Panorāma

Intervija ar ilggadējo pils darbinieku

Panorāma

VNĪ: Ugunsgrēks izcēlies pils Kastelles daļā

Kas noticis ar nacionālajiem dārgumiem?

Par mata tiesu no nacionālās traģēdijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ja uguns būtu ieskrējusi Nacionālajā vēstures muzejā, tā būtu nacionāla traģēdija. Tā ir Latvijas nacionālo dārgumu krātuve - visa Latvijas vēsture, soli pa solim. Restauratori jau žāvē un glābj relikvijas.

„Izstāžu zāle faktiski ir uz bojāejas robežas. Iekštelpas ir bojātas. Bet par laimi, kolēģi naktī iznesa 100 latvijas relikvijas. Visas 100 izglābtas,” saka Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktora vietniece Irina Zeibārte. „Tikai dažām ir ticis mitrums. Bet tā kā ūdens lija ilgi un vēl šodien tika liets, diemžēl sāka tecēt caur stāviem, nācās glābt arī vairākas krātuves, kur bija papīrs... un arī tagad izstāžu zālē gāžas ūdens no griestiem. Un mēs smeļam to nost. Pašlaik tikai ar spaiņiem, jo priekš sūkņa nav pietiekami liels ūdens dziļums. VUDG ātri atsaucās mūsu lūgumam, uznāca ar sūkni. Diemžēl, bija tikai līdz potītei, nevis virs potītes.”

Zeibārte saka, ka no slapjajām telpām visi priekšmeti iznesti uz drošāku vietu. „Restaurētāji jau strādā. Ar papīru ir jāstrādā uzreiz, un, ja tā ir grāmata, tad, nedod Dievs, ka salīp lapas. Viņas momentā ir jāatdala. Tekstīlijas uzreiz jāžāvē,” norāda Zeibārte.

Muzeja krājums pašlaik nav apdraudēts. Kopumā te glabājas miljons unikālu liecību. Arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, valsts, tautas vēstures un kultūras liecības. Tostarp kolekcijas, bez kuru izmantošanas nevar iztikt neviens pētnieks, kurš interesējas par Eiropas un Baltijas vēsturi. „Sākot ar pirmo priekšmetu, kas ir atrasts Latvijas teritorijā vispār, kas liecina par cilvēka klātbūtni Latvijā, līdz pat karogam, kas tika uzvilkts 1988.gadā, kas tika uzvilkts šajā pašā pils tornī,” uzsver Zeibārte.

Pilī izvietots arī Mākslas, Rakstniecības un mūzikas muzejs. To krājumi cietuši samērā maz. Pils ēka ir apdrošināta, bet ne paši nacionālie dārgumi. „Par apdrošināšanu būtu jāmaksā tik šaušalīga nauda, tie ir tādi miljoni. Tā ir visu Latvijas muzeju problēma. Mēs krājumu apdrošinām tikai tad, ja tas tiek vests uz ārzemēm. Tā ir neatrinātā problēma, kas mums velkas gadiem līdzi,” atzīmē Zeibārte.

Vēsturnieki cer, ka priekšmetu restaurācijas izmaksas segs valdība, piešķirot līdzekļus no neparedzētiem gadījumiem rezervētajiem. Krājums ir izglābts, bet strādāt ēkā nevar un nav zināms, kad relikvijas atkal varēs apskatīt. Vajadzīgas jaunas telpas - uzsver darbinieki. Ir izstrādāts projekts par Muzeju krātuvju kompleksa celtniecību Pulka ielā, taču tas būs gatavs 2015. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti