Dienas ziņas

VUGD dzēš kūlu un gatavojas plūdiem

Dienas ziņas

Graudkope veido atpūtas kompleksu

Ventspilī - diskusija par romu nākotni

Par lielāko romu sabiedrības problēmu atzīst izglītības trūkumu

Vislielākās problēmas romu sabiedrībā ir izglītības trūkums un analfabētisms maznodrošināto čigānu vidū. Joprojām Latvijas romi izglītībai piešķir nenozīmīgu lomu, un bērni skolu apmeklē neregulāri un tiem trūkst pirmsskolas sagatavotības. Pie šāda secinājuma otrdien nonāca valsts un sabiedriskās institūcijas Ventspilī notikušā diskusijā.

Šajā mācību gadā Kurzemē  likvidētas romu etniskās klases gan Talsu, gan Kuldīgas skolās. Ventspils vakara vidusskola ir vienīgā, kur ir sākumskolas klases romu bērniem. Izglītība ir viena no problēmām, kāpēc šī etniskā grupa ar grūtībām atrod savu vietu darba tirgū, tā otrdien sprieda ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu rīkotajā diskusijā Ventspilī:

Pasaulē čigānu kultūrai veltīti daudzi pētījumi. Latvijā viss ir tikai procesā,” saka Kultūras ministrijas Integrācijas nodaļas referents Deniss Kretalovs.

Šādas diskusijas, kurā savu viedokli izsaka pašvaldības, pedagogi, nevalstisko organizāciju pārstāvji un paši romi, aizvadītas gan Limbažos, gan Jelgavā, gan Daugavpilī. Ventspilī diskusija izvērtusies visemocionālākā, atzīst romu pārstāvis Dainis Krauklis, kurš ir arī biedrības „Alternativas” vadītājs.

Romiem jāsaprot, ka izglītībai ir milzīga nozīme. Tas ir ceļš uz labklājību,” pauž Krauklis.

Krauklim ir bakalaura, maģistra grādi, mācījies Vācijā un zina piecas valodas.

Ventspils pašvaldības policijas kārtībniece Dace Andersone norāda, ka izglītību liedz sociālās tradīcijas romu vidū. „Jābūt līderiem, kas apstiprina, ka izglītība ir vērtība. To iegūt neļauj agrīnās laulības un grūtniecība,” pauž Andersone.

Diskusijā Ventspilī atzīts arī, ka šī kopiena nav vienota, tai trūkst līderu. „Jābūt kādam, kam uzticas lielākā daļa kopienas. Šobrīd romiem nav vienotības,” saka romu klašu pedagoģe Dace Ķempele.

Ventspils romu etnisko klašu pedagogi pamanījuši nelielu, bet pozitīvu tendenci - uz skolu savus bērnus cenšas vest čigānu klašu absolventi, šī pēctecība veicina vismaz pamatskolas prasmju apgūšanu vismazāk situēto romu vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt