Par aizliegumu bildēt valstiski svarīgus objektus brīdinās īpaša zīme

Valdība pilnveidoja noteikumus par kritiskās infrastruktūras objektu uzraudzību, un turpmāk par aizliegumu bez saskaņošanas fotografēt un filmēt šos objektus brīdinās īpaša zīme.

Atbilstoši Nacionālās drošības likumam, kritiskā infrastruktūra ir objekti, sistēmas vai to daļas, kuras ir būtiskas svarīgu sabiedrības funkciju īstenošanas, kā arī cilvēku veselības aizsardzības, drošības, ekonomiskās vai sociālās labklājības nodrošināšanai un kuru iznīcināšana vai darbības traucējumi būtiski ietekmētu valsts funkciju īstenošanu.

Jau šobrīd, izvērtējot riskus un apdraudējumus nacionālajai drošībai un valsts funkciju īstenošanai, drošības iestādes rekomendē aizliegt filmēt, fotografēt vai citā veidā dokumentēt atsevišķus kritiskās infrastruktūras objektus. Taču normatīvie akti neparedzēja mehānismu, kā informēt par šiem ierobežojuma esamību un tā mērķi.

Turpmāk, ja objekta īpašnieks vai pārvaldītājs pēc kompetento iestāžu rekomendācijas nolems ieviest šos ierobežojumus, par tiem brīdinās īpaša zīme.

“Valsts drošības iestāžu rīcībā esošā informācija un citu valstu pieredze liecina, ka personas pirms teroraktu vai cita veida būtisku apdraudējumu īstenošanas veic izlūkošanas aktivitātes, filmējot, fotografējot vai citādi dokumentējot potenciāli apdraudamo objektu, apsardzes režīmu un citu ar objekta fizisko drošību saistītu informāciju. Līdz ar to turpmāk būs noteikta nepieciešamība saskaņot kritiskās infrastruktūras objektu filmēšanu, fotografēšanu ar kritiskās infrastruktūras īpašnieku vai tiesisko valdītāju,” informēja ministrija.

Pilns saraksts ar kritiskās infrastruktūras objektiem ir slepens, tomēr zināms, ka tajā iekļautas, piemēram, hidroelektrostacijas un valdības nams. Grozījumi nenozīmē, ka visus šādus objektus turpmāk būs aizliegts fotografēt bez saskaņošanas, taču objekta īpašniekam būs tiesības šādu aizliegumu piemērot.

Kā uzsver iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība"), jābūt pamatotam iemeslam, kādēļ aizliegt fotografēt kādu objektu: "Tam jābūt samērīgi, un skaidrs, ka par to, vai tas ir pamatoti vai nē, prakse rādīs. Es pieļauju, ka būs jautājumi praksē. Taču šī iniciatīva iziet faktiski no situācijas, kāda ir. Mums Latvijā jādomā uz priekšu, tāpēc mēs ejam šo soli, ka pastiprinām prasības ne tikai filmēšanām, bet arī personām, kas atbild par šo infrastruktūru, viņu atbilstībai."

Sods par neatļautu kritiskās infrastruktūras objektu fotografēšanu būs atkarīgs no tā, ar kādu mērķi tas tika darīts, norāda ministrs.

 

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis
00:00 / 00:38
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt