Panorāma

Ulbrokā aizbēg no karantīnas

Panorāma

Juglas vidusskolā eksāmenus kārtos aktu zālē

Satversmes tiesu turpinās vadīt I. Ziemele

Par Satversmes tiesas priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēta Ineta Ziemele

Satversmes tiesu turpinās vadīt Ineta Ziemele. Viņa trešdien, 6. maijā, pārvēlēta amatā uz vēl trim gadiem, savukārt viņas vietnieces pienākumus turpinās pildīt tiesnese Sanita Osipova.

ĪSUMĀ:

  • Arī nākamos trīs gadus Satversmes tiesu vadīs Ziemele.
  • Ziemele: Jāturpina stiprināt Satversmes tiesas neatkarība un darba kvalitāte.
  • Vēlas padarīt Satversmes tiesas tiesneša amatu pievilcīgāku.
  • Maija beigās skatīs lietas, kas var atstāt lielu ietekmi uz valsts budžetu.
  • Saistībā ar Covid-19 krīzi iesniegto lietu skaits var pieaugt, lēš tiesnesis Laviņš.
  • Levits: Satversmes tiesa kļuvusi par vienu no vadošajām Eiropas konstitucionālajām tiesām.

Attālinātā režīmā šobrīd strādā arī Satversmes tiesa. Sēdē, kurā jāievēlē tiesas vadība, vienā telpā gan atradās gandrīz visi – seši no septiņiem Satversmes tiesas tiesnešiem. Savukārt tiesnese Daiga Rezevska piedalījās attālināti.

Par Satversmes tiesas priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēta Ineta Ziemele
00:00 / 03:39
Lejuplādēt
Intriga izpalika. Ziemeli Satversmes tiesas priekšsēdētāja amatam izvirzīja tiesas priekšsēdētājas vietniece Osipova, "ņemot vērā darba pieredzi, ar kuru viņa atnāca uz Satversmes tiesu un darbu tiesā".  Savukārt Ziemele uz vietnieces amatu izvirzīja Osipovu. Abas bija vienīgās kandidātes uz minētajiem amatiem, un abos gadījumos balsojums bija identisks – sešas tiesnešu balsis ''par'' un viena ''pret''. 

 

Ziemele pēc balsojuma uzsvēra, ka Satversmes tiesas galvenais uzdevums ir uzraudzīt pārējos varas atzarus – Saeimu un valdību, lai tie nepārkāptu savas pilnvaras, un tāpēc nepieciešams nodrošināt tiesas neatkarību.

"Satversmes tiesa ir tieši tas instruments, un tauta ir pilnvarojusi Satversmes tiesu skatīties, lai mūsu valstī nebūtu patvaļas," viņa sacīja.

Ziemele uzsvēra, ka Satversmes tiesā visas lietas ir nozīmīgas, taču no iepriekšējā termiņa viņa izcēla spriedumu lietā par valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku algu publicēšanu. Tiesa likumu atcēla nevis tāpēc, ka algu publicēšana būtu Satversmes pārkāpumus, bet gan tāpēc, ka Saeima likumu pieņēmusi, neievērojot labas likumdošanas principus.

"Satversmes tiesa ir tiešām skaidri paskaidrojusi to, kas ir tiesiska valsts, ko Satversmes tiesa sagaida, kaut vai runājot par labas likumdošanas principu, kādam tam būt, un pagājušajā gadā esam faktiski aicinājuši Saeimu, kādā veidā darboties," klāstīja Ziemele.

Satversmes tiesas priekšsēdētāju uzsvēra, ka turpmāk ir jānostiprina un jāpadziļina jau iesāktie procesi – jānostiprina Satversmes tiesas neatkarība un darba kvalitāte.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

 

"Mēs turpinām strādāt gan pie sava darba kvalitātes stiprināšanas – tur ir vairāki veidi, kā tas tiek darīts Eiropas līmeņa tiesās. Gan pētniecība, gan Eiropas labākās prakses apkopošana. Mēs pie visa tā turpināsim strādāt. Tas ir gan dialogs ar sabiedrību, gan dialogs ar varas atzariem. Ar sabiedrību – stāstot, kas ir Satversme. Ar varas atzariem – mums ir trīs varas atzari, un tiem jābūt cieņpilnās attiecībās. Tā kā darba ir daudz," sacīja Ziemele.

Viņa norādīja, ka Satversmes tiesas tiesneša amats ir prestižs, tomēr nav arī tā, ka uz to rautos labākie juristi.

Tāpēc Saeimā izskatīšanu gaida vairāku likumu grozījumi, kuru mērķis ir padarīt Satversmes tiesas tiesneša amatu pievilcīgāku, kā arī stiprināt pašas tiesas neatkarību.

Grozījumi tiesnešiem paredzētu jaunas garantijas pēc termiņa beigām, piemēram, atgriešanos amatā valsts pārvaldē vai arī tiesības pretendēt uz Augstākās tiesas tiesneša amatu bez konkursa. Tāpat grozījumi noteiktu, ka tiesai jābūt administrācijas vadītājam, savukārt Satversmes tiesas budžetu faktiski nevarētu samazināt.

"Mēs gribam, lai šeit nāktu paši spējīgākie savas paaudzes gan juristi, gan tiesneši, bet attiecīgi arī jābūt gan pārvaldības modelim, gan garantijām tādām, lai tiešām tie mūsu labākie juristi nāktu šeit strādāt. Uz šo brīdi tā vēl nav," sacīja Ziemele.

Pēc viņas teiktā, visas Satversmes tiesā iesniegtās lietas ir ļoti svarīgas. Tomēr jau maijā gaidāmas lietu izskatīšanas, kas var atstāt lielu iespaidu uz valsts budžetu. Tās ir uz tiesībsarga pieteikuma pamata ierosinātas, saistītas gan ar minimālo pensiju, gan citiem sociālajiem pabalstiem.

Turklāt, paredzams, ka saistībā ar Covid-19 krīzi iesniegto lietu skaits varētu palielināties, līdz ar to arī tiesas noslodze palielināsies, stāstīja Ziemeles priekšgājējs un pašreizējais Satversmes tiesas tiesnesis Aldis Laviņš. Viņš atzinīgi vērtēja pašreizējās priekšsēdētājas darbu.

"Mani īpaši priecē tas, cik aktīvi tika turpināts manis iesāktais attiecībā uz starptautisko sadarbību. Es varu teikt, ka Ziemeles kundze vēl daudz aktīvāk šajā ziņā ir strādājusi. Un es domāju, ka Satversmes tiesai ir izveidoti ļoti labi sadarbības modeļi ar daudzām Eiropas Savienības valstu konstitucionālajām tiesām," klāstīja Laviņš.

Viņš uzteica arī Ziemeles attieksmi pret kolēģiem un paveikto tiesas jaudas un kapacitātes uzlabošanā – šis ir pirmais gads, kad ir nokomplektēts atbalsta personāls tiesnešiem. Tas dod iespēju izskatīt vairāk lietu. Laviņš uzskata, ka priekšsēdētājai ir jāturpina jau iesāktais darbs.

Atzinīgi Ziemeles un Osipovas darbu vērtēja arī Valsts prezidents, konstitucionālo tiesību eksperts Egils Levits. Viņaprāt, Satversmes tiesa pēdējos gados ir kļuvusi par vienu no vadošajām Eiropas konstitucionālajām tiesām.

"Tas ir lielā mērā Inetas Ziemeles nopelns. Viņa ar saviem sakariem, ar savu līdzšinējo darbību Eiropas Cilvēktiesību tiesas amatā... Es teiktu tā, viņai ir plašs skats, un šis plašais skats bija ļoti noderīgs, lai paceltu mūsu Satversmes tiesas prestižu. Pēdējais piemērs ir tas, ka mūsu Satversmes tiesa kopā ar Eiropas Savienības Tiesu rīkos pirmo ES konstitucionālo tiesu konferenci," sacīja Levits.

Konferencē spriedīs par ietvaru Eiropas Savienības konstitucionālās domas attīstībai.

Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju saistībā ar vīrusa Covid-19 izplatības ierobežošanu, Satversmes tiesas priekšsēdētāja un viņa vietnieka vēlēšanas notika attālināti videokonferences režīmā. 

Ziemele Satversmes tiesas priekšsēdētāja amatā ir kopš 2017. gada 8. maija. Savukārt Osipova Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietnieka amatā ir kopš 2017. gada 16. maija, liecina tiesas informācija. Viena un tā pati persona nevar ieņemt Satversmes tiesas tiesneša amatu ilgāk par desmit gadiem pēc kārtas, līdz ar to Ziemelei amatā vēl palikuši pieci gadi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt