Par izkrāpšanu no ES fondiem tur aizdomās zemes īpašnieku Fokerotu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde apturējusi Lauksaimniecības fonda naudas līdzekļu izkrāpējus, kuru dēļ valsts budžetam tika nodarīti zaudējumi nenomaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 48 733 eiro apmērā un Lauku atbalsta dienestam nodarīti zaudējumi 179 209 eiro apmērā. Viens no aizdomās turamajiem lietā ir kāds no lielākajiem zemes īpašniekiem Latvijā Modris Fokerots.

Finanšu policijas pārvalde februārī Saldus rajona prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu par divu fizisku personu veiktajām noziedzīgajām darbībām saistībā ar Eiropas Lauksaimniecības fonda naudas līdzekļu izkrāpšanu un ļaunprātīgu izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Krāpniecības rezultātā valsts budžetam tika nodarīti kopējie zaudējumi nenomaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 48 733 eiro apmērā un Lauku atbalsta dienestam nodarīti zaudējumi 179 209 eiro apmērā, informēja VID. 

Kriminālprocess nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai par naudas līdzekļu izkrāpšanu un ļaunprātīgu izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Izmeklēšanas laikā konstatēts, ka viena fiziska persona, būdama PVN maksātāja, 2010.gadā, izmantojot apzināti radītas fiktīvas darījumu ķēdes mehānismu, īstenoja šķietamu meliorācijas darbu veikšanu.

Šī persona krāpnieciskajā shēmā iesaistīja citas fiktīvas juridiskas personas ar paša ģimeni saistītos nekustamajos īpašumos.

Minētā fiziskā persona vienojās ar nozieguma atbalstītāju, kāda uzņēmuma amatpersonu, kas pamatā nodrošināja shēmas darbību, par šķietamu meliorācijas sistēmu rekonstrukciju darbu veikšanu un naudas līdzekļu pārskaitījumiem citiem fiktīviem uzņēmumiem. Pēc visu šo darbību veikšanas fiziskā persona, iekļaujot faktiski nenotikušo darījumu dokumentus savos un savu radinieku grāmatvedības dokumentos – PVN deklarācijās –, ieguva tiesības uz PVN pārmaksas atmaksu no Latvijas Republikas valsts budžeta.

Tā kā veiktie meliorācijas darbi bija saistīti ar Eiropas Lauksaimniecības fonda līdzfinansējumu, iesniedzot fiktīvo darījumu dokumentus Lauku atbalsta dienestā, tika izkrāpti naudas līdzekļi lielā apmērā.

Noziedzīgo darbību rezultātā iegūtie finanšu līdzekļi, visticamāk, tikuši izmantoti samaksai nelegāli nodarbinātām, izmeklēšanas laikā nenoskaidrotām personām, kā arī samaksai par tehniku un palīgmateriāliem, norāda VID.

Šis ir jau otrais kriminālprocess, kurš tika izmeklēts VID Finanšu policijas pārvaldē saistībā ar viena un tā paša uzņēmuma, kas pamatā nodrošināja shēmas darbību, veiktajām noziedzīgajām darbībām.

2012.gada 27.augustā Kurzemes tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai tika nosūtīts kriminālprocess par līdzīga veida noziegumiem. Pašlaik minētais kriminālprocess atrodas iztiesāšanas stadijā Saldus rajona tiesā un galīgais lēmums tajā vēl nav pieņemts.

Viena persona, pret kuru ir lūgts uzsākt kriminālvajāšanu, ir kāds no lielākajiem zemes īpašniekiem Latvijā. VID gan neatklāj šīs personas vārdu.

Tikmēr aģentūra LETA ziņo, ka aizdomās turamais ir Modris Fokerots. 

apliecināja, ka viņš iesaistīts tiesvedībā saistībā ar Eiropas Lauksaimniecības fonda naudas līdzekļu izkrāpšanu un ļaunprātīgu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, par ko šodien informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID). Viņš apsūdzībai nepiekrīt un uzskata, ka neko nav pārkāpis.

"Esmu nomaksājis visu, kas pienākas un nav neviena likuma panta, ko es būtu pārkāpis, bet problēma ir VID darbinieku visatļautībā un iznīcinošajā attieksmē pret biznesu. Par to liecina fakts, ka manas grāmatvedes klātbūtnē VID vadošais darbinieks pasaka acīs - neliksim mieru, jo no jums ir ko paņemt," teica Fokerots.

Viņš norādīja, ka nesaskata neko noziedzīgu savā līdzšinējā saimnieciskajā darbībā, jo "visas meliorācijas būves un infrastruktūra ir sakārtotas pēc visiem attiecīgajiem ES standartiem".

Fokerots ir viens no lielākajiem zemes īpašniekiem Latvijā. Viņa ģimenes īpašumā ir vairāk nekā 6000 hektāru meža un lauksaimniecības zemes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt