Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Notiek gatavošanās Siguldas Opermūzikas svētkiem

Panorāma

Atvadas no Anitas Garančas

Mazu bērnu pavedējus plāno sodīt bargāk

Par bērnu seksuālu izmantošanu varētu piemērot tikai cietumsodus

Tieslietu ministrijas sasauktā darba grupa trešdien spējusi vienoties par vairākām izmaiņām likumos, kas efektīvāk pasargātu bērnus un sabiedrību no seksuāliem varmākām.

Seksuāliem varmākām un personām, kas netiklībā paved mazus bērnus, turpmāk sodi būs bargāki - tā ir būtiskākā izmaiņa Krimināllikumā, par kuru pirmo reizi sanākušajā darba grupā trešdien vienojās Tieslietu ministrijas, tiesu, probācijas dienesta, bērnu tiesību aizsardzības un sabiedrisko organizāciju pārstāvji.

"Ir runa par to, ka pret maziem bērniem [izdarītu dzimumnoziegumu gadījumā] paredzēt tikai brīvības atņemšanas sodu, un visos gadījumos obligāti noteikt probācijas uzraudzību. Arī probācijas uzraudzības laiku, kas ir šodien līdz trim gadiem, ir priekšlikums to palielināt dzimumnoziegumu gadījumā līdz pieciem gadiem," saka Rīgas apgabaltiesas tiesnesis Juris Stukāns.

Resursu centra sievietēm "Marta" vadītāja Iluta Lāce darba grupā iestājusies par to, lai dzimumnoziegumiem pilnībā atceltu noilgumu. "Šeit bija diskusijas un lielākā daļa darba grupas locekļu vienojās par to, ka no 18 gadu vecuma 20 gadi [līdz noilgumam] (..) Tas jau arī ir tāds solītis uz priekšu, kaut arī šajos noziegumos noilgumam nevajadzētu būt vispār," stāsta resursu centra sievietēm "Marta" vadītāja Iluta Lāce.

Arī pašreizējiem likumiem nav ne vainas, taču jautājums - kā tiesneši prot tos piemērot, uzskata tiesnesis Stukāns. Jaunie grozījumi paredzētu precīzākas norādes par sodiem konkrētās situācijās. "Nākamie soļi – ministrijai tagad būtu jāapkopo un jāuzliek uz papīra šie priekšlikumi. Un, ja ministrs darba grupas darbu akceptēs, tad viņam ir [Krimināllikuma grozījumi] jāiesniedz kā priekšlikumi Saeimā," pauž Stukāns.

Nākamā tikšanās klātienē darba grupai pagaidām nav ieplānota, jo trešdien par visiem priekšlikumiem izdevies vienoties.

Plašākas diskusijas Latvijā par bērnu aizsardzību pret seksuālu varmācību sākās pēc tam, kad sabiedrība uzzināja par kādas meitenes iespējamu, ilgstošu seksuālu izmantošanu kādā Liepājā dzīvojošā ģimenē.

Pirmās aizdomas par meitenes seksuālu izmantošanu radās audžuģimenē, kurā meitene nokļuva 2014. februārī.

Policija uzsāka kriminālprocesu, kas beidzās ar 13.jūlija Liepājas tiesas spriedumu – 200 un 240 piespiedu darba stundas, ka arī morālā kaitējuma kompensācija 1120 eiro apmērā.

Sabiedrībā šis spriedums radīja sašutumu, paužot, ka spriedums ir pārāk maigs. Tieslietu ministrija sāka šīs lietas pārbaudi, prokuratūra iesniedza apelāciju un veica prokurores Ligitas Arājas rīcības pārbaudi.

Savukārt apsūdzētie pavēstīja, ka nav seksuāli izmantojuši meiteni un atzīties nebijušajā noziegumā viņus pamudinājusi advokāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt