Labrīt

Problēmas ar apbedītājiem Kuldīgā

Labrīt

Rasmusens par darbu «Norvik bankā»: Es gribu palīdzēt padarīt šo banku patiešām tīru

Par pārkāpumiem bāreņu namā "Līkumi" Valsts policijai ziņots jau 2014.gadā, pirms tiesībsa

Par pārkāpumiem bāreņu namā «Līkumi» policijai ziņots jau 2014. gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Par iespējamu vardarbību, bērnu tiesību aizskaršanu un finanšu pārkāpumiem Salas novada bāreņu namā „Līkumi” celta trauksme jau 2014.gadā. Aptuveni gadu pirms tiesībsarga iesnieguma ģenerālprokuroram. Toreiz Valsts policijas Jēkabpils iecirknis lietu ierosināt atteicās.

Policija nav ierosinājusi lietu par pārkāpumiem, kuru dēļ atstādināts direktors

Jau divus mēnešus bāreņu namu „Līkumi”, kas tagad pazīstams kā ģimenes atbalsta centrs „Saulstari”, vada centra sociālā pedagoģe Santa Bormane. Viņu pašvaldība izraudzījās pēc tam, kad bija spiesta no amata uz izmeklēšanas laiku atstādināt pašreizējo direktoru Juri Boķi, kurš kriminālprocesā atzīts par aizdomās turamo. Latvijas Radio nesen atkārtoti apmeklēja bāreņu namu un secināja, ka būtisku izmaiņu darba organizācijas procesā nav. Visi skolas vecuma bērni aizvien dzīvo internātos. 

Kriminālprocess pēc tiesībsarga iesnieguma par iespējamu vardarbību un cietsirdīgu apiešanos ar nepilngadīgajiem Salas novada bāreņu namā „Līkumi” uzsākts 2015.gada vasarā. Radio uzmeklēja kāda kundze Rasma Draška, kas par tādiem pašiem pārkāpumiem kā tiesībsargs Valsts policijai ziņojusi vēl senāk, 2014.gadā. Taču policija ierosināt lietu toreiz atteicās.

"Es gribu teikt, ka es personīgi nepazīstu ne Juri Boķi, es vienreiz viņu esmu redzējusi, un es nepazīstu Aivi Berģi. Redziet, šeit visi viens otram ir draugi, radi. Ja mēs runājam par… tad tīri radnieciskās saites… Boķim personīgi arī meita strādā policijā," viņa stāsta. 

Iesniegumā Valsts policijas Jēkabpils iecirknim Draška rakstījusi gan par iespējamu vardarbību, kas veikta pret bērniem, ievietojot viņus psihoneiroloģiskajās slimnīcās un palīgskolās, gan nelietderīgo naudas tērēšanu, saņemot naudu par katru bāreņu namā ievietoto bērnu, kurš faktiski uzturas un dzīvo internātos Rudzātos, Adamovā un Biržos.

"Šie bāreņu nama bērni pat uz mazajiem brīvlaikiem, kas ir oktobrī, kas ir janvārī, kas ir martā, vispār bērni netiek ņemti ārā no šīm skolām. Viņi tur pavada deviņus mēnešus. Tīri matemātiski sarēķinājām, ka kaut kas nav kārtībā. Policijai rakstīju iesniegumu par to, ka šie līdzekļi tiek nesaimnieciski izlietoti, jo Salas novadam par katru bērnu citas pašvaldības, vai tā ir Viesīte, vai Jēkabpils, es nezinu, no kurienes nāk, ieskaita 398 eiro ar kaut kādiem centiem," stāsta Draška. 

Pēc viņas teiktā, diagnozes bērniem vairumā esot formētas, tieši Boķim 2009.gadā kļūstot par bāreņu nama direktoru.

Pēdējo reizi Salas novada bāreņu namu „Līkumi” Radio apmeklēja pirms nepilna pusgada. Ir marta beigas - pēcpusdiena, un bāreņu nams atkal tukšs. Klusums. Kā vienīgo no administrācijas sastopam sekretāri. Viņa informē, ka vadības uz vietas nav, arī bērnu nav. Tikai mazie un apslimušie, bet cik daudz – neatklāj.

Jau divus mēnešus vadības pienākumus šeit pilda centra sociālā pedagoģe Santa Bormane, viņu pašvaldība uzrunāja pēc tam, kad bija spiesta uz izmeklēšanas laiku no amata pienākumu pildīšanas atstādināt direktoru Juri Boķi, kurš kriminālprocesā atzīts par aizdomās turamo. Bormane namā strādā kopš aizvadītā gada septembra un runāt ar žurnālistiem nevēlējās.

Domes darbiniece un citi vaino nepaklausīgos bērnus

Atteikumu viņa pamato ar to, ka ar jauno amatu vēl īsti neesot apradusi. Salas domes priekšsēde Irēna Sproģe („Vienoti mūsu novadam”) arī negribīgi, bet piekrīt intervijai. Vadības amatam uzrunājusi tieši Bormani, jo viņai bijusi atbilstoša izglītība. Nekas labs kopš Boķa atstādināšanas „Saulstaros” gan neesot noticis.

"Bērni, kas uzturas „Saulstaros”, viņi ir sajutuši, ka viņi drīkst atļauties vairāk nekā pirms tam, jo tagad direktors ir sieviete. Tad zināmā mērā tomēr atļaujas vairāk nekā varbūt kādreiz," viņa uzskata. 

Sproģe stāsta, ka bērni tagad esot kļuvuši vēl nepaklausīgāki. „Līkumos” uzrunājam arī vairākus vietējos iedzīvotājus, arī bijušos un esošos darbiniekus. Zināms, ka viņi sākuši liecināt kriminālprocesā, tiesa, izvairīgi, neliecinot pret Juri Boķi. Uzrunātie iedzīvotāji visi zina bāreņu nama direktoru. Kāda sieviete saka, vardarbību savām acīm neesot redzējusi. Bet bijusī medmāsa vaino bērnus:

"Viņš varbūt arī bija tāds, kas skaļāk uz viņiem tur kaut ko, bet es par sišanu… es nezinu. Es netiku redzējusi, un es to jums nevaru pateikt. Nu, tagad jau iznāk, ka bērnunams ir vainīgs, ka viņi ir tādi, tie bērni, bet tas tā nav. Viņi jau tādi ienāk. Viņi ienāk no tādiem apstākļiem, un vai tad bērnunams ir vainīgs, ka viņi atrodas bērnunamā?"

Pavisam netālu dzīvo arī aprūpētāja Marta Vanaga. „Līkumos” strādā jau 24 gadus: "Ar minimālām algām strādājam ar slimiem bērniem, var teikt."

Viņa neesot redzējusi fizisku vardarbību no direktora puses. Notikušajā vaino bērnus.

"Daudziem ir zāles jādzer. Viņi negrib dzert. Es saku, bet, ja tev viņas ir uzrakstītas, tev ir jāiziet tas kurss, un pēc tam dzīvē tev būs vieglāk, un nekas nebūs! Atbild - Es jau tāpat varu dzīvot un tā. Viņš mani var uz līdzenas vietas apmelot, un viņam ticēs, man neticēs. Tā arī ir. Tā ir mums tagad. Bērniem tic vairāk nekā darbiniekiem. Viņi nav eņģelīši, un otru nomelnot viņi māk ļoti," viņa uzskata. 

Problēmas ar bērnu turēšanu internātā neredz

Salas centrā neviens no uzrunātajiem (vietējiem iedzīvotājiem) izteikties par Boķi nevēlējās. Atgriežoties pie novada priekšsēdes Irēnas Sproģes, viņa aizvien nesaredz problēmas situācijā, ka skolas vecuma bērni ikdienu aizvada internātos. Visvairāk skolēnu mācās Biržu internātskolā. Zināms, ka līdz ar septembri šo skolu reorganizēs. Iespējams, tā būs pamatskola ar internātu, taču, vai un kādas izmaiņas gaidāmas, viņa nestāsta.

"Pedagogi palīdz sagatavoties nākošās dienas stundām. Tur ir ļoti plaša interešu izglītība. Tas, ko „Saulstaros“ nodrošināt nevar! Tā kā jūs jau gribiet visu smalki zināt, kur kas būs, kur nebūs? Es jums nevaru pateikt uz šo mirkli, kur tie bērni 1.septembrī būs! Mēs labprāt atļautu tos bērnus paņemt jums, jūsu ģimenē. Lai kāds paņem vai no Bērnu tiesību inspekcijas, vai tiesībsargs. Piemēram, “Saulstaros” patlaban ir no vienas ģimenes astoņi bērni," atklāj Sproģe. 

Sproģe arī norāda, ka tuvāko gadu laikā noslēgsies deinstitucionalizācijas projekts un „Līkumos” bērni tad vairs nedzīvošot. Bet direktora pienākumu izpildītāja Santa Bormane atteicās skaidrot savu redzējumu par to, kur bērniem būtu jādzīvo ikdienā un kādas pārmaiņas sagaidāmas jau pēc pusgada. Vēl jāpiebilst, ka šobrīd kriminālprocesā par cietušajiem atzīti jau astoņi bijušie „Līkumu” audzēkņi. 

Kā ziņots, "Līkumu" atstādinātais direktors Juris Boķis apcietināts februāra vidū, jo izmeklētāji secinājuši, ka Boķa rīcībā saskatāma pretdarbība, kas varētu kaitēt kriminālprocesa izmeklēšanai.

Viņš tiek turēts aizdomās par iespējamu vardarbīgu un cietsirdīgu apiešanos ar bērnunama audzēkņiem un amatpersonas dienesta pilnvaru pārsniegšanu.

Vēlāk gan tiesa Boķi atbrīvoja no apcietinājuma

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti