Par cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri Robežniekos – divas versijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kā   ar Āfrikas cūku mēri inficējas cūkas Robežnieku pagastā, pagaidām skaidri nav zināms, taču ir divas versijas – slimību pārnēsāja meža cūkas vai saimnieks, kam bija kontakti Baltkrievijā.

Apkārt Āfrikas cūku mēra skartajai cūku novietnei šobrīd ir noteikta aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un 10 kilometru rādiusā uzraudzības zona. Kopumā to var saukt par karantīnas zonu. To varēs pamanīt pēc brīdinājuma zīmēm uz lielceļiem. Pārtikas un veterinārajā dienestā zina stāstīt, ka tām jau jābūt izliktām.

Šīs zonas  centrā ir piemājas saimniecība – cūku novietne Robežnieku pagastā, kur trim mājas cūkām tika konstatēts Āfrikas cūku mēris. Kā šī  cūkas inficējās, pagaidām skaidri nav zināms, taču ir divas versijas.  

Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis Edvīns Oļševskis pieļauj, ka slimību varēja iznesāt meža cūkas, vai pats saimnieks, kuram bija kontakti Baltkrievijā, kur šī slimība ir izplatīta.

Ar lipīgo Āfrikas cūku mēri inficētās cūkas tika nonāvētas un sadedzinātas, un novietne dezinficēta. Vairāk piemājas saimniecībā cūku nebija, un arī citu mājlopu neesot. Mājdzīvniekiem savukārt jāuzturas esot mājās.

Oļševskis  stāstīja, ka dienests karantīnas zonā pārbaudīs visas saimniecības un pārbaudīs cūkas, mērīs tām temperatūru un ņems asins paraugus.

PVD pārstāvis arī norāda, ka pēc 40 dienām trīs kilometru zonā vēlreiz tiks izmeklētas visas mājas cūkas, bet desmit kilometru zonā tikai tās, kurām izmeklēšanas brīdī bijusi temperatūra vai kādas citas klīniskas pazīmes.

Turklāt pie ieejas cūku novietnēs karantīnas zonā ir jāizvieto dezinfekcijas paklāji.  

Oļševskis norādīja, ka nedrīkst laist jebkuru cilvēku fermās, jābūt dezinfekcijas paklājiņiem, ja ir saistības ar medībām, jāturas tālāk no mājas cūkām, un nedrīkst medības produktus cūkām dot ēst.

Trīs kilometru rādiusā ir arī aizliegta arī citu sugu dzīvnieku pārvietošana no saimniecības uz saimniecību, ja nav saņemta PVD inspektora atļauja. Jāatceras, ka no desmit kilometru karantīnas zonas nedrīkst izvest cūkas un arī gaļu. Jārēķinās, ka, iespējams, autobraucējus sagaidīs policijas mašīnas un tās pārbaudīs.

Tiesa, jautāts, vai vietējie cūkkopji nav noraizējušies par noteiktajiem ierobežojumiem, Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks norāda, ka ļoti lielu saimniecību nemaz neesot šajā teritorijā.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) piektdien intervijā Latvijas Radio minēja, ka nelielā teritorijā  varētu būt liegums audzēt cūkas.

PVD arī aicina mājas cūku turētājus, jo īpaši Latgales reģionā dzīvojošos, sekot līdzi cūku veselības stāvoklim un nekavējoties informēt veterinārārstu, ja cūkas izskatās neveselas vai nobeidzas. Arī medniekiem jāziņo, ja ir aizdomas par Āfrikas cūku mēri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti