojis, ka Zeiļa aizturēts nepamatoti un esot kļuvis par upuri pret baznīcu vērstai provokācijai, tagad savos apgalvojumos vairs nav tik kategorisks: “Nav jau aizliegts izmeklēt. Ja tiešām izmeklēšanā kaut kas atklājas, tad jāpieņem tas par patiesību. Dabiski. Tas taču visur tā ir. Gadās, ka cilvēks domā, ka nevarētu tas būt, bet atklājas kaut kas pavisam cits.”

Baznīcēni savam priesterim Zeiļam joprojām uzticas. “Es neticu nevienam vārdam, ko viņi tur piedomāja tādu brīnumu,” saka Genoveva.

Valsts policija turpina izmeklēt šo lietu un izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju pagaidām nesniedz.

KONTEKSTS:

Priesteri Pāvelu Zeiļu aizturēja aizdomās par bezpalīdzības stāvoklī esošas personas seksuālu izmantošanu un cilvēktirdzniecību, un viņam kā drošības līdzeklis tika noteikts apcietinājums. Kopumā šajā lietā Valsts policija aizturējusi trīs personas, divām piemērojot drošības līdzekli - apcietinājumu. Pats priesteris pret sevi vērstās apsūdzības noraida.

Pēc priestera aizturēšanas daudzi rēzeknieši un apkārtnes ļaudis pauda sašutumu par priestera aizturēšanu. Rēzeknē arī tika sarīkots pikets, lai paustu atbalstu un aizstāvētu Zeiļu.

Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, komentējot Zeiļa  apcietināšanu, pauda - ja policijas aizdomas apstiprināsies, tad priesterim jāsaņem sods un to nedrīkst paslaucīt zem paklāja, bet, ja lieta ir safabricēta, tad vainīgajiem par to arī jāsaņem sods.

Tikmēr  LTV raidījums “De facto” vēstīja, ka Zeiļas aizturēšana kļuvusi par priekšvēlēšanu kampaņas sastāvdaļu.

4 komentāri
Aleksandra Kutuzova
Kaut ka pavisam riktigi tas nu neizskatas gan.
Zane Līvmane
Tiesa vēl nav bijusi, tas nav normāli..
Anonīms lietotājs 22614
Viena lieta - izmeklēšana par seksuāliem noziegumiem. Bet viņš taču izmanto draudzi - stāsta to, ko neviens nevar pierādīt, uzdodas par augstāku spēku pārstāvi un nostāda sevi dominējošā stāvoklī. Tiesa, draudze pati to izvēlas - vieglāk ir nodoties senai folklorai, nevis fizikas un ķīmijas studijām.
Jānis Lietavietis
Tas nav ne pirmais ne pēdējais gadījums, kad katoļu baznīca piesedz priesterus izvarotājus vai pat priesterus pedofīlus. Visā pasaulē ir viens šāds skandāls pēc otra un baznīca nekad nav reaģējusi pirms masveida sašutuma sabiedrībā par tās noziedzīgo bezdarbību. Šādu gadījumu, kad baznīca neko nedara vai pat aktīvi slēpj noziedzniekus, dodot viņiem iespēju izvarot desmitiem vai varbūt pat simtiem upuru, ir tik daudz, ka jāsāk aizdomāties vai šādas izdarības nav kāds slēpts katoļu sakraments, kas aktīvi tiek atbalstīts no baznīcas puses. Kā citādi izskaidrot to, ka baznīca aizstāv šādus noziedzniekus un nodrošina viņiem iespēju turpināt izdarīt noziegumus, tā vietā, lai aktīvi nosodītu un tīrītu savas rindas no šādiem mežoņiem. Aizbildināšanās ar provokācijām ir vienkārši nožēlojama, kurš gan ietu apsūdzēt nevainīgu cilvēku šādos noziegumos? Kādēļ tādas "provokācijas" nenotiek ar citu profesiju pārstāvjiem, tikai ar katoļu priesteriem?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti