Par makšķerēšanu, zivīm, vietvārdiem – interesentus aicina Burtnieka ezera muzejs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kurā Latvijas ezerā ir  Jūļas bedre, vai  arī Bada un Grausta sēri? Un cik liels ir Latvijā nomakšķerētais rekorda zandarts?  To un vēl daudz ko citu interesantu tagad var uzzināt šogad atvērtajā Burtnieka ezera muzejā. Tajā skatāmi arī dažādi zvejas rīki, kā arī citi eksponāti, kas saņemti, kā dāvinājumi no vietējiem iedzīvotājiem. Un vēl muzejā ir padomāts par to, lai tajā varētu veidot arī dažādas izglītojošas nodarbības bērniem un skolniekiem.  

“Šis ir dāvinājums Burtnieka ezera muzejam, 8 kilogramus smagas līdakas galvas izbāzenis,” Burtnieka ezera muzeja vadītāja Gunta Daļecka iepazīstina ar vienu no ekspozīcijām, kur redzamas makšķernieku un zvejnieku trofejas.

Bet citas zivju galviņas nāk no zvejnieku saimniecības „Meldri AV”, var redzēt, cik lielas zivis ir ezerā.

Muzejā skatāmi arī dažādi zvejas rīki, arī ekspozīcija no Valmieras muzeja krājumiem un daudzi no eksponātiem ir arī pašu burtnieciešu dāvināti, vai uzticēti.

“Šeit mēs redzam Anitas Vētras zivju suvenīru kolekciju, kuru viņa  ir uzdāvinājusi muzejam, ļoti interesants dāvinājums muzejam, kuru uzdāvināja Uldis Millers, viņš kādas mājas bēniņos ir atradis Briedes upes spēkstacijas projektu, 1923. gadā dibināta biedrība ar mērķi – ūdenskrituma izmantošanai un citiem rūpniecības un tirdzniecības pasākumiem. Briede ir viena no upēm, kas ietek Burtnieka ezerā, projekts nerealizējās,” stāsta Daļecka.

Bet nenoliedzami muzeja centrālais un vizuāli krāšņākais apskates objekts ir ezerā biežāk sastopamās zivis.

Ar šo ekspozīciju iepazīstina Burtnieku novada pašvaldības dabas resursu speciāliste Evija Ozola:  “Šeit ir Latvijas rekordzandarts redzams, apakšā lielā zivs, kopā šeit 10 zivju sugas redzamas, kas kopumā ir Burtnieka ezerā, Zivju fonds mums līdzfinansēja šo pasākumu, mūsu māksliniece Sarmīte Inberga zivis izgatavoja no mākslīgiem materiāliem un krāsotas zivis dabiskajā izskatā. Šī projekta ietvaros uzstādīta arī magnētiskā karte, ir dažādas fotogrāfijas, kuras mēs varam noņemt un pielikt pie tās vietas, kur tā atrodas, šeit mēs redzam Burtnieku muižas parku un tad šeit pielipinām, šis ir Vecates kanāls, interesanti tomēr šīs vietas saprast, kur tad nu kura ir,” stāsta Ozola.

Muzeja vadītāja Gunta Daļecka ved rādīt vēl vienu karti, kurā savukārt redzami senie vietvārdi, kurus jau daudzus šodien vairs nezina, arī paši burtniecieši.

“Mūsu burtniecieša, novadpētnieka Edmunda Ozoliņa zīmētā ezera un krastu vietvārdu karte. Viņš bija tas cilvēks, kam interesēja vēsture, un viņš izpētīja visus vietvārdus, kas ir ap ezeru, katram līcītim, katrai vietiņai ir savs nosaukums, un interesanti ir tas, ka makšķernieki jau šos nosaukumus zina, un ja viņi saka, ka brauc uz Raga galu, vai uz Lielā grāvja galu, tad viņi zina, kur tas atrodas, un tajā kartē mēs arī ļoti labi varam šos nosaukumus visus redzēt,” stāsta Daļecka.

Viens no jaunā muzeja galvenajiem uzdevumiem būs izglītojošais darbs, kad ar dažādu spēļu un aktivitāšu palīdzību bērnudārzu un skolu audzēkņi var iepazīt un uzzināt daudz ko jaunu, kas saistās ar Burtnieku ezeru.

Reizē, kad Radio apmeklē muzeju, te uz nodarbību ieradušies vietējā bērnudārza audzēkņi. Pēc neliela stāstījuma par ezeru, mazajiem muzeja apmeklētājiem ir iespēja dažādām izzinošām atrakcijām, piemēram, pēc parauga var izkrāsot zivis, vai salikt ezera puzli, bet puiši tiek aicināti uz makšķerēšanas sacensībām. Īsto zivju vietā gan zivju atveidi no koka, bet tas makšķerēšanas azartam netraucē.

Redzot bērnu azartu, ar kādu viņi iesaistās dažādās aktivitātēs un arī cik ieinteresēti aplūko vitrīnas ar ezera zivju atveidiem, muzeja vadītāja vērtē, kā tāds jau arī ir šī muzeja galvenais uzdevums, vispirms jau sava novada bērniem dot zināšanas par savu dzimto pusi.

“Viņiem veidojas tas lokālais patriotisms, ka viņi dzīvo tik skaistā vietā, ka viņi zina par ezeru, es domāju, ka tas viņiem tiešām veido šo patriotisma sajūtu,” saka muzeja vadītāja.

Protams, muzejs vēl ir jauns, tāpēc ekspozīcija te vēl papildināsies, un tas gaida vēl jaunus eksponātus, jo laiks jau iet uz priekšu, mainās zvejas rīki, varbūt kādam bēniņos ir kādas vecas lietas, kas ir saistītas ar ezeru un varbūt kāds jau ir nomakšķerējis arī vēl lielāku līdaku, vai zandartu, kuru arī būtu vērts  parādīt Burtnieka ezera muzejā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti