Par nākamo Satversmes tiesas tiesnesi un citām amatpersonām Saeimā balsos elektroniski

Saeimas prezidijs piekritis ierosinājumam Covid-19 noteikto ierobežojumu apstākļos balsošanu klātienē ar vēlēšanu zīmēm par nākamo Satversmes tiesas tiesnesi aizstāt ar drošāku risinājumu – balsojumu e-Saeimas vidē. Tehniska risinājuma izstrādei un nepieciešamajām pārbaudēm dots mēnesis laika.  

Uz Satversmes tiesas tiesneša amatu ir pieci kandidāti, un atbilstoši spēkā esošajai kārtībai Saeimā par nākamo Satversmes tiesas tiesnesi jāorganizē klātienes balsošana ar papīra zīmēm.

Covid-19 izplatības laikā, jo īpaši pēc tam, kad vīrusa saslimšana skārusi arī dažus parlamenta darbiniekus, Saeimas administrācija meklē drošākus balsošanas risinājumus un aicinājusi e-Saeimas rīka izstrādātājam Kirilam Solovjovam papildināt sistēmu ar iespēju balsot par amatpersonām, paredzot iespēju izvēlēties vienu no vairākiem kandidātiem uz amatu, pastāstīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece no Nacionālās apvienības.

„Ziņas ir labas. Mums sola, ka jau pavisam drīzā laikā šis jauninājums varētu tikt ieviests.

Mēs prognozējam, ka 10. decembrī, kad paredzēta Saeimas sēde, mēs varētu iekļaut balsojumu par Satversmes tiesas tiesneša kandidātu,” sacīja Mūrniece.

Procedūra neatšķiršoties no ierastās balsošanas ar vēlēšanu zīmēm klātienē, taču balsošanai vairākās kārtās pietiks ar dažām minūtēm, nevis stundām kā agrāk.

Izmaksas e-Saeimas platformas iespēju papildināšanai nebūšot lielas. Turklāt šo risinājumu jau drīz varētu izmantot arī citu amatpersonu apstiprināšanai, piebilda Mūrniece.

“Es domāju, ka šis sistēmas papildinājums mums būs noderīgs ne tikai reizi vien, jo gada nogalē Saeimai būs jābalso par kandidātiem uz Augstākās izglītības padomi, bet nākamgad – par tiesībsarga kandidatūru. Nu, jebkuras tādas labas lietas, kas tiek ieviestas, ir pilnveidojamas. Te mēs redzam, ka šo sistēmu var pilnveidot,” sacōja Mūrniece.

Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere ir pārliecināta, ka no procedūras un juridiskā viedokļa balsošanu ar papīra zīmēm var aizstāt ar balsojumu elektroniskajā vidē. Turklāt Saeimas balsojumiem ir nodrošināts atklātums.

“Es neredzētu problēmu, ja šo papīra zīmju balsojumu un klātienes skaitīšanu ieliktu elektroniskā vidē, kur būtu elektroniskā balsošanas zīme, un skaitīšanu īstenotu, iespējams, sauksim to par mašīnu. Rezultāti gan būtu jāpārbauda balsu skaitītājiem. Es neredzu problēmu un, manā ieskatā, nebūtu nepieciešami arī grozījumi Saeimas Kārtības rullī, lai to īstenotu,” pauda Dina Meistere.

Saeimas Kārtības rullis nosaka ievēlēšanas kārtību – ja ir vairākas kandidatūras uz kādu tiesneša amatu, kandidāts ievēlams ar vismaz 51 deputāt balsīm. Saeimas Prezidijam vēl atsevišķi jāpārstrādā amatpersonas ievēlēšanas nosacījumi, ka tas iespējams elektroniskajā vidē. Saeimas priekšsēdētāja apliecināja, ka šādi grozījumi taps.

Uz Satversmes tiesas tiesneša amatu pretendē pieci speciālisti – juriste un Saeimas deputāte Inese Lībiņa-Egnere no ''Jaunās Vienotības'', ''Attīstībai/Par!'' frakcija izvirzījusi advokātes Ineses Nikuļcevas kandidatūru. Nacionālās apvienības (NA) Saeimas deputātu piedāvātais kandidāts tiesību zinātņu doktors, profesors un NA biedrs Ringolds Balodis. ''KPV LV'' frakcijas kandidāte ir Rīgas Juridiskās augstskolas bijusī lektore Inese Druviete, bet Zaļo un zemnieku savienības frakcija uz šo amatu piedāvājusi kādreizējā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Gunāra Kūtra kandidatūru. Izteikta favorītau uz šo amatu pagaidām vēl nav – frakciju cīņa par nepieciešamo 51 balsi kādam no viņiem gaidāma turpmākajās nedēļās. Tikmēr Satversmes tiesa turpina darbu nepilnā sastāvā – ar sešiem tiesnešiem, jo kādreizējā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele kļuvusi par Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt