Kultūras ziņas

Mazulis ausās, mazulis klausās

Kultūras ziņas

Vjačeslavs Mitrohins svin 50 gadus uz skatuves

Pārbūvēs Zaķusalas televīzijas torni

Par 50 miljoniem eiro pārbūvēs televīzijas torni Zaķusalā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ieguldot aptuveni 50 miljonus eiro, plānota vērienīga radio un televīzijas torņa rekonstrukcija Zaķusalā. Tā paredz gan tehnoloģiskas, gan vizuālas pārmaiņas, un daudz lielāka loma būšot atvēlēta arī izklaidei un tūrismam. 

Zaķusalas tornis, kas ir Latvijas Valsts radio un televīzijas centra pārraudzībā,  nodrošina televīzijas un radio apraidi, kā arī datu centra un serveru izvietošanas pakalpojumus virknei starptautisko elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēju. Plašākas publikas uzmanību gan tas piesaistījis kā augstākais tornis Eiropā, no kura skatu laukuma uz Rīgu dota iespēja pavērties arī torņa apmeklētājiem.

Līdzīga rosība kā 80.gadu sākumā, kad notika Rīgas radio un televīzijas torņa būvniecība, tur atgriezīsies nākamā gada pavasarī. Torņa vizuālā risinājuma autora – gruzīnu arhitekta Kima Nikuradzes – iecere tiks papildināta. Ceļu uz torni rotās dārzs, kas būs Latvijas valsts robežu kontūru formā. Tāpat paplašinās torņa pakājē esošās telpas.

Kopumā publiski pieejami būs 30% no torņa platības. Tur būs gan inovāciju un zinātnes centrs, gan izstāžu zāle. Apmeklētajiem atvērs arī daļu torņa pagraba telpu, kur būs apskatāma pazemes bumbu patvertne.

Bet starp torņa kājām tiks iekārts Fuko svārsts. “Tur ambīcijas ir pietiekošas. Mēs gribam, lai tas [Fuko svārsts] ir pats augstākais pasaulē – 72 metri – un pats smagākais pasaulē. Bumba būs pustonnu smaga un pusmetru diametrā,” stāsta arhitekts, TV torņa pārbūves projekta autors Sergejs Ņikiforovs.

Savukārt 94 metru augstumā atgriezīsies restorāns “Vēju roze”. Bet 97 metru augstumā ar aviāciju nesaistīta cilvēka sirds sāks pukstēt straujāk – tur būs seši no torņa sienas izvirzīti stikla kubi. Nākamajā līmenī – pie 134. metra – plānots režģots balkons, kur apmeklētāji varēs ķert vēju.

Bet īsteniem adrenalīna medniekiem derēs “pastaiga pa robežu” 224 metru augstumā. “Izkāpjot un nolaižoties trīs metrus zemāk pa vītņu trepīti. Tur būs “skywalk”, tur būs “walking on the edge”. Tur ar karabīnīti piesprādzēsies, būs iespējams apiet riņķī, pārkārties pāri pa maliņu,” stāsta Ņikiforovs.

Rekonstrukcijas darbus plānots sākt 2019.gada otrajā pusē, bet pabeigt 2022. gada nogalē.

Projekta izmaksas ir 50 miljoni eiro. Lielāko daļu izdevumu segs Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC), bet atlikušo aizņemsies bankā. “Vispār tieši ekonomiski nevaram teikt, ka tas ir drošs, ka ir rentabls. Ja teiktu šodien, šādu nebūvētu, uzbūvētu trīs maziņus. Bet, ja reiz tāds objekts ir, tad tas ir jārekonstruē. Kāda daļa noteikti varētu palikt nerentabla.

Šāda investīcija uz tūrisma biļetēm nekad neatmaksājas,” atzina LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Ierasti mierīgajā Zaķusalā turpmākajos gados valdīs netipiska rosība. Nākamos četrus gadus renovēs torni, bet tad būvniecības aktivitāti pārņems uzņēmēji, kas tur būvēs dzīvojamās un biroja ēkas. Tas paredz arī jaunu ielu un infrastruktūras izbūvi.

“Tepat, netālu uz tilta pusi, ir attīstītāja “Merks” virzīts projekts, un tās būs dzīvojamās mājas. Tā koncepcija ir apstiprināta, ka šeit pārskatāmā nākotnē varētu būt mājokļi, varētu būt ģimenes, bērni, iedzīvotāji. Arī TV centram blakus domāts par attīstību. Abi projekti ir plānošanas procesā, nu, ja viss iet labi, tad tie ir tuvākie gadi,” pastāstīja Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis.

Viens no lielākajiem rekonstrukcijas izaicinājumiem būs tas, ka torņa pamatdarbības funkcijas nedrīkst pārtraukt arī būvdarbu laikā, un tas ir darbs 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā. Taču apmeklētājiem gan rekonstrukcijas laikā tornis būs slēgts, un pēdējā diena, kad to varēs apmeklēt, būs nākamā gada 4.maijs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti