Par blaknēm pēc Covid-19 potes Latvijā ziņo aptuveni 1% vakcinēto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

 Par blakusparādībām pēc Covid-19  vakcīnas saņemšanas ziņojis aptuveni viens cilvēks no katriem simts vakcinētajiem - aptuveni 1 % vakcinēto, liecina Zaļu valsts aģentūras informācija. Šajā nedēļā vidēji dienā plānots vakcinēt 2000 iedzīvotāju, paziņojumā medijiem informēja Veselības ministrija.  

Aizvadītajā nedēļā vidēji dienā tika vakcinēti 1230 iedzīvotāji – turpinājās gan medicīnas iestāžu darbinieku, sociālās aprūpes centru darbinieku un iedzīvotāju vakcinēšana, kā arī ir uzsākta iedzīvotāju vecumā virs 70 gadiem vakcinācija.

Kopumā aizvadītajā nedēļa pēc atjaunotajiem datiem vakcinēti 8611 iedzīvotāji, lielākoties tie ir saņēmuši vakcīnas pirmo devu.

Valdībai iesniegtais ziņojums liecina, ka vakcinēto devu skaits kopumā sasniedza 45 580, un saņemts 421 ziņojums  par blaknēm, ziņojumu biežums vidēji ir 0,92%.  Pārsvarā paziņotās blakusparādības bijušas iekļautas lietošanas instrukcijā un līdzinās gripas simptomiem.

Ziņoto blakusparādību biežums visām vakcīnām ir līdzvērtīgs: 0,5–1,9%. “Pfizer/BioNTech” un “Moderna” vakcīnām biežāk izteiktākas nevēlamas blakusparādības ir pēc otrās devas, bet “AstraZeneca” vakcīnām biežāk iztiktākas nevēlamas blakusparādības ir pēc pirmās devas.

Reakcijas ir izteiktākas gados jaunākiem cilvēkiem, mazāk izteiktas vecākiem cilvēkiem.

Novērotas arī smagas blakusparādības – augsta temperatūra, vemšana, paaugstināts asinsspiediens. Pārsvarā simptomi izzūd 1–3 dienu laikā, taču tie var radīt arī darba nespēju.

Visām vakcīnām blakusparādības visbiežāk rodas pirmajās dienās pēc vakcinācijas, ilgst dažas dienas un tad strauji izzūd. Parasti tās ir mazāk izteiktas vecāka gadagājuma cilvēkiem. Minētais ir saskaņā ar līdz šim jau zināmo informāciju par šo vakcīnu reaktogēniskumu, kas bija pieejama, reģistrējot visas Covid–19 vakcīnas, informēja Zāļu valsts aģentūra.

Aģentūra atgādina - ja pēc kādas vakcīnas devas saņemšanas tiek novērotas sagaidāmas, bet izteiktas organisma reakcijas, kuru rezultātā īslaicīgi, bet būtiski pazeminās darbaspējas, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš pēc konsultācijas var lemt par darbnespējas lapas piešķiršanu.

 Ja  pēc vakcīnas pret Covid-19 tiek novērotas blakusparādības, pacienti  par tām tiek aicināti ziņot ārstam un arī ZVA elektroniski tīmekļvietnē www.zva.gov.lv, klikšķinot uz izvēlnes “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm, biovigilanci” un izvēloties “Pacientiem”. Savukārt ārstiem par visām novērotajām blakusparādībām jāziņo ZVA tīmekļvietnē, aizpildot elektronisko ziņojuma veidlapu.

Valdības sēdē Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Viede lūdza precizēt, kad ir jāvakcinē “AstraZeneca” vakcīnas otrā deva, jo iepriekš izskanējis, ka to var darīt 4. līdz 12.nedēļā.  Veselības ministrija precizēja, ka otrā deva ir jāievada 9. līdz 12.nedēļā.

KONTEKSTS:

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas, un līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.       

17. februārī Veselības ministrija (VM) panāca vienošanos ar 504 ģimenes ārstiem par iesaistīšanos vakcinācijas procesā pret Covid-19. Veselības ministrs norādīja, ka ģimenes ārstu iesaiste ir nepieciešama, lai jau nākamnedēļ varētu sākt vakcināciju starp senioriem, kas vecāki par 70 gadiem.

Karte ar informāciju par ģimenes ārstu praksēm pieejama šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti