4. studija

Kā jāizskatās laminātam ar "dabisku" koksnes rakstu?

4. studija

4. studija

Latvijā zeļ jauns bizness: skolotājiem piedāvā strādāt skolēnu vietā!

Par bakalaura darbu pirkšanu Latvijā nesoda; aicina strādāt ar pircējiem, nevis pārdevējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā interneta platformā “diploms.lv” iespējams iegadāties diplomdarbus, maģistra darbus, bakalaura darbus, prakses atskaites un tamlīdzīgus rakstu darbus. Augstākās izglītības padomes vadītājs Andris Teikmanis uzskata, ka par šādu praksi vajadzētu paredzēt sodus, bet atbildīgās Saeimas  komisijas vadītājs aicina būt piesardzīgiem un strādāt ar pircējiem, nevis pārdevējiem, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

Raidījuma “4.studija” skatītāja pedagoģe Inese Lude sociālajā vietnē “Facebook” pamanījusi reklāmu, kurā pasniedzējiem tiek piedāvāta iespēja nopelnīt - par maksu rakstīt diplomdarbus, maģistra darbus, bakalaura darbus, prakses atskaites un tamlīdzīgus rakstu darbus.

Portālā “Diploms.lv” studenti tiek aicināti neuztraukties, ja nav laika uzrakstīt kādā studiju priekšmetā vajadzīgo darbu, atliek tikai caur portālu vērsties pēc palīdzības. Šeit students var sakomunicēt tieši ar to autoru, kurš izstrādās viņa darbu, taču abpusēja anonimitāte tiek garantēta.

“Vai mēs gribētu kāds ārstēties pie ārsta, kurš kaut kādu kvalifikācijas darbu ir nopircis šajā platformā? Vai mēs gribam atkārtot Zolitūdes traģēdiju, ja kāds inženieris būs veicis aprēķinus, kurš būs arī šādi te - neteiksim, ka pašu diplomu pircis, bet pircis kādu no kvalifikācijas darbiem?” pauda satrauktā skolotāja.

Vislielāko sašutumu Inesē raisa tas, ka “Diploms.lv” nemaz nemēģina nomaskēties, piedāvājot konsultācijas, bet tiešā tekstā aicina iegādāties visu pēc kārtas – sākot ar kvalifikācijas darbu un beidzot ar biznesa plānu. Turklāt darbus var pasūtīt astoņās valodās.  

Izglītības un zinātnes ministrija seko situācijai gan Latvijā, gan starptautiskajā arēnā un skaidro, ka, “ņemot vērā aktuālās tendences, ir uzsākusi virkni darbību izpratnes veidošanai, akadēmiskā godīguma stiprināšanu akadēmiskajā vidē un sabiedrībā kopumā.”

Savukārt Izglītības kvalitātes valsts dienests aicina pedagogus ievērot viņu amata profesionāli ētiskās normas.

“Ja pedagogs sniedz šādus pakalpojumus un raksta mācību darbus pēc pasūtījuma, saņemot par to atlīdzību, tad pedagoga darba devējam ir jāizvērtē šāda pedagoga rīcība un profesionālās ētikas normu pārkāpums. Darba devējs pedagogam var piemērot disciplinārsodu vai arī uzteikt darba tiesiskās attiecības,” norādīja IKVD Vecākā eksperte Jana Veinberga.

Jautājums par dažādu studiju darbu pirkšanu un pārdošanu nav Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) ziņā, jo šīs darbības nekvalificējas kā negodīga komercprakse.

Raidījums ”4.studija” veica eksperimentu, piezvanot uz platformā “Diploms.lv” norādīto tālruni. Laipna balss apgalvoja, ka viss ir legāli, samaksātā nauda tiek iesaldēta, un, ja pasūtītājs ar darba izpildījumu nav apmierināts, autors samaksāto naudu nesaņem. Tiesa gan, cik maksā, piemēram, referāts marketingā, noskaidrot neizdevās. 

Jau pirms vairākiem gadiem Augstākās izglītības padome ir vērsusies gan pie likumdevējiem, gan izpildvaras ar rosinājumiem veikt izmaiņas normatīvajos aktos, kas ierobežotu šāda veida uzņēmējdarbību, bet - bez rezultātiem.

Augstākās izglītības padomes vadītājs Andris Teikmanis skaidroja, ka dažās no Eiropas Savienības valstīm, piemēram, Lietuvā, par šāda veida komercpraksi ir noteikti sodi.

Protams, augstākās izglītības mācību iestādēs ir savas metodes un kārtība, kā pasniedzēji nosaka, vai students pats ir veicis konkrēto darbu. Ja tiek atklāts plaģiāts, kas akadēmiskajā vidē ir pats smagākais pārkāpums, studiju līgums ar vainīgo personu visbiežāk tiek lauzts. Strādājot ar grupām, kurās ir līdz 25 studentiem, atklāt blēdīšanos nav grūti.

“Problēma varētu būt tajā brīdī, kad pasniedzējs strādā ar liela izmēra grupām, kurās var runāt par vairāk nekā 100 studējošo, un kad nav laika iedziļināties katrā tekstā. Bet tas jau ir saistīts ar augstākās izglītības finansēšanu, un to, lai tomēr grupas būtu nelielas un lai darbs būtu individuāls un uz studējošo centrēts,” norādīja Teikmanis.

Nebūs pieprasījuma, nebūs piedāvājuma. Jāstrādā ar pircēju, nevis pārdevēju - tāds ir Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja Arvila Ašeradena (“Jaunā vienotība”) viedoklis.

“Mēs visu cenšamies regulēt. Es aicinātu būt ļoti piesardzīgiem ar to. Jo, ja mēs aizliegsim pārdot šādus te darbus, tad nākamais - viņi tūlīt kļūs par konsultantiem. Un mēs konsultācijas nevaram aizliegt. Tā ka, daudz pareizāks ceļš ir strādāt pie augstskolu kvalitātes sistēmām,” uzsvēra Ašeradens.

Andris Teikmanis uzskata: ”Ja šāda veida  praksi un iesaistītos cilvēkus varētu sodīt, domāju, tā būtu pietiekami augsta barjera, kas atturētu virkni cilvēku no šādas negodīgas, akadēmisko vidi pārkāpjošas prakses.”

Pēc “Diploms.lv” redzamās informācijas - pakalpojumus sniedz 113 autori, kas pagaidām izpildījuši 505 darbus.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti