Sadaļas Sadaļas

Par Rīgas pilsētas izpilddirektoru ievēlēts Jānis Lange

Rīgas domes deputātu vairākums trešdien Rīgas pilsētas izpilddirektora amatā ievēlēja pašreizējo uzņēmuma "Latvijas Valsts ceļi" vadītāju Jāni Langi.

Lange ir ieguvis bakalaura grādu ekonomikā Latvijas Lauksaimniecības Universitātē un maģistra grādu vadības zinībās Latvijas Universitātē. No 2008. gada līdz šim strādājis “Latvijas Valsts ceļu” valdes locekļa, finanšu un administratīvās pārvaldes direktora amatā, no 2013. gada – valdes priekšsēdētāja amatā, kā arī no 2018. gada līdz šim brīdim – “Latvijas dzelzceļa” padomes priekšsēdētāja amatā.

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis LangeJānis Kincis

Ilgstošā iztaujāšanā domes sēdes laikā Lange nosauca savus pirmos uzdevumus izpilddirektora amatā: “Klasiski ir detalizēti iepazīties ar esošo situāciju kapitālsabiedrībās, departamentos, saprast, kā var uzlabot efektivitāti, atsevišķu atbalsta funkciju centralizāciju, lai dabūtu lētāku pakalpojuma cenu.

Jārēķinās, ka Rīgas domes aktīvu vērtība pārsniedz 3,5 miljardus eiro, tādēļ svarīga ir lēmumu izsekojamība un lai to rezultātā aktīvu vērtība pieaugtu, nevis kristos.”

Topošais izpilddirektors arī stāstīja par iepriekšējo pieredzi pašvaldībās. Lange piecus gadus strādājis Jelgavā, bijis pašvaldības aģentūras “Pilsētsaimniecība” direktora vietnieks. Viņš pastāstīja, ka bija atbildīgs par infrastruktūras uzturēšanu, pārvaldīšanu.

Papildus  2438 eiro algai jaunais izpilddirektors saņems 100% piemaksu, ko likums atļauj. “Konkursa pieteikumā bija informācija par piemaksu, esmu pārliecināts, ka tas atbilst likumam. Esmu pārliecināts, ka nav nevienas citas pašvaldības, kur pienākumu apjoms būtu tāds kā Rīgas pašvaldībā ar tās daudzo kapitālsabiedrību pārvaldību,” par piemaksu izteicās Lange.

Vēl arī Lange norādīja, ka pienākumus apvienošot ar uzņēmuma “Latvijas dzelzceļš” padomes vadītāja amatu, jo tās sēdes ir tikai divas reizes mēnesī.

Lange pārstāv Rīgas vicemēra Viļņa Ķirša politisko spēku “Jaunā Vienotība”. Viņš pastāstīja, ka ir “Jaunā laika” biedrs kopš 2005. gada, bet kopš 2013. gada nav bijis politiski aktīvs. “Tiekot ievēlētam šajā amatā, es nolikšu savu biedra karti,” viņš norādīja.

"Saskaņas" frakcijas deputāti par Langes ievēlēšanuJānis Kincis

Visasāk pret Langes kandidatūras izvirzīšanu iebilda "Saskaņas" frakcijas deputāti, kuri ne tikai viņu sīki iztaujāja Rīgas domes sēdē, bet pirms tās pauda savus pretargumentus. Deputāti uzskata, ka Langes kandidatūra virzīta aizdomīgi steidzīgi un bez pietiekamām diskusijām.

"Tuvojas maijs, kad formāli pārstās eksistēt izpilddirekcijas un pilsēta iegrims haosā. Nav līdz galam skaidrs, kā līdz galam dalīs izpilddirekcijas funkcijas, piemēram, iekškvartāli un to remonti. Par to it kā atbildība ir Satiksmes departamentam, bet trūkst skaidru atbilžu. Tas ir tikai viens piemērs no visa haosa, kas sekos," izteicās deputāts Konstantīns Čekušins.

"Valdošā koalīcija Rīgā pirms un pēc ārkārtas vēlēšanām solīja restartu, bet, kā mēs visi tagad redzam, aizmirsa piebilst, ka tas būs restarts 90. gadu stilā.

Kas attiecas uz kandidatūru, kāpēc nebija kandidātu apspriedes un izvērtējuma domes komitejās? Kur ir tikšanās ar visu frakciju deputātiem? [Rīgas mērs Mārtiņš] Staķa kungs taču izteicās, ka Rīgā būšot atklāta, skaidra un saprotama politika," sacīja domnieks Sandris Bergmanis.

Savukārt Anna Vladova pievērsās Langes piemaksai: "Sakiet lūdzu, vai ir adekvāts atalgojums departamenta direktoriem, piemēram, Labklājības departamenta vadībai? Ja palielinām algu, tad kāpēc ne visiem? Kāpēc tieši izpilddirektoram? Vai ir normāli krīzes laikā palielināt algu vienam konkrētam cilvēkam? Turklāt pat nepalielina algu, bet uzraksta "100% piemaksa"."

Lange amata pienākumus sāks pildīt no 17. maija.

KONTEKSTS:

Pagarinot pieteikšanos uz Rīgas pašvaldības izpilddirektora amatu, konkursā uz izpilddirekotra amatu kopumā saņemti 37 pretendentu pieteikumi. Lai nodrošinātu atklātu un objektīvu piemērotākā pilsētas izpilddirektora kandidāta izvēli, tika piesaistīta augstākā līmeņa vadītāju atlases uzņēmums – SIA "Pedersen & Partners", kā arī izveidota nominācijas komisija Rīgas mēra vadībā. Konkursā uzvarēja Lange.

2020. gada novembrī – divus mēnešus pēc tam, kad darbu Rīgas domē sāka jaunā koalīcija, – izsludināts konkurss uz Rīgas pašvaldības izpilddirektora vakanci, ko aizpildīja pagaidu administrācijas martā izpilddirektora pienākumu izpildītāja amatā ieceltā Iveta Zalpētere. Novembra vidū Zalpētere paziņoja, ka nolēmusi atstāt šo amatu. Izpilddirektora pienākumus uzņēmās domes Apmeklētāju pieņemšanas centra vadītāja Elīna Trautmane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt