Dienas notikumu apskats

Baltijas valstu premjeri paraksta «Rail Baltica» līgumu

Dienas notikumu apskats

Krituši vēl divi Ukrainas karavīri; izskan dažādas versijas par sadursmju cēloni

Par izrēķināšanos ar paverdzinātajiem Jelgavas novadā iedzīvotāji zinājuši gadiem

Par izrēķināšanos ar paverdzinātajiem Jelgavas novadā iedzīvotāji zinājuši gadiem

Četru vīriešu un trīs sieviešu noziedzīgā grupa, kuras dēļ Jelgavas novadā cietuši desmitiem cilvēku, no kuriem daļa pat tikuši paverdzināti, vairāku gadu garumā darbojusies Līvbērzes pagastā.

Par nežēlīgo grupējumu vietējie iedzīvotāji zinājuši gadiem – daļa garīgi slimu, alkohola atkarīgu un maznodrošinātu cilvēku antisanitāros apstākļos turēti kādā pamestā bērnudārzā un vēl citā ēkā.

Tāpat banda ar nelegālu alkoholu apgādājusi vecīšus visā ciematā, bet reizi mēnesī atņēmusi pensiju vai pabalstus.

Vietējie iedzīvotāji apgalvo, ka par zvērībām ziņots arī policijai, taču gadiem ilgi nekāda rīcība nav sekojusi.

Kratīšanās uzietas 29 svešas pases un 14 bankas kartes, 16 cietušo.

Ilgākā laikā pabalstos un pensijās izzagti 30 000 eiro – tāda ir policijas oficiālā informācija par gadījumu Jelgavas novadā, kur gadiem uzdarbojusies vientuļu cilvēku nolaupītāju, paverdzinātāju un iekaustītāju banda.

Apcietināts tās līderis – kāds teju 60 gadu vecs un iepriekš tiesāts vīrietis, kas nav strādājis algotu darbu, bet pagastā braukājis ar glaunu apvidus auto. Aiz restēm pašlaik arī viņa "labā roka". Lietu Valsts policija sāka pērn jūnijā, kad tika saņemts iesniegums. Taču pagastā par zvērībām zinājuši jau sen.

Piemēram, Līvbērzes pagasta pārvaldes saimniecības vadītājs uzreiz parāda ceļu uz pamesto māju, kas atrodas netālu no ciemata centra.

Norādītā bijušā bērnudārza māja kopš 1990. gadu sākuma ir pamesta. Daļēji degusi, bez logiem, pilna drazu. Vienā no piebūvēm kāds mitinās. Vārdu viņš teikt negrib un sākumā apgalvo, ka par policijas atklāto neko nezina. "Dzirdēju, jā, bet es neko nezinu (..)," stāsta vīrietis. Viņam zem acs ir zilums. Taču no atbildes, kur tas radies, izvairās. "Uz centru jāaiziet. Varbūt kādu maizi nopirkšu. Atnāk kāds [uz piebūvi], kurš grib pārgulēt. Vai tad pie tevis nevar atnākt mierīgi? Tad tu sit nost uzreiz?" viņš retoriski jautā.

Apkaimes viensētās stāsta, ka otrdienas rītā no pamestās mājas izgājusi arī kāda sieviete. Visi liecina, ka tas arī ir viens no tā dēvētajiem pansionātiem. Taču sarunās cilvēki ielaisties negrib, var redzēt, ka viņi baidās. Izņēmums ir sastaptais Renārs.

"Es diezgan daudz zinu. Mans tēvs arī nomira no tās pašas "krutkas" (..)," viņš stāsta.

Renārs zina stāstīt, ka banda braukusi arī uz Jelgavu. "Piedzirda, no rīta atkal atved alkoholu. Tas viņam maksā 20-25 eiro. Aizdod tik tālu, kamēr ir pensija un pensijas dienā visu savāc," saka Renārs.

Viņš apgalvo, ka trīs iesniegumus pats uzrakstījis policijai. "Neko nevar izdarīt. Izmeklētājos viņam [kādam no bandas] ir brālēns. Trīs reizes aizturēja. Bija liecinieki ar visiem pierādījumiem. Tagad cietušie aizgāja uz Rīgu, un rīdzinieki atbrauca un savāca," norāda Renārs.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics to noliedz. Lietu sākuši paši, bet iepriekš Līvbērzē vairākkārt būts saistībā ar nelegālā alkohola apriti. Policistu radniecību ar apcietināto pārbaudīšot, bet sākotnēji tādu ziņu nav. "Var jau būt, ka ir kādi attāli radinieki. Cilvēki ir iebiedēti, un viņiem ir grūti uzticēties tiesu varai," pauž Staļģevics.

Līvbērzē sastaptie iedzīvotāji arī neslēpa, ka brīvībā palikušie bandas locekļi turpina aplaupīt un iekaustīt vientuļos cilvēkus. Policija sola to pārbaudīt.

Tikmēr Jelgavas novada pašvaldības sociālie darbinieki atzina, ka par vientuļniekiem pamestajās mājās zina, viņiem piedāvāta palīdzība, bet cilvēki no tās atteikušies.

Latvijas Radio arī noskaidroja, ka bijusī bērnudārza ēka pieder Rīgas autoostas vadītājai Vairai Gromulei. Viņa teica, ka sarežģītu īpašumtiesību dēļ māja palikusi nolaista, savulaik tur dzimtas pārstāvji gribējuši ierīkot mūzikas skolu, bet pašvaldība nav spējusi pārvietot bezpajumtniekus, kas tur arvien mīt.

Jau vēstīts, ka Jelgavas pusē kāda organizēta grupa vairākus gadus izspiedusi naudu, paverdzinājusi un turējusi nebrīvē maznodrošinātus un vientuļus cilvēkus. Noziedznieki no cietušajiem izspieduši 30 000 eiro.

Bandas vadonis apgādāja ar alkoholu cilvēkus, kuri bija atkarīgi no tā, un dzinis cilvēkus parādu jūgā. Kad pircēji palika noziedzniekam parādā, viņiem atņēma pases, banku kartes, no kurām noziedznieki izņēma naudu - cietušo pabalstus un pensijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti