Panorāma

Solidaritātes nodokļa dēļ prognozē izmaksu kāpumu

Panorāma

Skolotājs — prestižākā profesija Somijā

Tiesa lems par musulmaņu svētkiem Rīgā

Par nepieteiktu svētku atzīmēšanu Rīgas māju pagalmā policija grib sodīt musulmaņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rīgas pašvaldības policija konstatējusi, ka Latvijas Islāma kultūras centrs pārkāpis likumu, svinot reliģiskus svētkus un iepriekš tos nepiesakot pašvaldībai. Tagad tiesai būs jālemj, vai sodīt musulmaņu organizāciju, savukārt centrs ir sašutis par likumsargu rīcību.

Ceturtdienas rītā pie Brīvības ielas 104. nama musulmaņu grupa bija sapulcējusies pagalmā, lai svinētu reliģiskus svētkus. To pa logu fiksēja kāds šejienes iemītnieks. Viss beidzās vēl nesācies, jo ieradās policija ar ziņu, ka pasākums ir nelikumīgs, jo nav saskaņots ar Rīgas domi.

„Mēs konstatējām, ka šie cilvēki veic šīs darbības un ir uzsākta lietvedība par administratīvo pārkāpumu  - par publiskās izklaides un svētku pasākumu norises un organizēšanas kārtības neievērošanu,” saka Rīgas pašvaldības policijas Centra pārvaldes priekšnieks Edgars Rudzītis.

Sastaptie Islāma centra kaimiņi par reliģiskajām norisēm savā pagalmā nebija iepriecināti. „Kaut kas tāds – jokains! Nav mums, nav Latvijai!” saka kaimiņš Ēriks Nore.

„Nu, es saprotu, ka viņiem ceļas cita mošeja. Mēs tāpēc ceram – varbūt, ka mēs tiksim vaļā no šiem kaimiņiem!” pauž kaimiņiene Māra Šēnberga.

Islāma centrā skaidro, ka pagaidām mošejas iekštelpās, kas iekārtotas Brīvības ielas daudzdzīvokļu mājā, var uzņemt ne vairāk par 200 cilvēkiem.

„Vienkārši Rīgā šobrīd jau ir tik daudz islāmticīgo, ka mums mošeja ir par mazu,” skaidro centra preses sekretārs Roberts Klimovičs.

Savukārt jauno mošeju Avotu ielā, kur vietas būtu visiem, jau vairākus mēnešus neesot iespējams nodot ekspluatācijā, jo ierēdņi kavējas ar dažādām ekspertīzēm. Tādēļ lūgšanām izraudzīts pagalms. „Visā pasaulē tas ir normāli - cilvēki lūdz Dievu tur, kur viņi lūdz!” norāda Klimovičs.

Karims, kurš ieradies Latvijā no Marokas un dzīvo šeit jau piecus gadus, saka, ka saprot policijas uztraukumu – jo līdz šim nekas tāds Rīgā nav noticis. Taču mērķis bijis, tāpat kā citur pasaulē, šodien nosvinēt vienus no skaistākajiem svētkiem – upurēšanu. „Tas ir kopš Abrahama laikiem, kad viens no pārbaudījumiem Abrahamam bija Dieva prasība, lai Abrahams nogalina savu dēlu. Protams, ka Abrahams to negribēja. Bet viņš tik ļoti ticēja Dievam, ka darīja, ko Dievs lika. Kad Abrahams jau gribēja dēlu nogalēt, nazis negrieza. Notika brīnums. Dievs viņam deva jēru, ko nogalināt dēla vietā,” par svētku jēgu saka Karims Gouglou.

Uz LTV „Panorāmas” jautājumu policijai, kāda ir atšķirība, piemēram, starp ielu vingrotājiem, kuri pasākumus nesaskaņo un musulmaņiem, kam saskaņojums vajadzīgs, policija skaidro, ka ielu vingrotāji pulcē ierobežotu loku interesentu.

Savukārt musulmaņi savas organizācijas mājaslapā izziņojuši, ka ierasties un piedalīties var ikviens. Līdzīgi arī kristīgo baznīcu draudzes saskaņojot Rīgas Domē savus publiskos pasākumus. Islāma centra gadījumā rīkotāji pat nevarējuši uzrādīt rakstisku saskaņojumu ar zemesgabala īpašnieku, kaut teikuši, ka tāds ir, un neesot arī uzreiz reaģējuši uz policijas aicinājumu izklīst. „To jau vērtēs tiesa, jo tas ir viens no apstākļiem, ko tā vērtē. Ja iepriekš ir bijis norādījums, ka šis būs pārkāpums [rīkot pasākumu bez saskaņošanas], un tomēr persona nav ņēmusi to vērā, tad tas ir atbildību pastiprinošs [apstāklis],” saka Rudzītis.

Maksimālais sods Islāma centram varētu sasniegt 2900 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti