Panorāma

Dzemdību nama mediķi piekrīt kompromisam

Panorāma

No vardarbības cietušiem bērniem garas rindas ekspertīzēm

VID atklāj vairāk nekā pustonnu smagu narkotiku kravu

Par mēģinājumu Latvijā ievest ap 600 kg psihotropo vielu aiztur bēgļus no Somālijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) par mēģinājumu Latvijā trīs sūtījumos ievest ap 600 kg psihotropo vielu aizturējis divus bēgļus no Somālijas un vienu albāni, bēgļiem no Somālijas  patvērums bija piešķirts Austrijā un Slovēnijā. Likumsargi gan pieļauj, ka kontrabandā iesaistīti arī citi cilvēki. Psihotropo vielu tirgus vērtība lēšama ap pusmiljonu eiro.

VID vēsta, ka Muitas policijas pārvalde un Muitas pārvalde atklājusi vairākus liela apjoma psihotropo vielu kontrabandas sūtījumus no Kenijas. Organizatori bijuši somālieši.

Aizturētā krava - katas koka lapas - ir psihotropā viela, ko audzē Somālijā. Un Latvijā grupējums centies ievest žāvētu materiālu, bērzu lapām līdzīgu vielu. No katas koka iegūtā viela būtībā iedarbojas līdzīgi amfetamīnam.  

Sūtījumi bijuši kravā, kas Latvijā ieviesti ar avioreisu no Turcijas. Kravā atradās 21 kartona kaste ar kaltētām lapām, kas dokumentos uzdotas par hennas lapām, ar kopējo svaru 432 kg.

Ekspertīzē secināts, ka izņemtā viela ir augu valsts produkts ar psihotropu iedarbību "catha edulis" jeb “khat”.

Tajā pašā dienā VID Muitas pārvalde Rīgas lidostā muitas kontrolei novirzīja vēl vienu sūtījumu no Kenijas. Dokumentos bija teikts, ka tajā atradās kaltētas hennas lapas 44 kg svarā.  Kontroles laikā tika konstatēts, ka sūtījumā esošā augu izcelsmes viela vizuāli izskatās tieši tāda pati, kā 432 kg sūtījumā.

Par abiem aizdomīgajiem sūtījumiem Muitas policijas pārvalde sāka kriminālprocesu par iespējamu psihotropo vielu pārvietošanu pāri Latvijas robežai lielos apmēros.

Taču trīs dienas vēlāk citā muitas noliktavā lidostā VID atklāja vēl vienu - 106 kilogramu smagu - sūtījumu no Kenijas. Pavaddokumentos bija norādīts, ka tajā atrodas saimniecības preces, bet, apskatot to, tika konstatēta augu izcelsmes viela, vizuāli līdzīga iepriekš izņemtajām.

Tad Rīgā arī aizturēti trīs aizdomās turamie - divi no tiem apcietināti, trešajam piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu.

Kopējais izņemtās psihotropās vielas daudzums ir 582 kg, un tā vērtība nelegālajā tirgū var pārsniegt 500 000 eiro.

Daļa no psihotropajām vielām kontrabandas sūtījumos varēja būt paredzētas Latvijas tirgum, Latvijas Radio pauda VID Muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš. Personām draud sods līdz pat 10 gadiem.

VID Muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš: Par psihotropo vielu aizturēšanu
00:00 / 00:52
Lejuplādēt

Turklāt Latvijā šādas psihotropās vielas ir jaunums, tā varētu būt jauna tendence, pie kuras muitā aktīvi strādās, lai šādus gadījumus novērstu, uzsvēra Podiņš.  

“Šī skaitās pie vidēji smagām psihotropām vielām. Lietotāji pārsvarā ir somālieši. Tur tā ir ļoti izplatīta, tomēr lēnām šīs psihotropās vielas ieplūst Eiropā, un to izplatība un cena ir pievilcīga, arī efekts,” skaidroja Podiņš.

Aizturētās personas “ir ar ļoti nopietnu kriminālu pagātni, tajā skaitā narkotiku tirdzniecību Eiropā, tajā skaitā ar izspiešanu un pretošanos oficiālās varas pārstāvjiem”, stāstīja Podiņš.  

Vairākas personas ir apcietinātas -  viens somālietis, kurš izmeklētāju ieskatā uzskatāms par  kontrabandas organizētāju, kā arī viens no izpildītājiem – Albānijas pilsonis. Otram somālietim piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Tāpat esot aizdomas, ka kontrabandas organizēšanā  iesaistītas citas personas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti