Panorāma

Vidriži negrib pie Saulkrastiem

Panorāma

Beverīna ar Valku strīdas par Trikātas pagastu

N. Endziņš atkal aiz restēm

Par etniskā naida izraisīšanu apcietināts Niks Endziņš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Likumsargi par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu internetā, kā arī par nepatiesu ziņu izplatīšanu saistībā ar jauno Ķīnas koronavīrusu, aizturējuši jau agrāk par viltus ziņu izplatīšanu apsūdzēto Niku Endziņu, izriet no Valsts policijas (VP) izplatītā paziņojuma medijiem.

Policijas preses paziņojumā, neminot personas vārdu, teikts, ka pagājušajā piektdienā, 31. janvārī, Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1. nodaļas amatpersonas, veicot virkni neatliekamo izmeklēšanas darbību, par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu sociālajos medijos aizturēja 1997. gadā dzimušu vīrieti. Aizturētais savā sociālās vietnes profilā bija ievietojis video, kas guva plašu sabiedrisko rezonansi. Minētajam vīrietim tiesa vakar, 2. februārī, piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu.

Valsts policijas pārstāve Elīna Priedīte par aizturēto vīrieti
00:00 / 01:12
Lejuplādēt

Policija informē, ka sadarbībā ar kolēģiem no Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas tika veikts monitorings sociālajos medijos un konstatēts kādas personas publicēts video, kurā, iespējams, tika minēta nepatiesa un etniskā naida kurinoša informācija. Par minēto faktu tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 78. panta otrās daļas, proti, par darbību, kas vērsta uz nacionālā un etniskā naida un nesaticības izraisīšanu, kas izdarīts automatizētu datu apstrādes sistēmā.

Vīrietis savā video bija minējis, ka Latvijā ir nonācis pirmais ar jauno koronavīrusu inficētais pacients, kā arī par nepieciešamību uzskatījis “likvidēt” vienu no pasaules tautām un tās valsti. Likumsargi noskaidroja publicētā video autora dzīvesvietas adresi, kurā ierodoties, sastapa un aizturēja vīrieti. Tāpat likumsargi veica kratīšanu viņa dzīvesvietā, izņemot vairākus lietiskos pierādījumus – datu nesējus (datorus, mobilos telefonus un cietos diskus). Šobrīd likumsargi turpina izvērtēt aizturētā vīrieša teikto par pirmā ar koronavīrusu inficētā pacienta konstatēšanu Latvijā.

Policija atgādina, ka ir nepieciešams izvērtēt internetā publicēto informāciju, jo, kā zināms, tā nekur nepazūd un tās dēļ var nākties atbildēt likumā noteiktajā kārtībā.

KONTEKSTS:

Valsts policijā sākts kriminālprocess saistībā ar iepriekš par viltus ziņu izplatīšanu apsūdzētā Nika Endziņa publicētā video saturu, kas ievietots sociālajā vietnē "Facebook". Video viņš apgalvoja, ka Latvijā nonācis ar koronavīrusu inficēts pacients. Tāpat viņš video sacīja, ka "vispār tos ķīniešus [cenzēts] vajadzētu likvidēt, to valsti vajag likvidēt, no tās valsts nekāds labums nav". Video patlaban ir izņemts no viņa profila. Niks Endziņš Latvijā ir pazīstams kā "viltus ziņu biznesmens". Trīs viltus ziņu portālu uzturētāju jau tiesā par huligānismu saistībā ar maldinošas informācijas izplatīšanu.

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss konstatēts arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. Reaģējot uz to, Latvijas epidemiologi uzsver - panikai nav pamata, taču ES un citām valstīm jāturpina jau iesāktie pasākumi, lai nepieļautu vīrusa izplatību.

Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti