Par Covid-19 ierobežojumu pārkāpšanu policijā sāktas teju 370 lietas; sodi piemēroti 40 gadījumos

Valsts policijā līdz šim sāktas 366 administratīvās lietas saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatības laikā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu. Par to preses konferencē informēja Valsts policijas priekšnieka pienākumu izpildītājs Andrejs Grišins, norādot, ka policijā notiek vēl 196 resoriskās pārbaudes.

Pēc Grišina sacītā, administratīvais sods līdz šim ir piemērots tikai 40 gadījumos. Tas esot skaidrojams ar to, ka ierindas policists, izbraucot uz notikuma vietu, ir tiesīgs piemērot soda naudu līdz 140 eiro. Taču Administratīvo pārkāpumu likums par noteikto ierobežojumu neievērošanu ļauj uzlikt sodu līdz 350 eiro. 

"Izskatot šīs administratīvās lietas, varētu būt pieņemts lēmums par lielāka soda noteikšanu, nekā ierindas policists varēja noteikt uz vietas, un tas varētu būt pašlaik līdz 350 eiro," skaidroja Grišins. 

Valsts policijas priekšnieka pienākumu izpildītājs atzina, ka atbalsta iekšlietu ministra Sanda Ģirģena ("KPV LV") priekšlikumu palielināt sodus par pulcēšanās ierobežojumu neievērošanu, proti, ka sodi varētu sasniegt 1000 eiro un vairāk.

Valsts policijas priekšnieka pienākumu izpildītājs Andrejs GrišinsJānis Kincis
"(..) Jo ir atsevišķi gadījumi, kur cilvēki klaji ignorē citu cilvēku un sabiedrības intereses. Viņi apzinās, ko viņi dara, bet viņi kaut kādu iemeslu vadīti ignorē, vienkārši ignorē to visu un nepakļaujas arī policijas likumīgajām prasībām. (..) Visticamāk, atsevišķi indivīdi to patiešām būtu pelnījuši – pat sodu līdz 2000 vai 5000 eiro apmērā," teica Grišins.

 

Viņš norādīja, ka policists, vērtējot soda mēru konkrētā administratīvajā pārkāpuma lietā, vadās no visiem attiecīgā gadījuma apstākļiem. Dažās resoriskās pārbaudēs policija nereti nonāk pie secinājuma, ka cilvēka rīcība robežojas ar tādu, lai sauktu pie kriminālatbildības, kas paredzēta smagu seku gadījumā.

"Es ceru, ka Latvija nepiedzīvos to, ka cilvēki mirst. Bet mums ir vairākas resoriskās pārbaudes, kur mēs veicam izpēti, izmeklēšanu, un agri vai vēlu mums nāksies pieņemt procesuālu lēmumu – vai nu uzsākt administratīvo lietu, vai sākt kriminālprocesu.

Tā kā es aicinātu cilvēkus būt apzinīgiem un nepārkāpt tos ierobežojumus, tādā veidā pakļaujot citus cilvēkus briesmām," teica Grišins.

Pēc viņa teiktā, visradikālākie ierobežojumi pieņemti aizvadītajā svētdienā, proti, katram cilvēkam ir pienākums publiskā vietā ievērot divu metru distanci. Tas gan neattiecas uz vienas ģimenes locekļiem. Saistībā ar jaunajiem ierobežojumiem policija daudz administratīvo sodu  nav piemērojusi, jo lielākā daļa sabiedrības izprotot šādu ierobežojumu nepieciešamību.

Lielāko risku šo ierobežojumu ievērošanā var radīt jaunieši, kuri bieži vieglprātīgi attiecas pret šādiem drošības jautājumiem. Tādēļ Grišins aicināja vecākus pārrunāt ar savām atvasēm nepieciešamību ievērot pulcēšanās ierobežojumus. Īpaši tas ir svarīgi tāpēc, ka ierobežojumus pārkāpuši jaunieši var saslimt un vēlāk inficēt vecus cilvēkus.

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis Jānis Kincis
Arī Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis atzina, ka satraukumu rada tieši jauniešu pulcēšanās.

 

"(..) No daudzu valstu datiem redzam, ka tieši jauni cilvēki vecumā no 15 līdz 40 gadiem ir galvenie infekcijas izplatītāji. Satiekoties varbūt kāds no viņiem jūt nelielas sāpes kaklā vai simptomu var arī nebūt, šī infekcija izplatās, un šie jaunieši dodas mājās, inficē savus ģimenes locekļus, vectēvu, vecomāti, citus radiniekus. Ļoti svarīgi saprast, ka visās vecuma grupās maksimāli jāsamazina savstarpējo tikšanos skaits!" uzsvēra Dumpis.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi. 

Brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimenei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti