Par «Partiju šķirotavas» anketu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Radio un portāla lsm.lv projekta “Partiju šķirotava: šķiro partijas gudri!” anketa izveidota 2018.gada Saeimas vēlēšanām, tās autors ir Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers sadarbībā ar domnīcas "Providus" pētnieci Ivetu Kažoku un biedrību "Latvijas Pilsoniskā alianse".

NB!

Vienīgais “Partiju šķirotavas” mērķis ir palīdzēt vēlētājiem kompaktā formā iegūt priekšstatu par to, kādas atbildes priekšvēlēšanu laikā partijas sniedz uz politiskas darba kārtības jautājumiem. Rezultātu nedrīkst uztvert kā norādi vai rekomendāciju tam, par kuru sarakstu balsot, un lēmums ir pašu vēlētāju ziņā.  

LSM   

2018.gada maijā dažādu Latvijas sabiedrisko organizāciju pārstāvji tika sapulcināti uz fokusgrupu, lai identificētu tēmas, kurām vajadzētu būt svarīgām Saeimas vēlēšanu laikā. Fokusgrupā piedalījās organizācijas, kuras strādā ar jautājumiem, kas skar sociālos jautājumus, Latvijas reģionu attīstību, pensionāru tiesības, vides jautājumus, lauksaimniecību, korupcijas novēršanu, diasporu, radošās industrijas, pilsonisko sabiedrību u.c.  

Diskusijas šajā fokusgrupā radīja pirmo priekšstatu par aktuāliem jautājumiem, kuros Latvijas iedzīvotājiem visvairāk varētu atšķirties pozīcijas. Balstoties uz fokusgrupas rezultātiem, tika izveidota vēlēšanu anketas pirmā versija, kura iekļāva sešu situāciju aprakstus un tiem pakārtotus 78 diskutablus apgalvojumus.

Anketa tika divas reizes testēta: pirmais tests bija par anketā iekļauto situāciju un apgalvojumu saprotamību, otrs – plašākais pilottests – tika organizēts ar mērķi no 78 apgalvojumiem atlasīt tos jautājumus, kuri iekļūs anketas gala versijā. Otrajā pilottestā anketu aizpildīja 379 respondenti, ar "Latvijas Pilsoniskās alianses" un "Facebook" reklāmas palīdzību pilottesta versija sasniedza arī reģionu iedzīvotājus.

Iedvesmas avots anketas metodoloģijas izveidē izmantotajā pieejā, kur tiek prioritizēti sabiedrību polarizējošie jautājumi un kur ar statistiskās analīzes metodēm tiek pārbaudīti pieņēmumi par Latvijas sabiedrības vērtībām, ir meklējams tajās anketas "Pielaiko partiju!" versijās, kuras tika publicētas domnīcas "Providus" veidotajā portālā politika.lv pirms 2011.gada.

 Iegūtie dati tika analizēti šādi:

  1. Atlasot tos jautājumus, kur respondentu viedokļi bija īpaši atšķirīgi (anketā nav iekļauti apgalvojumi, kuriem piekrīt vai nepiekrīt teju visi Latvijas iedzīvotāji);
  2. Atlasītie jautājumi tika sagrupēti vairākās kategorijās (dimensijās), un ar atbilstošu statistikas metožu palīdzību tika pārbaudīts, vai šīs kategorijas (dimensijas) ir jēgpilnas, tas ir, vai tās attiecas uz vienu un to pašu ideju.

Ieguvām sekojošas ideju kategorijas (dimensijas):

 1. Lokālais ērtums vai pakalpojumu kvalitāte?

Latvijas iedzīvotāju viedokļi dalās par dažādu valsts pakalpojumu organizēšanas jautājumiem. No vienas puses, lokālais sentiments un ģeogrāfiskais ērtums. No otras puses, efektīvāka pārvaldes vai pakalpojumu organizācija. Šajā kategorijā ietilpst jautājumi par ģeogrāfiski tuvām slimnīcām un skolām, atbalstu mazām lauksaimniecībām, atbalstu dzīvei laukos un vienmērīgu visu novadu atbalstīšanu.

2. Atvērti vai slēgti pasaules daudzveidībai?

Daļa Latvijas sabiedrības uzskata, ka globalizācija un atvērtas robežas ir nevēlams process, bet otra daļa Latvijas sabiedrības ir atvērti pasaules daudzveidībai. Šajā kategorijā ietilpst jautājumi par attieksmi pret imigrantiem, kā arī cilvēkiem ar Latvijas sabiedrībai netipisku ādas krāsu vai reliģiju.

3. Tūlītējs izdevīgums vai universālas vērtības?

Latvijas iedzīvotājiem nav vienprātības par to, vai vērts kādu universālu vērtību labad upurēt personisku, tūlītēju izdevīgumu.  Šajā kategorijā ietilpst jautājumi par nodokļu nemaksāšanu, naudas atmazgāšanu, nelieliem kukuļiem, zemiem vides pieejamības standartiem cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī dzīvnieku labturības prasību upurēšanu.

4. Vairāk vai mazāk Eiropas?

Latvija kopš 2004.gada ir Eiropas Savienības dalībvalsts, bet Latvijas iedzīvotāju viedokļi par Latvijas lomu Eiropas Savienībā dalās. Šajā kategorijā ietilpst jautājumi par to, vai Eiropas Savienībai ir pietiekamas pilnvaras un vai Latvijas premjeriem Eiropas Savienības jautājumiem jābūt prioritāriem.

5. Latvijas krievi un krievu valoda: draugs vai bieds?

Latvijas sabiedrību joprojām polarizē jautājumi, kas skar krieviski runājošos Latvijas iedzīvotājus. Uz šo kategoriju attiecas jautājumi par nepilsoņu tiesībām, par krievu valodu, par drošības riskiem kontekstā ar cilvēkiem, kuru ģimenēm ir saknes Krievijā.

6. Liberāls vai konservatīvs redzējums?

Latvijā cilvēkiem ir atšķirīgi skatījumi tā sauktajos morāles jautājumos. Šajā kategorijā tika iekļauti jautājumi par to, kādos gadījumos būtu jāatņem vecāku tiesības, kontracepcijas pieejamību skolās un viendzimuma pāru tiesībām.

Anketas gala versija tika pārveidota atbilstoši pilottesta rezultātiem, tās gala variantā atstājot 30 jautājumus un pārrakstot anketā piedāvātos situāciju aprakstus atbilstoši mazākam jautājumus skaitam. Anketas skala: pilnībā nepiekrītu;  daļēji nepiekrītu; gan piekrītu, gan nepiekrītu; daļēji piekrītu; pilnībā piekrītu.

Izveidoto anketu portāls lsm.lv piedāvāja aizpildīt visiem 16 vēlēšanu sarakstiem, kuri pieteica savu dalību 13.Saeimas vēlēšanās, un saņēma 14 partiju un apvienību atbildes, bet vēlāk, jau pēc projekta palaišanas, atbildes atsūtīja un tika pievienota arī partija "Latveišu nacionālisti".  

Mēnesi pirms vēlēšanām anketa ir pieejama lsm.lv portālā gan latviešu, gan krievu valodā. Anketas aizpildītājs, aizpildot anketu, var uzzināt, ar kuru vēlēšanu sarakstu viņam saskan skatījumi gan kopumā, gan atsevišķās kategorijās (dimensijās), gan arī katrā no anketā iekļautajiem 30 apgalvojumiem. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti