Panorāma

Panorāma

Panorāma

NA cer uz trīs vietām Eiropas Parlamentā

Seksuālās vardarbības upura versija

Par seksuālās vardarbības upuri uzskatītais Zeiļas lietā: Mācītājs teica - vai, cik viņš smuks zēns!

"Mācītājs teica: "Vai, cik viņš smuks zēns!" Pēteris teica: "Ej uz dīvāna sēdēt." Un lika man sēdēt uz dīvāna," Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" stāsta vīrietis, kurš tiek uzskatīts par cietušo priestera Pāvela Zeiļas un vēl divu vīriešu krimināllietā. LTV saruna ar cietušo notika pirms vairākām nedēļām, bet, lai netraucētu policijas izmeklēšanu, materiāls netika publicēts. Tagad, kad lieta jau tuvojas tiesai, visticamāk, būs jauni mēģinājumi ietekmēt tiesībsargājošās iestādes, tādēļ "Panorāma" parāda arī cietušās puses stāstu. Cietušā stāstītie notikumu apraksti var būt nepatīkami.

Cietušais vīrietis, kurš tagad sasniedzis pilngadību, uzaudzis "sistēmā", teju visu savu mūžu pavadot bērnunamos un pansionātos. Viņam ir konstatēta garīga atpalicība, bet rīcībspēja nav atņemta, tādēļ viņš dienas laikā drīkstējis brīvi atstāt pansionāta teritoriju, lai dotos savās darīšanās. Tieši šādā veidā puisis Rīgas autoostā iepazinies ar saviem pāridarītājiem – diviem padzīvojušiem vīriešiem virs 60 gadu vecuma vārdā Pēteris un Aivars.

Cietušā stāstītais par piedzīvoto:

Cietušais: Viņi teica: "Ui, cik smuks puisītis. Es gan paņemšu pie sevīm." Un viņi paņēma mani pie sevīm. Uzveda augšā uz istabiņu, lika ģērbties nost un lika to darīties.

"Panorāma": Un tad viņi tevi seksuāli izmantoja?

Jā, man bija. Pēteris man pa muguru sita, lai es to ātrāk daru. Ka es neko nesaprotu, viņš man teica.

Vai tu pēc tam pansionātā nepastāstīji kādam, ko viņi ar tevi dara?

Es klusēju. Man Aivars teica, lai nesaku nevienam.  

Viņš tev kaut kā draudēja?

Nē, viņi vienkārši teica, lai es nesaku, ka tur tas ir. Un, lai pasaku, ka es draugos esmu. Aivars teica, lai es darbiniekiem tā pasaku.

Vai viņi Tev arī naudu deva, cigaretes vai ko tādu?

Jā. Deva naudu, jā, deva. Cigaretes deva un naudu. Pieci eiro iedeva.

Garīgi atpalikušais puisis sākumā pat īsti nav sapratis, ka ar viņu tiek darīts kas pretlikumīgs. Nolaupītāji nokārtojuši, ka viņš tiek izrakstīts no pansionāta un pārceļas pie viņiem uz pastāvīgu dzīvi. Tad sākuši viņu vadāt apkārt un “tirgot” citām personām. Tostarp arī pie mācītāja, kura vārdu cietušais nav zinājis, bet pēc attēla atpazina, ka tas bijis Zeiļa. Puisis uz Latgali vests ar vilcienu.

Cietušais: Pēteris aizveda, ieslēdza un lika ģērbties nost.

Un ko mācītājs tev darīja?

Pēteris teica: "Ģērbies nost pa pliko un davai." Viņš teica: "Mazās biksiņas arī nost. Nav ko kautrēties!" Mācītājs teica "Vai cik viņš smuks zēns!" Pēteris teica: "Ej uz dīvāna sēdēt." Un lika man sēdēt uz dīvāna.

Vai mācītājs arī tev pēc tam deva naudu vai ko citu?

Nē. Pēterim tikai iedeva kukuļnaudu. Pēteris teica mācītājam, ka nopirks man botes, drēbes nopirks, bet neizdarīja to. Viņš piemānīja mācītāju. Un otrreiz braucām pie mācītāja darīt to lietu. Pēteris mani vilka, lai viņš otrreiz saņemtu naudiņu.

To, ka ar viņu tiek darīts kas slikts, garīgi atpalikušais vīrietis sāka saprast tikai pēc tam, kad viņam sākās veselības problēmas.

Bet vai tev nebija bail? Vai tev nebija nepatīkami?

Man bija nepatīkami, man sāpēja. Man bija pļūtamais, bija caureja. "Ātros" neļāva saukt. Sēdēja man blakus un nekur nelaida.

No gūsta puisim izdevās atbrīvoties tikai pēc tam, kad viņš par notikušo pastāstīja savam bērnunama laika draugam, kurš uzsācis patstāvīgu dzīvi ārpus sistēmas. Draugs par notiekošo informēja kādu nevalstisko organizāciju, kas savukārt vērsās policijā.

KONTEKSTS:

Policija pabeigusi izmeklēšanu vienā no pēdējo gadu skaļākajām krimināllietām, kurā par garīgi atpalikušas personas seksuālu izmantošanu apsūdzēti trīs vīrieši, tostarp arī katoļu priesteris Pāvels Zeiļa. Lieta nodota prokuratūrā 22.februārī un tuvākajās dienās varētu nonākt tiesā. 

Pagājušā gada septembrī aizdomās par bezpalīdzības stāvoklī esošas personas seksuālu izmantošanu un cilvēktirdzniecību, policija aizturēja trīs personas, Zeiļam un vēl vienai personai piemērojot drošības līdzekli - apcietinājumu. Priesteris pret sevi vērstās apsūdzības noraida.

Vēlāk viņš atbrīvots pret drošības naudu, devies pensijā un uzturas klosterī Viļānos, kas cilvēkiem no ārpuses nav pieejams. Tomēr, kā zina stāstīt vietējie, dažkārt viņš turpina vadīt dievkalpojumus un pat pieņem grēksūdzes.

Pēc priestera aizturēšanas daudzi rēzeknieši un apkārtnes ļaudis pauda sašutumu par priestera aizturēšanu. Rēzeknē arī tika sarīkots pikets, lai paustu atbalstu un aizstāvētu Zeiļu.

Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, komentējot Zeiļa  apcietināšanu, pauda - ja policijas aizdomas apstiprināsies, tad priesterim jāsaņem sods un to nedrīkst paslaucīt zem paklāja, bet, ja lieta ir safabricēta, tad vainīgajiem par to arī jāsaņem sods.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt