Par literāru darbu citēšanu sociālajos tīklos jāmaksā autoratlīdzība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Par dzejas rindu skandēšanu publiskos pasākumos, lai tie būtu muzejā, bibliotēkā vai pat nelielā sarīkojumā, būtu jāmaksā autoratlīdzība.

Par dzejas rindu skanēšanu publiskos pasākumos, lai tie būtu muzejā, bibliotēkā vai pat nelielā sarīkojumā, iedzīvotājiem būtu jāmaksā autoratlīdzība. Gluži tāpat par literāru darbu citēšanu sociālajos tīklos. Autortiesību aģentūra skaidro, ka šāda kārtība bijusi jau sen, bet tieši šonedēļ par to satraukušies virkne sabiedrībā zināmu sociālo tīklu lietotāju.

Internetā šonedēļ virmo dzejas rindas: nevis tāpēc, ka tās tematiski ieskandinātu nozīmīgus notikumus, bet gan kā izaicinājums autortiesību organizācijai AKKA/LAA nākt un piestādīt rēķinu par autortiesību pārkāpumu un dzejas izmantošanu.

"Mazā, sirmā kumeliņā Jāj pa ceļu pasaciņa. Ātri, ātri steidzas viņa, Rokā zelta pātadziņa (veltīts AKKA/LAA, autortiesības spēkā līdz 05.11.2013.)"

"IZM steidzami jāgroza budžets, lai paredzētu atlīdzību AKKA par pantiņiem un dziesmiņām pasākumos skolās. Paklones lielā diena."

"Domāju, ka AKKA/LAA vajadzētu sevišķi nesaudzīgi vērsties pret bērniem, kas dažādu gadu mijas pasākumu laikā ir skaitījuši pantiņus."

Interneta lietotājs Kaspars Foigts viens no pirmajiem pamanīja, ka "Lubānas ziņām" tiek prasīta nauda par dzeju, kas izmantota epitāfijās. Viņš uzskata, ka prasīt naudu var par literatūru, kas izmantota komerciāliem mērķiem. AKKA/LAA atsaka tikšanos, vien atbild uz jautājumiem rakstiski, kur skaidro, ka ir bijuši pārsteigti par sociālo tīklu lietotāju pēkšņo reakciju uz noteikumiem, kas ir spēkā jau kopš 1993. gada. Aģentūra norāda, ka pagaidām gan daudz iekasēt nav izdevies. Autortiesības attiecas uz visiem autoru darbiem, un tās ir spēkā gan to dzīves laikā, gan arī vēl 70 gadus pēc nāves. Autortiesību atlīdzība par izmantotu dzeju vai literāru darbu sociālajos tīklos variē no pāris santīmiem līdz pārdesmit latiem - atkarībā no apjoma, kas citēts. Rakstnieku savienībā uzsver, nevajadzētu nonākt līdz absurdam un rakstniekiem ļaut noteikt, vai viņi vēlas par savu darbu iekasēt autoratlīdzību.

Sociālā tīkla draugiem.lv vadītājs Guntars Meluškāns skaidro, ka, piekrītot lietot sociālo tīklu, tā dalībnieki piekrīt noteikumiem. Viņš gan vērtē, pagaidām autortiesību aģentūra ir iejūtīga pret pārkāpumiem. Samaksa par literāru darbu izmantošanu, tai skaitā citēšanu, tiek pieprasīta arī no nelieliem sarīkojumiem, kur netiek prasīta ieejas maksa. Šeit par autora darbu izmantošanu jāmaksā 15 lati par reizi, ja ir arī ieejas maksa, tad rēķins tiek piestādīts atkarībā no ienākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti