Pirms gada policija ierosināja kriminālprocesu par divu amerikāņu Stafordšīras terjeru nobadināšanu. Abi suņi atrasti kādā mājoklī, ko laulības šķiršanas laikā pametuši abi apsūdzētie. Suņi vismaz divas nedēļas tur bijuši badā un, iespējams, šā iemesla dēļ arī apēduši divus tur mitušos kaķus. Vienu no terjeriem veterinārārstiem glābt neizdevās.
Pirmdien, 3. februārī, tiesnese Žaneta Vēvere apelācijas instancē paziņoja saīsināto spriedumu lietā, kurā par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem apsūdzēti Milena Rubinova-Dzērve un Artūrs Dzērve. Prokurors nepiekrita pirmās instances lēmumam apsūdzētos notiesāt ar piespiedu darbu attiecīgi uz 15 dienām un pusotru mēnesi.
Taču apgabaltiesa atstāja to pašu sodu, komentārus solot pēc pilna sprieduma februāra otrajā pusē.
Lietas iznākumu otrajā tiesu instancē Veterinārārstu biedrības Mazo dzīvnieku veterinārārstu sekcijas vadītājas vietniece Lita Konopore uzskata par nesamērīgu.
“No nodokļu maksātāju līdzekļiem būsim samaksājuši šiem atbildētājiem – cilvēkiem, kas cietsirdīgi izturējušies pret dzīvniekiem un noveduši vienu līdz nāvei – arī par advokātu pakalpojumiem diemžēl. Kāpēc ir tik nesamērīgs sods, grūti saprast. Nesen par krāpniecību nelielā apmērā - restorānā nesamaksātu 121 eiro rēķinu - piesprieda divu mēnešu cietumsodu, lai gan 180. pants par krāpšanu nelielā apmērā paredz daudz mazāku sodu nekā Krimināllikuma 230. pants par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku.
Acīmredzot tas, ko mēs gribētu, uzlabot izpratni par to, ka dzīvnieks ir jūtoša būtne, ka viņš ir vērtība.
Un, iespējams, ir kādas būtiskas nepilnības arī apmācības sistēmā attiecībā uz tiesību zinātni par normām, kas ir saistītas ar dzīvniekiem. Ļoti bēdīgi, situācija ļoti nepatīkama,” komentēja Konopore.
Apsūdzībā norādītais Krimināllikuma pants par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, kā rezultātā tas gājis bojā vai sakropļots, vai par dzīvnieka spīdzināšanu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu.