Dienas ziņas

Uz slidenajām ietvēm daudz traumu

Dienas ziņas

Bažas par omikrona izplatību pieaug visā pasaulē

Asistenti neredzīgajiem visbiežāk ir tuvinieki

Par neredzīgu un vājredzīgu cilvēku asistentiem bieži strādā tuvinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā kopumā aptuveni 10 000 cilvēku nepieciešams asistents. Šodienas stāsts būs tieši par vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem, kuru dzīvi asistenti ļoti atvieglo. Visbiežāk cilvēkiem ikdienā palīdz tuvinieki vai draugi, kuri pilda asistenta pienākumus. Reizēm asistentu var aizvietot arī suns pavadonis. Latvijā šobrīd ir 16 šādi suņi.

00:00 / 04:42
Lejuplādēt

Lindas stāsts

Ierodamies pie Bumbieru ģimenes tad, kad Indulis un Linda jau ir ceļa jūtīs uz Liepāju. Tur jāpiedalās "šaudauna" jeb vājredzīgo vidū iecienītā galda tenisa paveida sacensībās. Pirms gada abi pārcēlās uz Rīgu no Alūksnes un tagad dzīvo Vecmīlgrāvī kopā ar Lindas māsu un audžumeitu.

"Mēs esam pieraduši nesēdēt uz vietas un braukāt apkārt daudz. Tā kā Rīga atrodas Latvijas centrā, vienkārši ir vieglāk. Linda ir ļoti sportiska," stāsta Indulis, kurš ir asistents savai sievai.

Linda atzīst, ka palīdzība viņai ir vajadzīga, jo pārvietojas ratiņkrēslā un ir neredzīga.

Bez sava vīra palīdzības Linda būtu pilnībā iesprostota četrās sienās. Viņa aktīvi darbojas sabiedriskajā dzīvē – vada jauniešu apvienību Neredzīgo biedrībā, kā arī apguvusi adīšanu.

Kopš šā gada jūlija mainītā kārtība, kādā apmaksā asistenta pakalpojumus, ietekmējusi arī Bumbieru ģimeni. No vienas puses, stundas likme ir palielināta un mazinātas birokrātiskās formalitātes, kas esot labi. "Nav tādas atskaitīšanās, kā bija agrāk. Tās atskaites var iesniegt elektroniski, to es tā kā novērtēju," saka Indulis.

Ir arī palielināta asistenta stundas likme, ko apmaksā pašvaldība. Tomēr nestrādājošiem cilvēkiem nav vispār iespēju saņemt šo pabalstu. 

"Ja cilvēks apmeklē tikai kaut kādas nodarbības, dienas centrus vai rokdarbu pulciņus, tad viņam stundas netiek piešķirtas vispār, kas ir it īpaši svarīgi pirmās grupas redzes invalīdiem," piebilst Linda.

Tie ir 68 eiro mēnesī, ko saņem nestrādājoša neredzīga cilvēka asistents. "Šis pabalsts ir neadekvāts – 1,70 eiro stundā. Asistentu atrast par tādu algu praktiski neiespējami," uzskata Linda.

Šī iemesla dēļ visbiežāk par asistentu cilvēkiem ar redzes invaliditāti kļūst ļoti tuvi draugi, ģimenes locekļi vai dzīvesbiedri.

Mārtiņa stāsts

Arī neredzīgā Mārtiņa Vizuļa asistente līdz šim bija viņa draudzene, taču nu jau vairāk par pusgadu tas ir mainījies – viņam ir suns.

"Romeo – viņš ir manas acis, draugs, pavadonis, viss, kas vien var būt. Mēs atrodamies manā privātpraksē, kur es strādāju par masieri. Ikdienā es esmu sportists un fizioterapeits un cenšos dzīvot ļoti aktīvu dzīvesveidu," stāsta Mārtiņš.

Vairāk par visu Mārtiņš vienmēr vēlējies būt, cik vien iespējams, patstāvīgs.

"Vairs neatrodu stabus, jo tā es savā ikdienā, līdz man piešķīra Romeo, visur pārvietojos viens pats. Tagad es vispār nezinu, ko nozīmē ieskriet kādā stabā," viņš saka.

Mārtiņš stāsta, ka abi ar savu draugu Romeo ir straujas dabas – ceļu no darba līdz mājām, kas veicami 10 minūtēs, viņi par spīti gājēju pārējai un citiem šķēršļiem noiet divreiz ātrāk.

"Cilvēku attieksme, kad ierauga mani kopā ar Romeo, ir simtreiz labāka nekā tad, kad es biju viens pats ar balto spieķi. Kā šeit pie poliklīnikas, kur ir vienkārši pāreja, man atliek pacelt balto spieķi un absolūti nav problēma vairs šķērsot ielu," atzīst Mārtiņš.

Latvijā ir 16 suņi pavadoņi personām ar redzes traucējumiem. Suns izmaksā aptuveni 1000 eiro.

Šogad valsts pirmo reizi apmaksājusi divus šādus suņus pavadoņus, taču visdārgākā ir nevis paša suņa cena, bet gan speciālā apmācība. Tā ilgst vismaz gadu un izmaksā gandrīz 25 000 eiro.

"Viņš māk tādus trikus kā ieslēgt gaismu, izslēgt gaismu. Izejot no poliklīnikas, es viņam pasaku komandu "mājas", viņam – pat vienalga, kas būs pa ceļam, – viņam mani jāatved."

Mārtiņš stāsta, ka, ja visiem, kuri grib paglaudīt Romeo, ļautu to darīt par naudu, viņš būtu jau miljonārs. Patiesībā šādus suņus – kuriem ir emblēma sarkans krustiņš –, nedrīkst glaudīt un pievērst viņiem uzmanību. Ja suns ir iemauktos, tad viņš ir darbā.

Šobrīd Latvijas Neredzīgo biedrībā saņemti 20 iesniegumi no cilvēkiem, kuri vēlētos šādu suni  pavadoni. Bet biedrībā saka, ka tikai pēc rūpīgas izvērtēšanas var saprast, vai suns būs piemērotākais risinājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti