Rīta Panorāma

Intervija ar Aldi Gobzemu Premjera amata kandidāts (KPV LV)

Rīta Panorāma

Intervija ar Ritumu Ivanovu

Intervija ar Edgaru Līcīti

Par alimentu nemaksāšanu policijā šogad 160 iesniegumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija šogad ar vairāk nekā 160 iesniegumiem vērsusies policijā par alimentu nemaksāšanu. Turklāt trešdien noslēgts fonda administrācijas un policijas sadarbības līgumu, lai izveidotu sistemātisku praksi šajās lietās, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja fonda administrācijas vadītājs Edgars Līcītis.

Aizvien nepilni 40 tūkstoši cilvēku cenšas izvairīties no uzturlīdzekļu nemaksāšanas, tomēr situācija ar katru gadu uzlabojas. Rezultātu devusi arī pērnā gada reforma šajā jomā.

Nākamais solis cīņai ar uzturlīdzekļu nemaksātājiem ir Uzturlīdzekļu garantiju fonda ciešāka sadarbība ar Valsts policiju un ģenerālprokuratūru. Trešdien parakstīta vienošanās, kas ļaus policijai operatīvi uzsākt un virzīt kriminālprocesu, kā arī iesaistīties prokuratūrai gadījumā, ja alimenti netiek maksāti.

Valstij izdodas no alimentu nemaksātājiem piedzīt aptuveni sesto daļu no tiem uzturlīdzekļiem, ko izmaksā valsts.

“Piedzīt var no tām personām, no kurām ir ko piedzīt vai ir ienākumi, manta. Bet mēs redzam, ka 63% parādnieku ir vīrieši līdz 45 gadiem, tātad darbaspējīgie, ar parādu līdz 5000 [eiro]. Tātad tā ir auditorija darbaspējīgā vecumā, kurai nav ienākumu un mantas, bet varētu strādāt. Vēlamies stiprināta atbildību un strādāt ar policiju,

lai arī jaunam vīrietim, kurš negūst ienākumus, nemeklē darbu un nenodrošina bērnam līdzekļus, prasītu atbildību par izvairīšanos no uzturlīdzekļu maksāšanas,” pastāstīja Līcītis.

Jau pašlaik par alimentu nemaksāšanu paredzēta kriminālatbildība, bet uzturlīdzekļu nemaksātājus tas mēdz pārsteigt. Šogad fonds policijai nosūtījis vairāk nekā 160 iesniegumus policijai par kriminālprocesu uzsākšanu.

Savukārt jaunā vienošanās nepieciešama, lai sistematizētu darbības šādās lietās un visā Latvijā strādātu vienādi. Viņš lēsa, ka līdz ar izmaiņām alimentu nemaksātājiem dzīve kļūs sarežģītāka.

Alimentu parādniekiem, kuru vietā par bēru uzturēšanu maksā valsts, var draudēt pat kriminālatbildība un sods - iespiedu darbs līdz vairāk nekā 200 stundām, un arests no 15 dienām līdz 3 mēnešiem, turklāt arī soda izciešana neatbrīvo no parāda atmaksāšanas.

Vienošanās ļaus operatīvāk virzīt lietas pret alimentu parādniekiem, un prokuratūra vērtē, ka gadījumā, ja Uzturlīdzekļu garantiju fonds sniegs visus detalizētus datus, šīs lietas varēs izskatīt pat 10 dienu laikā.

Savukārt nākotnē Uzturlīdzekļu garantiju fonds varētu rosināt arī papildu ierobežojumus alimentu parādniekiem, piemēram, varētu piedāvāt liegt spēlēt azartspēles, vai, piemēram, saņemt ātros kredītus. Tāpat varētu rosināt šiem cilvēkiem liegt ieroču glabāšanas atļaujas, jo fonds secināja, ka ļoti daudziem parādniekiem šādas atļaujas ir.

KONTEKSTS:

2017. gada 1. februārī stājās spēkā jaunais Uzturlīdzekļu garantiju fonda likums ar mērķi paplašināt valsts garantēto uzturlīdzekļu saņēmēju loku, efektivizēt un vienkāršot uzturlīdzekļu saņemšanas kārtību, kā arī noteikt stingrākus ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem. 

Līdz septembra vidum 47 alimentu nemaksātājiem tika atņemtas autovadītāja tiesības. Turklāt šogad strauji palielinājies valsts budžetā atgūto uzturlīdzekļu apjoms. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti