Par balsu pirkšanu ZZS kandidāta labā DP lūdz sākt kriminālvajāšanu pret divām personām

Drošības policija nodevusi Kuldīgas rajona prokuratūrai kriminālprocesa materiālus kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām personām saistībā ar balsu pirkšanu par labu  Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Kurzemes saraksta kandidātam Mārtiņam Martinsonam.

Kriminālprocesā, kas sākts pērn 4.oktobrī, konstatēts, ka viens Latvijas pilsonis ir piedāvājis citam par atlīdzību 12.Saeimas vēlēšanās nobalsot par noteiktu sarakstu un vienu deputāta kandidātu, kā arī piesaistīt citus vēlētājus, kuri par atlīdzību būtu gatavi balsot pēc šiem norādījumiem. Izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, ka persona šim piedāvājumam piekrita un piedāvāja vēl vairākiem pilsoņiem par atlīdzību nobalsot par noteiktu sarakstu un vienu deputātu kandidātu, kam vairākas personas arī piekrita, saņemot par to materiālu atlīdzību.

10.martā tika pieņemts lēmums ierosināt kriminālvajāšanu pret divām personām un nodot kriminālprocesa materiālus prokuratūrai.

Latvijas Radio noskaidroja, ka šajās lietā varētu būt aizdomas par balsu pirkšanu pa labu ZZS Kurzemes saraksta kandidātam Martinsonam. 

Kā liecina 12.Saeimas vēlēšanu rezultāti, Martinsons Kurzemes sarakstā palika priekšpēdējais un parlamentā ievēlēts netika. Kuldīgā gan par viņu balsoja aktīvāk nekā citās Kurzemes pašavaldībās.

Zvērināts advokāts Martinsons ir Latvijas zaļās partijas valdes loceklis. Viņš Latvijas Radio atzina, ka rudenī ir iztaujāts Drošības policijā, taču jau tolaik pateicis, ka neko par šādu lietu nezinot. „Ja man jāsaka sava versija, tad tur ir vairāk personīgu attiecību kārtošana, nevis kas cits,” sacīja Martinsons.

Lai gan Martinsons ir rīdzinieks, viņš kandidēja no Kurzmees saraksta, to skaidrojot ar to, ka „šādi jau bija iegājies”. Viņš arī atzīst, ka Zaļajai partijai lielas ambīcijas Kurzemē neesot: „Vietas ir, tāpēc arī startē.”

Arī deputāts Ingmārs Līdaka (ZZS) neizpratnē, kāpēc par labu Martinsonam būtu nepieciešams pirkt balsis: „Saprotiet, kā tapa Kurzemes saraksts – tajā bija skaidri izteikti līderi, Ventspils un Liepājas cilvēki, un vienkārši bija iekšējā Zaļās partijas saruna, ka ZZS saraksts būtu nepilnīgs, ja tajā nebūtu pāris cilvēki no Zaļās partijas. Tad ari tika atrasti šie pāris cilvēki, kuriem nebija absolūtu nekādu ambīciju tikt Saeimā. Viņi vienkārši tika deleģēti no Zaļās partijas, lai tiešām būtu Zaļo un zemnieku saraksts.”

Līdakam arī šķiet neticami, ka Martinsons varētu būt iesaistīts balsu pirkšanas lietā: „Visticamāk, kāds ir sniedzis palīdzīgu roku.”

Vienlaikus 11.martā pieņemts lēmums izbeigt citu kriminālprocesu, kas tika sākts pērn 4.oktobrī saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem 12.Saeimas vēlēšanu laikā.

Šajā izmeklēšanā nopratinātas vairākas personas un tika veiktas citas procesuālās darbības, taču to rezultātā nav gūti pierādījumi, ka būtu notikusi ietekmēšanu par to, lai vēlēšanās balsotu par noteiktu partiju un tās deputāta kandidātu. Līdz ar to procesa virzītājs nolēma izbeigt kriminālprocesu, jo pirmstiesas izmeklēšanā nav konstatēts, ka šajās darbībās ir noziedzīga nodarījuma sastāvs.

Pēc 12.Saeimas vēlēšanām Drošības policija uzsāka septiņus kriminālprocesus, no kuriem viens tika nodots kriminālvajāšanas uzsākšanai 2014.gada decembrī.

Līdz ar to šobrīd Drošības policijas lietvedībā ir vēl četri kriminālprocesi saistībā ar iespējamu prettiesisku vēlētāju ietekmēšanu 12.Saeimas vēlēšanu laikā.

Jau ziņots, ka februārī prokuratūra nodeva tiesai lietu, kurā par vēlētāju uzpirkšanu oktobra sākumā notikušo 12.Saeimas vēlēšanu laikā apsūdzētas divas personas. Viens no apsūdzētajiem ir „Vienotības” deputāta Dzintara Zaķa draugs, Viļānu novada deputāts un uzņēmējs Andris Kozulis. Otrs apsūdzētais ir  Andrejs Sačkovskis, ziņoja Latvijas Radio.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti