Par «Partiju šķirotavas» anketu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Radio un portāla lsm.lv projekta “Partiju šķirotava” anketa izveidota 2019.gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām, tās autors ir domnīca PROVIDUS sadarbībā ar Latvijas Universitātes profesoru sociālajā psiholoģijā Ivaru Austeru.

NB!

Vienīgais “Partiju šķirotavas” mērķis ir palīdzēt vēlētājiem iegūt priekšstatu par to, kādas atbildes priekšvēlēšanu laikā kandidāti sniedz par EP deputātu darba jautājumiem. Rezultātu nedrīkst uztvert kā norādi vai rekomendāciju tam, par kuru sarakstu balsot, un lēmums ir pašu vēlētāju ziņā.  

LSM   

Iedvesmas avots anketas metodoloģijas izveidē izmantotajā pieejā, kur tiek prioritizēti sabiedrību polarizējošie jautājumi, ir meklējams tajās anketas "Pielaiko partiju!" versijās, kuras tika publicētas domnīcas "Providus" veidotajā portālā politika.lv pirms 2011.gada. Anketa veidota, vadoties no 2018.gada Saeimas vēlēšanu anketas "Partiju šķirotava" pieredzes, bet koriģējot vairākus elementus. No tiem būtiskākie ir šādi: 

1) Anketa ir papildināta ar izglītojošu kontekstinformāciju, kas raksturo Eiropas Parlamenta deputāta darba specifiku tajos jautājumos, kuri Latvijas sabiedrībai šķiet īpaši nozīmīgi (skat.zemāk).

2) Anketas respondentiem tiek piedāvāta iespēja salīdzināt savas atbildes ar individuāliem kandidātiem. Iespēja aizpildīt anketu tiek piedāvāta visiem EP vēlēšanu kandidātiem, kuri vēlēšanās piedalās Latvijā.  

3) Anketai ir pievienoti arī divi papildu jautājumi - tie ļaus uzzināt, kurās EP politiskajās grupās un komitejās vēlas strādāt kandidāti.

4) Anketai ir vienkāršota skala: tikai trīs atbilžu varianti.

Pirms 5 gadiem, 2014.gada EP vēlēšanās Latvijā piedalījās rekordzems vēlētāju skaits - tikai 30% no vēlētājiem. Lai noskaidrotu, kas varētu pamudināt vēlētājus ierasties uz EP vēlēšanām, domnīca PROVIDUS 2019.gada februārī un martā reģionālajos lielveikalos (Liepājā, Talsos, Daugavpilī un Rēzeknē) organizēja sarunas ar aptuveni 200 lielveikalu apmeklētājiem. Šo sarunu pieredze un apkopojums  bija par pamatu to tēmu identificēšanai, kuras Latvijas sabiedrībai šķiet nozīmīgas vai varētu pamudināt ierasties uz EP vēlēšanām. Tāpat šīs sarunas ļāva saprast, kāds ir Latvijas vēlētāju izpratnes līmenis par Eiropas Parlamenta darbu, un cik plaša kontekstinformācija būtu jāpiedāvā anketas "Partiju šķirotava" lietotājiem.

Balstoties uz šo sarunu rezultātiem, kā arī pēc sabiedriskās domas pētījumu (it sevišķi, Eirobarometra regulārās un speciālās aptaujas, kā arī Vēlētāju gaidu pētījums) tika izveidota "Partiju šķirotavas" testa versija, kurā tika iekļauti 34 jautājumi. Pilottesta aizpildītājiem tika dota iespēja ne tikai atbildēt uz jautājumiem, bet arī norādīt, kurus no jautājumiem vajadzētu vai nevajadzētu iekļaut anketas gala versijā, kā arī komentēt katra jautājuma saprotamību. Pilottesta anketu reklamējot tviterī un “Facebook”, kopumā tika saņemtas 107 pilnībā aizpildītas anketas. Tālākā jautājumu atlase notika, atbilstoši šādiem kritērijiem:

1) no anketas gala versijas tika izņemti tie jautājumi, kur liels respondentu skaits (ap 20% un vairāk) nebija spējuši skaidri pozicionēties, izvēloties atbilžu variantu "nevaru izvēlēties";

2) no anketas gala versijas tika izņemti tie jautājumi, kur respondentu atbildes bija vienveidīgas, izņemot tos jautājumus, kur bija pamats pieņēmumam, ka atbilžu vienveidība izriet nevis no vienprātības Latvijas sabiedrībā, bet gan no pilottesta dalībnieku raksturojumiem (lielākoties latvieši, lielākoties daudz interesējas par politiku);

3) no anketas gala versijas tika izņemti tie jautājumi, par kuriem daudzi respondenti komentāros bija norādījuši, ka tos ir grūti saprast un par kuru iekļaušanu anketā  no respondentiem tika saņemti daudzi negatīvi vērtējumi;

4) izvēloties starp saturiski līdzīgiem jautājumiem, priekšrocība tika dota tam jautājumam, par kuriem bija saņemtas polarizētākas atbildes.

Vairāku pilottesta jautājumu formulējumi tika koriģēti, vadoties no pilottestā saņemtajiem ieteikumiem.

Rezultātā anketas gala versijā tika iekļauti 13 pamatjautājumi, 3 vērtīborientācijas jautājumi un 2 fakultatīvie jautājumi.

Katru no 13 pamatjautājumiem ievada īsa, izglītojoša kontekstinformācija, kas ļauj anketas aizpildītājam iedomāties, kādā situācijā Eiropas Parlamenta deputāts varētu saskarties ar attiecīgo dilemmu. Respondenta un kandidāta viedokļu sakritība šajos pamatjautājumos ļauj izveidot respondenta izvēlēm atbilstošu deputātu kandidātu ranžējumu.

Trīs vērtīborientācijas jautājumi mēra vērtību dimensiju eirooptimisms/eiroskepse. Tā ļauj vēlētājiem pārbaudīt, vai viņiem ne tikai sakrīt pozīcijas ar kandidātiem atsevišķos jautājumos, bet vai arī viņu kopējā attieksme pret Eiropas Savienību ir līdzīga.

Visbeidzot, kandidātiem un respondentiem ir arī iespēja, ja viņi vēlas, uzzināt, kurās EP komitejās un politiskajās grupās strādās kandidāti. Kandidātiem tika ļauts atzīmēt ne vairāk kā 3 komitejas un ne vairāk kā 2 politiskās grupas.

Izveidoto anketu portāls lsm.lv piedāvāja aizpildīt visiem 16 vēlēšanu sarakstiem, kuri pieteica savu dalību 13.Saeimas vēlēšanās. Mēnesi pirms vēlēšanām anketa ir pieejama lsm.lv portālā gan latviešu, gan krievu valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti