Par gadu ieilgs Rakstniecības muzeja rekonstrukcija

Par gadu aizkavēsies sen plānotā Rakstniecības un mūzikas muzeja restaurācija. Ieilgušā būvdarbu iepirkuma un daudzo pārsūdzību dēļ bija risks pazaudēt gandrīz četrus miljonus eiro no projektam piešķirtās Eiropas naudas, bet „Valsts nekustamajiem īpašumiem” izdevies izcīnīt termiņa pagarinājumu. Tas savukārt nozīmē, ka Rakstniecības un mūzikas muzejs savās vēsturiskajās telpās Rīgā, Pils ielā, atgriezīsies ne agrāk kā 2017.gada pavasarī.

Rakstniecības un mūzikas muzejs uz pagaidu telpām Tērbatas ielā pārcēlās jau šā gada sākumā, jo 18.gadsimtā celtais nams Pils laukumā bija ļoti sliktā stāvoklī. Tā restaurācijai, tāpat kā Raiņa un Aspazijas muzeju atjaunošanai, izdevās piesaistīt Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta naudu – gandrīz četrus miljonus eiro.

Darbs bija jāpabeidz līdz nākamā gada 30.aprīlim, taču būvdarbu iepirkumu pavadīja nemitīgas pārsūdzības un grozījumi, līdz kļuva skaidrs, ka tas neizdosies.

„Lai šo risku novērstu, šā gada augustā Kultūras ministrijā iesniedzām projekta grozījumus, kuros lūdzām izskatīt iespēju pagarināt projekta termiņu,” saka „Valsts nekustamo īpašumu” Stratēģisko projektu vadītāja Agra Ločmele un neslēpj atvieglojumu, ka Eiropas finansējums tomēr vēl nav izslīdējis no rokām un donorvalstis devušas vēl vienu gadu rekonstrukcijas pabeigšanai:

„Šis pagarinājums mums ir īsti laikā. Līdz ar to mēs redzam iespēju īstenot šo projektu jaunajos termiņos.”

Tiesa gan, Rakstniecības un mūzikas muzeja restaurāciju līgumu joprojām nav izdevies noslēgt. Pēc pēdējām sūdzībām Iepirkumu uzraudzības birojs vēlreiz licis vērtēt visus pretendentus. Lēmuma nebūs agrāk par decembri.

Rekonstrukcijas aizkavēšanos pagaidām ar sapratni uzņem arī pašā Rakstniecības un mūzikas muzejā. Tas dos vairāk laika sagatavot jauno telpu saturu apmeklētājiem, saka muzeja jaunā direktore Iveta Ruskule:

„Mums tas dod iespēju padziļinātāk veidot šo ekspozīciju, iekļaujot arī virtuālo saturu, un apdzīvot arī izstāžu zāles, kas esošajā termiņā noteikti nebūtu pagūts. Tā kā es domāju, ka 2017.gadā, kad muzeju atvērs, tas būs jau daudz kvalitatīvāks un piepildītāks no satura viedokļa, nekā tas būtu iespējams 2016.gadā.”

Tikmēr pagaidu telpās joprojām ir pieejama muzeja lasītava, krājums un virtuālais muzejs, notiek ceļojošās izstādes skolās, bet nākamgad, kaut ārpus ierastajām telpām, tiks atjaunota arī pasākumu tradīcija.

„Mēs nākamgad piedāvāsim arī pasākumu programmu, kādas šogad nebija, jo pastāvīgie apmeklētāji jau bija pieraduši pie šiem trešdienu pasākumiem, kas notika muzejā Pils laukumā 2. Pašlaik mums top vienošanās ar Kaņepes kultūras centru, ka nākamgad mēs šiem aktuālajiem pasākumiem reizi mēnesī varēsim izmantot viņu telpas,” priecājas Ruskule.

Līdzās sasāpējušajai Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcijai „Valsts nekustamo īpašumu” pārziņā par šo pašu donorvalstu naudu ir arī trīs Raiņa un Aspazijas memoriālo vietu rekonstrukcija. Tadenavā un Majoros darbi rit pēc plāna, bet līdzīgs liktenis kā otram „sāpju bērnam” Rakstniecības muzejam draudēja memoriālā dzīvokļa projektam Baznīcas ielā. Tur gan pēc ilgākas kavēšanās būvdarbu līgums beidzot ir noslēgts, stāsta „Valsts nekustamo īpašumu” pārstāve Agra Ločmele:

„Esam šā gada 19.augustā noslēguši līgumu par būvdarbu veikšanu ar SIA „Modus būve”. Termiņš šiem darbiem ir astoņi mēneši, tātad līdz nākamā gada 19.aprīlim. (..) Būvdarbi ir sākušies, darbi rit raiti un šobrīd nav pamata domāt, ka varētu būt kādi riski, lai šo termiņu neievērotu.”

Arī projektu uzraugošā Kultūras ministrija pagaidām pamatu bažām par nespēju apgūt Eiropas naudu šajā projektā neredz. Kultūras ministrijas Eiropas Savienības fondu departamenta direktore Sanita Rancāne-Delekolē skaidro, ka termiņa pārkāpšanas gadījumā situācija tiks vērtēta atsevišķi:

„Tādā gadījumā mēs skatīsimies, cik lielā mērā konkrētajā projektā tiks sasniegti plānotie rezultāti. Ja tie tiks sasniegti daļēji, tad mēs vērtēsim arī par daļēju izmaksu attiecināmību.”

Paredzams, ka pēc Raiņa un Aspazijas jubilejas gadā aizvadītās rekonstrukcijas trīs dzejnieku memoriālās vietas Rīgā, Majoros un Tadenavā durvis apmeklētājiem vērs nākampavasar.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt