Sadaļas Sadaļas

Par nepilnu miljonu eiro rekonstruē Naujenes bērnunama ēku

Daugavpils novadā notiek Naujenes bērnunama ēkas rekonstrukcija, kas izmaksās tuvu 800 000 eiro. Kaut arī nākotnē bērnunama te nebūs, šī ēka tukša nepaliks, sacīja projekta īstenotāji, kas plāno te veidot Jauniešu māju un sniegt pakalpojumus novada bērniem ar īpašām vajadzībām.

Par nepilnu miljonu eiro rekonstruē Naujenes bērnunama ēkuSilvija Smagare
Naujenes bērnunams ir vienīgā šāda veida iestāde Daugavpils novadā. Te vidēji uzturas aptuveni 30 bērni, un remonts ēkai jau sen bija nepieciešams, stāsta nama direktore Lilita Gasjaņeca.

"Tas ar cerību, lai uzlabotu viņu dzīves kvalitāti. Protams, neviens nespēs viņiem aizvietot māti, tēvu. (..) Bērni daudzko prot. Prot gatavot ēst, mazgāt veļu, aprūpēt sevi, viens otram palīdz.

Jau tagad viņi dzīvo tādos kā mazos dzīvoklīšos. Mums sen nav bijis remonts. Tagad tāds būs, lai bērni varētu dzīvo vēl labāk," saka Gasjaņeca.

To, ka šī bērnunama ēka, kuru savulaik savas vizītes laikā Latvijā bija apmeklējis Lielbritānijas princis Čārlzs, savas pastāvēšanas laikā ir novecojusi, apliecināja arī Daugavpils novada domes Attīstības nodaļas un rekonstrukcijas projekta vadītāja Vita Rūtiņa, pamatojot gandrīz 800 000 eiro ieguldījumu nepieciešamību.

"Puse darbu jau paveikta, šobrīd tiek ieguldīti ap 760 000 eiro un vēl papildus teritorijas labiekārtošanas darbi tiks veikti, kopumā tie būs ap 800 000 eiro," skaidro Rūtiņa. "Bija vajadzīgs remonts un ieguldījumi vēl jo vairāk tāpēc, ka šādas ilgstošas aprūpes iestādes bērniem nebūs, līdz ar to mums ir jārada vide, jo bērni bērnunamā šobrīd ir, lai arī liels darbs bērnunamā tiek ieguldīts, lai bērni dzīvotu ģimenēs.

Vēl simtprocentīgas šādas iespējas bērniem nav, tāpēc pašvaldībai ir jārūpējas, lai būtu atbilstoši apstākļi tiem bērniem, kuri vēl savas ģimenes nav atraduši.”

Vai nākotnē šie bērni atradīs ģimenes, arī vēl nav skaidrs, atzīst Daugavpils novada sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova. Process diemžēl nenotiek tik raiti, kā gribētos. Šajā ēkā plānots īstenot vairākus deinstitucionalizācijas (DI) projektus.

"Naujenes bērnu namā pēc DI projekta ir plānota Jauniešu māja. Tas ir ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums bērniem līdz jauniešu vecumam un sociālo pakalpojumu centrs bērniem ar funkcionālās attīstības traucējumiem.

Nevaram būt tik optimistiski un pārliecināti, ka visi bērnunama bērni atradīs sev ģimenes, jo process notiek ļoti lēni. (..)

Ir tā, ka jauniešu vecuma bērnus no 15 gadiem un vecākus (līdz 18 gadiem) ne īpaši vēlas audžuģimenes ņemt. Šobrīd namā to skaits ir liels - 16, un mēs šobrīd gatavojam viņiem astoņas vietas ar cerību, ka vēl astoņi tomēr atradīs sev ģimeni. Arī mazie līdz 15 gadu vecumam noteikti nebūs visi izņemti uz ģimenēm. Vienalga būs moments, kad bērns kaut kur būs jāievieto un ar viņu būs jāstrādā," klāsta Jegorova.

Jebkurā gadījumā izremontētā esošā bērnunama ēka tukša nepaliks. Sociālie pakalpojumi vienmēr būs vajadzīgi, tāpat kā vieta to īstenošanai, pārliecināta sociālā dienesta vadītāja Jegorova.

"Protams, sociālajiem darbiniekiem būtu prieks, ja visi bērni augtu ģimenēs, taču mēs saprotam, ka arī ģimenēs ir problēmas. Nevajag uzreiz lolot cerības, ka bērnunams būs tukšs radikāli vienā dienā, nebūs tā. Un, pat ja izdosies visus bērnus izvietot, mēs šīs telpas noteikti piemērosim citiem pasākumiem.

Renovētā ēka, kurā ieguldīti lieli līdzekļi, nestāvēs tukša, tā tiks izmantota un pielietota tiem pasākumiem un vajadzībām, kas nāks no ģimenēm.

Ne katrā mūsu pagastā ir dienas centri, radošās darbnīcas vai ārpusskolas aktivitātes, un mēs šīs telpas piemērosim jaunajiem pakalpojumiem," apgalvo Jegorova.

Naujenes bērnunama ēkas renovāciju plānots pabeigt jau šī gada rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt